PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich, która zmieni internet

Parlament Europejski przyjął dyrektywę cyfrową, która ma na nowo uregulować niektóre obszary funkcjonowania internetu. Jej zwolennicy przewidują, że prawa autorskie będą lepiej chronione, zaś jej przeciwnicy, że ograniczona zostanie wolność w sieci.

Parlament Europejski przyjął długo zapowiadaną Dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Opowiedziało się za nią 348 europosłów, przeciwko było 274, a 36 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy nakładają na koncerny takie jak Google, Facebook czy Twitter obowiązek filtrowania treści, by wychwycić nielegalnie kopiowane materiały. Ma to służyć przede wszystkim ochronie praw autorskich. Zmiany popiera część artystów, twórców i wydawców prasowych. Przeciwna dyrektywie jest część internautów, która mówi o "cenzurze w sieci".

Największe kontrowersje wzbudzają art. 11 i 13 dot., na mocy których platformy internetowe będą musiały dzielić się zyskiem z autorami rozpowszechnianych treści. Określane czasem jako "podatek od linków" przepisy budzą obawy użytkowników, w rzeczywistości maja jednak doprowadzić do bardziej równomiernego podziału zysku pomiędzy platformami internetowymi oraz twórcami treści.

Więcej o:
Komentarze (437)
PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich, która zmieni internet
Zaloguj się
 • an-te

  Oceniono 62 razy 16

  Wielu porządnych ludzi na tym forum nie rozumie, co to jest wolność słowa, co cenzura, a co zwykłe, bezczelne złodziejstwo.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 33 razy 11

  Zgodnie z dokumentami PE za dyrektywą opowiedzieli się europosłowie: Danuta Huebner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Marek Plura, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka.

 • kolektywnie

  Oceniono 28 razy 10

  Czyli wolność słowa przez subtelną kontrolę?! A wszystko pod płaszczykiem ochrony praw autorskich!

 • kirdan1

  Oceniono 16 razy 8

  Hehe, bardzo skromny artykuł. Jak widać wolicie, żeby jak najciszej było o tym...
  Nie da się. Ta dyrektywa i zachowanie części europosłów PO będzie dla tej partii bombą z opóźnionym (a dziś właśnie uruchomionym) zapłonem.

 • izopropanol

  Oceniono 10 razy 8

  To nawet działa. Razem z paczką znajomych bawimy sie retro strzętem typu amstrad CPC, Atari 65 xe, Commodore. kto miał to pamięta jak to grało ;) .Ostatnio znajomy podesłał mi plik do sprawdzenia na prawdziwym Amstradzie 464, załadowałem, to akurat była samplowana piosenka AC/DC. Nagrałem filmik, wrzuciłem na YT. Za chwile mi go zablokowali z powodu naruszenia praw autorskich. A to tylko grało z orginalnego komputera sprzed 30 lat wiec w sumie bardziej brzęczało niż grało ale i tak wyłapali. Troche obłęd...

 • przygoda

  Oceniono 24 razy 8

  Szkoda że redaktorzy nie wspominają że prawem autorskim będzie objęte niemal wszystko poza pojedynczymi słowami. Wielkie koncerny dadzą sobie radę a małe upadną, o prowadzeniu bloga można zapomnieć a serwisy takie jak wykop stracą rację bytu

 • niko8472

  Oceniono 16 razy 8

  Cóż, zobaczymy. Jak będzie bardzo źle pozostanie emigracja na ciemną stronę:)

 • manren

  Oceniono 58 razy 8

  Dyrektywa UE w sprawie praw autorskich w internecie nie będzie dotyczyć tekstów autorstwa pisiów, gdyż nie są to dzieła. Trudno, żeby prawo autorskie chroniło ekskrementy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX