Parlament Europejski zdecydował o zniesieniu zmiany czasu. Kraje zdecydują, który czas przyjmą

Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ostatnie przestawienie wskazówek w zegarkach ma nastąpić w 2021 roku.

Parlament Europejski zatwierdził przepisy, które mają znieść w państwach Unii Europejskich obowiązek przestawiania zegarków zgodnie z czasem letnim i zimowym. Za zniesieniem zmiany czasu opowiedziało się 410 europosłów, przeciwnych było 192 polityków, a 51 wstrzymało się od głosu. Teraz rozpoczną się negocjacje w tej sprawie.

Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu. Ostatni raz przestawimy zegarki w 2021 roku

Europosłowie liczą, że rozmowy między Parlamentem, Komisją i Radą będą przebiegały szybko, dzięki czemu przepisy zostaną zatwierdzone jeszcze w kwietniu tego roku. Dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej oznacza to, że po raz ostatni zmienimy czas w 2021 roku. Przyjętym przez Parlament projektem ustawy znoszącej zmianę czasu na terenie Unii zajmie się teraz Rada Unii Europejskiej.

Każdy z krajów ma zadecydować, czy wdroży na terenie swojego państwa czas letni czy zimowy. Państwa chcące pozostać przy czasie letnim ostatni raz zmienią zegarki w marcu 2021 roku, a przy czasie zimowym w październiku 2021 roku. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że rządy państw się porozumieją na tyle, żeby w Europie nie powstało zbyt wiele stref czasowych. 

Projektem zniesienia zmiany czasu zajęła się Komisja Europejska w 2018 roku - wtedy też przeprowadzono konsultacje społeczne, w którym udział mogli wziąć wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Aż 84 procent osób, które wzięły udział w internetowym głosowaniu, opowiedziało się za zaprzestaniem przestawiania zegarków.

Więcej o:
Komentarze (345)
Parlament Europejski zdecydował o zniesieniu zmiany czasu. Kraje zdecydują, który czas przyjmą
Zaloguj się
 • speedy13

  Oceniono 35 razy 23

  Podsumowując niniejszą dyskusję, można stwierdzić że większość Polaków pragnie zlikwidowania systemu zmiany czasu, z tym że latem powinien obowiązywać czas letni, zaś zimą - zimowy :)

 • rzydeta

  Oceniono 36 razy 18

  Przecież u nas i tak obowiązuje czas nocny, kiedy pracują kuhwy, alfonsi, złodzieje i posłowie PiS-du. Oraz pajac okupujący stanowisko prezydenta RP, który tę kuhewsko-złodziejską porę upodobał sobie do zaprzysięgania nielegalnie wybranych, oczywiście nocą, figurantów TK.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 15

  W Polsce i tak wiele instytucji państwowych zaczyna pracę dopiero po przebudzeniu się I Sekretarza KC PiS :-)

 • robaczyfka

  Oceniono 13 razy 11

  U nas będzie inna strefa czasowa, niż w pozostałych krajach, bo I sekretarz KC PiS wstaje bladym świtem o 12oo. ;) :D

 • xsawer

  Oceniono 14 razy 10

  Proponuję w Polsce czas nowojorski, wreszcie prezes będzie zaczynal dzień z rana, a obrady Sejmu będą sie kończyć po południu.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież Kaczyńskiemu, który jak wiadomo 13 grudnia spał do południa, będzie w sam raz !
  Bo przy STAŁYM czasie letnim, w grudniu widno się będzie robić coś bliżej godz. 9 rano.... He, he....:-)))

 • niejudzik

  Oceniono 13 razy 9

  Nie będzie nam Europa majstrować przy czasie, tu będzie panował czas, który był, jest i będzie, nasz czas odwieczny- średniowieczny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX