W Sudanie Płd. są rodziny, które nie jadły od tygodnia. PAH apeluje o pilną pomoc

Nadchodzi dramatyczny czas dla najmłodszego państwa świata - ostrzega Polska Akcja Humanitarna. Pomimo zawieszenia broni w wojnie domowej w Sudanie Płd., kraj pozostaje niebezpieczny, a to sprawia, że ludzie nie mają dostępu do żywności. Miliony ludzi mogą być zagrożone głodem.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym może być rekordowo wysoka - informuje PAH. Nawet siedem milionów ludzi, czyli połowa kraju może stanąć w obliczu ostrego niedożywienia lub - w skrajnych przypadkach - zagrożenia śmiercią głodową. 

Organizacja wyjaśnia, że na tę sytuację skłania się kilka czynników. "Rolnictwo w Sudanie Południowym jest ściśle uzależnione od opadów, a te z roku na rok są coraz słabsze. Ale to nie jedyny powód braku żywności" - informuje PAH w komunikacie prasowym. Zaś przedstawicielka organizacji Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz wyjaśnia, że pomimo porozumienia pokojowego z ubiegłego roku sytuacja mieszkańców nie poprawia się znacząco. 

- Produkcja żywności w takich warunkach jest czasami niemożliwa, bo w niektórych częściach kraju ludzie są zmuszani do ucieczki i porzucania upraw, giną też zwierzęta gospodarskie - mówi Kucharczyk-Jurgielewicz. Ci, którzy zostali na swojej ziemi, boją się pracy w polu. Spada dostępność jedzenia, a ceny żywności na rynku rosną. Niektórzy ludzie głodują nie dlatego, że nie można kupić jedzenia, lecz dlatego, że nie mają za co.

Koordynatorka projektów w Sudanie Płd. Aleksandra Zabłocka mówi, że "są rodziny, które od ponad tygodnia nic nie jadły". - Najbardziej niedożywione są kobiety i dzieci, i to właśnie one potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej - wyjaśnia. Znacznie niedożywionych jest 860 tys. dzieci, a 20 tys. z nich grozi śmierć głodowa. 

PAH działa w Sudanie Płd. od 2006 roku. Organizacja podkreśla, że sytuacja społeczności jest "krytyczna" i apeluje o pomoc. Działania PAH w Sudanie można wesprzeć przelewem na konto Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem Sudan Południowy, przez stronę pah.org.pl lub klub PAH SOS.

"Piekło na ziemi dla swoich obywateli"

Ludziom w Sudanie Południowym oraz uchodźcom z tego kraju pomaga także Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Organizacja m.in. dostarcza leki oraz żywność ratującą życie do Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym.

Specjalna żywność dla osób zagrożonych śmiercią głodową to np. mieszanka sojowo-kukurydziana, batony wysokoenergetyczne i pasta z orzeszków ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych. 

"Przez dekady pokolenia Sudańczyków pogrążały się w bezwzględnej wojnie, najdłuższej w historii całego kontynentu. Dziś Sudan Południowy, najmłodsze państwo świata, wciąż jest areną dla przemocy. I piekłem na ziemi dla swoich obywateli" - pisze organizacja. 

Działania PCPM w Sudanie Płd. można wesprzeć właśnie za pośrednictwem Facebooka, a także przez stronę organizacji lub przelewem na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy.

Najmłodszym w Sudanie Płd. pomaga UNICEF, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Organizacja szacuje, że w kraju 250 tys. dzieci może umrzeć z głodu. Działania UNICEF w Sudanie można wesprzeć za pośrednictwem strony internetowej unicef.pl

Więcej o:
Komentarze (98)
Apel PAH: W Sudanie Płd. są rodziny, które nie jadły od tygodnia
Zaloguj się
 • gznj0b

  Oceniono 27 razy 21

  Przez ostatnie 20 lat liczba ludnosci sie u nich podwoila (6,7 mln w roku 2000 i 13 mln w 2019). Pomoc w dotychczasowej postaci spowoduje, ze biedakow bedzie tam jeszcze wiecej. Czyli jedzenie dla doroslego tylko w zamian za poddanie sie sterylizacji.

 • glunek

  Oceniono 20 razy 20

  BŁĘDNE KOŁO.
  my im żywność.
  Oni sie mnożą bo jest żywność.
  Potem znowu za mało żywności.
  Znowu wołanie o żywność.
  Znowu pomoc.
  Ich przybywa.
  Nas ubywa.
  W końcu wielu z nich zalewa Europę.
  Sieją terror .
  Nie pracują.
  Żądają dla siebie socjalu itp.
  Jedyne czego szkoda to dzieci.
  Ale...to błędne koło.

 • gesipipek65

  Oceniono 31 razy 17

  Nic a nic mnie to nie obchodzi. Tam ,,leją" się dzicy od dziesiątków lat i końca nie widać. A my ,a,y im bez przery pomagać,pomagać,pomagać...

 • marekt15

  Oceniono 17 razy 15

  nie jadły, ale bunga bunga i płodzenie następnych głodnych bez perspektyw idzie dobrze. wiecej pomocy = więcej biedy.

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 20 razy 14

  Problem w tym, że gdy Murzynia dostanie darmowe jedzenie i wodę, to zacznie się rozmnażać jak szalona, w związku z czym będzie potrzebowała jeszcze więcej jedzenia i wody, będzie się domagała twierdząc, że "im się należy", a jak dostaną - to dalej będą się rozmnażać. Organizatorzy "pomocy humanitarnej" zdają się nie dostrzegać tej zasadniczej kwestii, albo... jej nie rozumieją i nie chcą zrozumieć. A jeśli nie dostaną, to cała Murzynia ruszy na północ, do Europy, mając w wielkiej czarnej d**ie to, że Europa ich tutaj u siebie nie chce, bo do niczego nie są potrzebni ani też nie przedstawiają sobą żadnej wartości społecznej ani tym bardziej ekonomicznej.

 • stachud

  Oceniono 14 razy 14

  TIRa prezerwatyw im wysłać żeby się tak nie rozmnażali albo kastrować.

 • rattus-rattus

  Oceniono 18 razy 12

  Rekordowo wysokie nie jest zagrożenie głodem, ale tempo rozmnażania się Murzynów w Sudanie Południowym. Dla porównania - w Polsce przyrost naturalny wynosi -0,2%, w Sudanie +2,66%. W ciagu 19 lat nastąpił dwukrotny wzrost ludności kraju - z 6.7 mln do 13,3 mln.
  Jedynym rozwiązaniem problemu głodu jest powrót do tradycji przodków czyli do kanibalizmu. Bogata w białko dieta i spowolnienie przyrostu - same plusy tego rozwiązania.

 • beton44

  Oceniono 28 razy 12

  Mam taką sugestię - może panowie Murzyny - zamiast zajmować się niekończącą się wojną domową - zajmą się jakimś rolnictwem albo czymś takim - to może i wykarmią swoje liczne potomstwo ???

 • menel13

  Oceniono 18 razy 12

  I tak 90% tej kasy przejmą bandyci i kupią za nią broń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX