Zuzana Czaputova wygrała wybory na Słowacji. Będzie pierwszą prezydentką

Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie na Słowacji - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego, po przeliczeniu 100 procent głosów.

W drugiej turze głosowania prawniczka otrzymała 58,4 procent głosów, a jej rywal Marosz Szefczovicz - 41,59 procent. Tym samym Zuzana Czaputova zostanie pierwszą w historii Słowacji kobietą, która będzie pełniła urząd prezydenta. Frekwencja wyborcza wyniosła 41,79 procent. W południe oficjalne wyniki wyborów na Słowacji ma opublikować słowacka Państwowa Komisja Wyborcza.

Prezydent na Słowacji pełni głównie funkcję reprezentacyjną. 

Kim jest Zuzana Czaputova?

45-letnia Zuzana Czaputova, która nie miała wcześniej dużego doświadczenia w polityce, jest prawniczką specjalizującą się w sprawach związanych z ochroną środowiska i wiceprzewodnicząca liberalnej, proeuropejskiej partii Progresywna Słowacja, założonej pod koniec 2017 roku, która nie ma swojej reprezentacji w parlamencie. 

Wybory prezydenckie na Słowacji poprzedziło morderstwo dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Kuciak śledził powiązania świata przestępczego z politykami. Po jego śmierci Słowacy protestowali przeciwko ówczesnemu rządowi i domagali się niezależnego śledztwa. Czaputova, mówiła, że tragedia była jednym z powodów, dla których zdecydowała się kandydować. Czaputova mówiła w swojej kampanii o walce dobra ze złem. "Postawmy się złu, razem możemy to zrobić" - takie hasło widniało na jej plakatach.

W nocy do sztabu Czaputovej dołączył obecny prezydent Andrzej Kiska. W przemówieniu gratulacyjnym powiedział:

Wiele krajów nam zazdrości. Zazdroszczą, że Słowacja wybrała prezydentkę, która symbolizuje wartości przyzwoitego kraju.

- Słowacja chce zmiany - mówiła z kolei Czaputova, podkreślając nadzieję, że trend będzie kontynuowany w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Myśleliśmy, że bariera między konserwatystami a liberałami jest nie do pogodzenia, ale udało nam się ją pokonać - dodała.

Być może myśleliśmy, że przyzwoitość w polityce zaczyna być przejawem słabości, ale dziś widzimy, że to może być też nasza siła. Nie cieszmy się ze smutku naszych przeciwników, patrzmy w przyszłość. Poszukajmy tego, co nas łączy, współpracę wynieśmy ponad osobiste interesy

- mówiła nowowybrana prezydentka. Wyborcom podziękowała nie tylko po słowacku, ale też w językach mieszkających na Słowacji mniejszości narodowych, w tym po czesku. Zapowiedziała, że jej pierwsza zagraniczna podróż będzie prawdopodobnie do Czech, które widzi jako "naród braterski". 

Kontrkandydatem Zuzany Czaputovej w wyborach prezydenckich był Marosz Szefczovicz - doświadczony polityk, popierany przez rządzącą lewicową partię Smer Roberta Fico, który zrezygnował po morderstwie Kuciaka. Szefczovicz to wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej. Już w sobotę, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, uznał swoją porażkę i pogratulował zwycięstwa Zuzanie Czaputovej.

Więcej o:
Komentarze (221)
Słowacja: Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie
Zaloguj się
 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 66 razy 54

  Słowacy mają proekologiczną i proeuropejską prawniczkę, my mamy pronarciarską i proprezesową marionetkę.

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 45 razy 41

  Słowacy mają Czaputovą, a my zgraję Czaputowiczów przestawianych z kąta w kąt przez dewelopera w pogiętych papciach.
  Rzygać się chce i tyle.
  Tfu!

 • witzar123

  Oceniono 44 razy 40

  Słowacy i Czesi to bodaj najbardziej ateistyczne kraje w Europie.
  Nieskażone pierdołami umysły pozwalają Im na pragmatyczne myślenie i podejmowanie racjonalne decyzje.
  Gratuluję ! I zazdroszczę. Kiedy im dorównamy !?

 • freud1

  Oceniono 37 razy 33

  Powoli acz konsekwentnie, Miedzymorze Kaczesku kurczy sie do pewnego domu na Zoliborzu.

 • cool_matt

  Oceniono 33 razy 31

  Jako roznica tam slowacy wybrali kobiete z klasa a polacy zdewociala pacynke ktora tylko umie podpisywac

 • stachkaz47

  Oceniono 35 razy 27

  BRAWO SŁOWACY - jesteście mądrym NARODEM.
  U nas szanse by miała SOBECKA albo GODEK.

 • ziggybam

  Oceniono 29 razy 25

  Słowacy po prostu przerobili swojego Kacza już wcześniej - czyli Fico. Są do przodu - podobnie jak z Euro, tak w polityce. Jakoś lata po przyjęciu europejskiej waluty i przerobieniu rządów populistów/nacjonalistów - nie poszli dalej drogą Węgier czy Rosji, tylko wrócili do zachodnioeuropejskiego liberalizmu. Ciekawe dlaczego?

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 41 razy 25

  Chorwacja ma "prezydentkę", Słowacja ma "prezydentkę" a my mamy d..ę za prezydenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX