Kto będzie prezydentem Ukrainy? Tak zmieniały się sondaże dla najważniejszych graczy

Zełeński, Tymoszenko czy Poroszenko? Odpowiedź na pytanie, kto wejdzie do drugiej tury rozpoczynających się w niedzielę wyborów prezydenckich na Ukrainie nie jest łatwa. Najlepiej pokazują to sondaże z ostatnich miesięcy - mało który z topowych kandydatów nie zaliczył sondażowej "zadyszki".

Choć kandydatów do objęcia prezydenckiego fotela jest 39, to sondaże jasno wskazują, że liczy się tylko trzech: polityczny debiutant, komik, Wołodymyr Zełeński, obecny prezydent kraju Petro Poroszenko i była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Oprócz nich przyzwoite wyniki notują były minister obrony Anatolij Hrycenko i były wicepremier Jurij Bojko - w zasadzie na tej piątce kończą się jakiekolwiek polityczne komentarze wokół niedzielnych wyborów.

Wybory na Ukrainie. Tak wyglądają sondaże

Dla Ukrainy można - w oparciu o sondaże - zarysować w zasadzie trzy scenariusze. W drugiej turze spotkać się mogą duety: Zełeński-Tymoszenko, Zełeński-Poroszenko - te dwa są najbardziej prawdopodobne. Pozostaje jeszcze jeden, który traktować należy trochę w kategoriach cudu: z niewiadomych powodów do II tury weszliby Tymoszenko i Poroszenko.

Tak zmieniało się średnie poparcie dla wspomnianych kandydatów, które opracował Instytut Wolności:

embed

Wybory na Ukrainie. Kto w drugiej turze? "Dowolna konfiguracja z trójki"

Ekspert ds. Ukrainy z Instytutu Wolności Maciej Piotrowski całą tę sytuację komentuje dla Gazeta.pl tak:

Na ten moment pewnie możemy być tylko tego, że niczego nie można być pewnym. W drugiej turze może wystąpić dowolna konfiguracja z trójki Zełeński, Tymoszenko i Poroszenko

Dalej Piotrowski wskazuje, że przed wyborami największe straty odniosła Julia Tymoszenko, która przez dwa lata prowadziła w sondażach, a na finiszu kampanii wytraciła impet.

Jednocześnie Tymoszenko i Poroszenko mają za sobą silne partyjne struktury, które mogą pomóc przy ostatecznej mobilizacji wyborców.

Analogicznego oparcia w terenie nie ma Zełeński, który jednak wyraźnie prowadzi w sondażach 25-32 proc. w ostatnich dwóch tygodniach. Wszystko wskazuje, że to on wygra pierwszą turę, choć może być to mniejszy wynik niż wskazywany przez najbardziej optymistyczne dla niego sondaże

- ocenia Piotrowski.

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w niedzielę 31 marca - lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 19 czasu polskiego. Wtedy też poznamy pierwsze wyniki sondaży exit poll.

Więcej o:
Komentarze (55)
Wybory prezydenckie na Ukrainie. Sondaże przedwyborcze z ostatnich miesięcy. Kto prezydentem?
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 9

  czyli że kto by nie wygrał to Ukraina nadal pozostanie republika skorumpowanych kolesi, a co za tym idzie najprawdopodobniej najbiedniejszym krajem w Europie... i pomyśleć że gdyby nie kontrreformacja i kompletnie poronione pomysły Wazów, które doprowadziły do powstania Chmielnickiego, Ukraina mogla zostać w całości trzecim narodem federalnej Rzeczpospolitej, pod berłem jednego króla w Warszawie

 • asperamanka

  Oceniono 17 razy 9

  Czyli mamy człowieka znikąd, namaszczonego przez jego patrona oligarchę, kobietę która cudownie choruje i zdrowieje, a wypasione wesela córki wyprawia na Zachodzie gdy naród głoduje, i od 15 lat krzyczy jak postaci ze Shreka „pick me” przy każdych wyborach, i wreszcie innego o,igarchę który nawet w czasie wojny jako prezydent robił interesy z Rosją, póki mu sami Rosjanie fabryk nie zamknęli. Tylko kraju szkoda.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 17 razy 7

  Nie wiem dlaczego wszyscy sobie zartuja z tego komika, w naszym Sejmie many Kukiza ...

 • ziggybam

  Oceniono 18 razy 6

  Tylko uważajcie Ukraińcy, żebyście sobie jakiegoś Du.y nie wybrali.

 • jakub13579

  Oceniono 5 razy 3

  Czy już wiadomo kto będzie głosy liczyć ? Bo to już najwyższy czas ustalić. Żeby potem głupio nie wyszło.

 • hub381

  Oceniono 7 razy 3

  Kaczynski wrzucił na portale"kaszankę+".Zamiast "kaczynski 500+",widać kasa się kurczy !

 • ps11111ps

  Oceniono 10 razy 2

  Prezydent Robert Górski
  albo
  Prezydent Paweł Koślik
  Czy to nie brzmialoby pięknie?
  Ucho Prezesa rządzi!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 1

  Dlaczego myśmy im kandydata nie posłali?
  Nawet ten, który był u nich ministrem, nadawałby się na dobrego przy wódce lepiej, niż cała ta zgraja.
  Przystojny chłopak, a i Europejczyk.
  Taka Wolska na Ukrainie.
  Co, nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX