Protesty w Strefie Gazy. Są pierwsze ofiary, Izrael twierdzi, że nic o nich nie wie

Nie ustają protesty na granicy Strefy Gazy, w których biorą udział Palestyńczycy. Wiadomo już o co najmniej dwóch zabitych, jeden z nich miał 17-lat. W tym samym czasie izraelska armia sugeruje, że Hamas szkoli dzieci do walki, oraz utrzymuje, że nic nie wie o ofiarach śmiertelnych.

Tysiące Palestyńczyków zebrały się na granicy Strefy Gazy w pierwszą rocznicę masowych protestów przeciwko izraelsko-egipskiej blokadzie enklawy. Według strony izraelskiej, w demonstracji uczestniczy 20 tysięcy ludzi. Izraelscy żołnierze użyli wobec manifestujących gazu łzawiącego. Swoje działania funkcjonariusze tłumaczyli tym, że część protestujących rzucała w ich kierunku kamieniami, granatami i płonącymi oponami.

Jak donosi agencja AP, że podczas protestów został zastrzelony 17-letni Palestyńczyk Adham Amara, z kolei trzynastu innych zostało rannych - to dane strony palestyńskiej, które wciąż spływają. Jednocześnie organizatorzy protestów przy granicy z Izraelem zapowiadają, że w następny piątek także pojawią się w tym miejscu. Podobne stanowisko ma Hamas.

Z kolei agencja dpa podsumowuje, że od piątkowej nocy w starciach na granicy zginęło już dwóch protestujących, a ponad stu zostało rannych. Wcześniej ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało, że w czasie nocnej manifestacji w wyniku izraelskiego ostrzału zginął jeden Palestyńczyk. Izraelska armia utrzymuje, że nic o tym nie wie. Według niej, w nocy Palestyńczycy rzucali ładunki wybuchowe w stronę ufortyfikowanego ogrodzenia granicznego.

Izrael publikuje nagranie walczących dzieci

Sytuacja w Strefie Gazy stanowi ważną kwestię kampanii wyborczej w Izraelu. Politycznie zrobiło się zwłaszcza za sprawą działań IDF (Sił Obronnych Izraela, Israel Defence Forces) w mediach społecznościowych. Na Facebooku zablokowano film, opublikowany specjalnie dzisiaj, który miał przedstawiać dzieci ze Strefy Gazy - oczywiście uzbrojone.

"Gdyby dzieci ze Strefy Gazy dostawały więcej zabawek, a nie broni" - głosi jeden z napisów wyświetlanych na nagraniu. Ponieważ Facebook zablokował film z racji tego, że "może on pokazywać przemoc w stosunku do dzieci lub nastolatków", IDF złapały wiatru w żagle.

Facebook zablokował ten film, ale nie usunął go, ponieważ 'może pomóc uratować dziecko'. Racja, dzieci z Gazy powinny być uratowane z rąk brutalnego reżimu Hamasu

- napisano na koncie IDF.

Sytuacja w Strefie Gazy. Rok protestów

W ostatni poniedziałek, w wyniku ostrzału rakietowego ze strony Strefy Gazy, rannych zostało siedmiu Izraelczyków. W odpowiedzi Izrael zwiększył swoje siły na granicy.

Palestyńscy demonstranci zmobilizowali się w celu upamiętnienia pierwszej rocznicy protestu pod nazwą "Wielki Marsz Powrotu". Zapoczątkował on cykliczne manifestacje, których uczestnicy wzywają do zniesienia blokad bezpieczeństwa narzuconych przez Izrael i Egipt oraz domagają się możliwości powrotu Palestyńczyków na tereny, z których uciekli lub byli zmuszeni je porzucić podczas tworzenia państwa Izrael w 1948 roku. Izrael odrzuca te postulaty i twierdzi, że ich zrealizowanie pozbawiłoby Izraelczyków większości, którą mają na tym obszarze.

W wyniku trwających od roku protestów zginęło około 200 mieszkańców Strefy Gazy. Dlatego w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi między stronami konfliktu zaczęli mediować Egipcjanie.

Więcej o:
Komentarze (207)
Protesty w Strefie Gazy. Giną Palestyńczycy, Izrael "gra" dziećmi szkolonym przez Hamas
Zaloguj się
 • claudiusz

  Oceniono 31 razy 13

  ciekawe jest ze wszyscy potepiaja Izrael za zamkniete granice a nikt nie potepia Egiptu,ktory tez zamknal granice z Gaza....

 • rikol

  Oceniono 25 razy 11

  Szkoda, że nie piszecie o ostatnich protestach palestyńczyków przeciw hamasowi, gdzie manifestantow po prostu zabito. A co do dzieci, które giną, to Hamas płaci ich rodzinom tyle, że są gotowi wysłać swoje dzieci na śmierć. Taka moralność.

 • wesslingharald

  Oceniono 36 razy 8

  Izrael używa broni do ochrony swoich obywateli. Hamas używa obywateli do ochrony swojej broni (składy amunicji i wyrzutnie rakiet w przedszkolach) Taka różnica. :(

 • wkswks

  Oceniono 32 razy 6

  Hej Palestyńczycy! Czy w ciągu ostatnich 20 lat poprawiloscie statystyki co do analfabetyzmu czy nadal to 60 procent? Jak chcecie mieć niepodległe państwo analfabeci? Może wyślijcie te bachory do szkoły a nie na rzucanie kamieniami w uzbrojonych żołnierzy.

 • onbuma

  Oceniono 27 razy 3

  Ho! Ho!
  Ależ sympatyków Hamasu się tu zebrało.
  Czyżby jakieś poszczepienne defekty mózgu lub inna martwica?

 • maaac

  Oceniono 11 razy 3

  Czy cenzor GW już wrócił z zebrania lokalnej komórki PiS? To może się weźmie do pracy?

 • maaac

  Oceniono 17 razy 3

  I znów dziwnym trafem jak nie trolle PiSowskie pro Kremlowskie to antysemickie...

 • didej007

  Oceniono 39 razy 3

  Izrael = terroryzm państwowy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX