Liga Państw Arabskich w kontrze do decyzji USA. Krytyka uznania Wzgórz Golan za izraelskie

Arabscy liderzy potępili decyzję USA w sprawie Wzgórz Golan w trakcie trwającego szczytu Ligi Państw Arabskich. Jak mówił król Arabii Saudyjskiej, jego kraj "absolutnie odrzuca" takie działania.

Liderzy Ligi Państw Arabskich potępili decyzję Stanów Zjednoczonych, przyznającą Izraelowi zwierzchność nad Wzgórzami Golan. Szczyt odbywa się w stolicy Tunezji, Tunisie i jednym z jego tematów są Wzgórza Golan. Donald Trump podpisał dekret w tej sprawie na początku tygodnia.

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz przemawiając do arabskich liderów,  zaznaczył, że jego kraj "absolutnie odrzuca" wszelkie działania mające wpływ na suwerenność Syrii nad Wzgórzami Golan.

Sporne Wzgórza Golan

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który również przemawiał na spotkaniu w Tunisie, powiedział, że rozwiązanie konfliktu w Syrii musi gwarantować jej integralność terytorialną, również w kontekście Wzgórz Golan.

Do Ligi Państw Arabskich należą 22 państwa oraz Organizacja Wyzwolenia Palestyny.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

Więcej o:
Komentarze (67)
Bliski Wschód. Liga Państw Arabskich potępia decyzję USA ws. Wzgórz Golan
Zaloguj się
 • ajg62

  Oceniono 23 razy 11

  Trampek ma weksel u żydów wiec musi go spłacić - zawsze chodzi o kasę .

 • pik111

  Oceniono 14 razy 6

  Nie rozumiem jakim prawem rząd USA przyznaje Izraelowi zwierzchność nad wzgórzami Golan? czy to USA decydują o wszystkich granicach na świecie? do tego nie uzurpowała sobie prawa nawet III Rzesza. Czy to jest powtórka z historii?

 • jrb11

  Oceniono 11 razy 3

  USa i Izrael maja jeden sposob "dyplomacji":
  Ultimatum lub sankcje i bomby- SL

 • doomsday

  Oceniono 7 razy 3

  W dzisiejszym wydaniu włoska rpeubblica.it na pierwszej stronie używa po raz kolejny terminu " polski obóz zagłady" (campo sterminio polacco) oraz "naziści". Cały artykuł sugeruje, że to Polska i Polacy byli autorami holocaustu.:

  Nell’anno e mezzo del primo processo di Auschwitz, i venti nazisti accusati di crimini indicibili videro sfilare sul banco dei testimoni circa 360 sopravvissuti del campo di sterminio polacco.

  www.repubblica.it/esteri/2019/03/31/news/il_giudice_modello_del_processo_su_auschwitz_fu_un_fanatico_nazista_i_documenti_che_lo_inchiodano-222935113/?ref=RHPPBT-BH-I0-C4-P10-S1.4-T1

 • adellante12

  Oceniono 10 razy 2

  Chciwość żydów nie zna granic. Kolejne okupacje, kolejne grabieże, kolejna krew na rękach żydowskich agresorów i okupantów

 • grr-5

  Oceniono 10 razy 2

  Syria:500tys ofiar wojny domowej
  Jemen:100tys ofiar wojny domowej
  Irak:100tys ofiar wojny domowej
  Sudan Południowy:380tys ofiar wojny domowej

  Okupowany przez Syrię,Irak,Turcję i Iran Kurdystan.Okupowany przez Turcję Cypr Północny.Okupowana przez Maroko Sahara Zachodnia.

  Tak jest,Liga Arabska jak zwykle celnie zauważa najbardziej palący problem tego świata jakim są Wzgórza Golan :)

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 2

  Arabia Saudyjska której niedawno USA zagwarantowało dostęp do technologii jądrowych Co teraz Trampek

 • an_ma_o

  Oceniono 1 raz 1

  Stary Saud przetrzezwial ...niestety pewnie jak zwykle to chwilowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX