Lecieli do Niemiec, wylądowali w Szkocji. Samolot British Airways pomylił trasę

Samolot lecący z Londynu, który miał dotrzeć do Dusseldorfu w Niemczech, przez pomyłkę wylądował w Edynburgu w Szkocji. Powodem nieporozumienia miała być dokumentacja lotu złożona przed rejsem.

Jak podaje BBC samolot British Airways zamiast w Niemczech wylądował w Szkocji. Po trzech godzinach postoju w Edynburgu pasażerowie ponownie wsiedli na pokład i tym razem bez żadnych problemów dotarli do Dusseldorfu.

Piloci British Airways pomylili trasę. Zamiast do Niemiec dotarli do Szkocji

Pasażerowie zorientowali się o pomyłce dopiero wtedy, gdy pilot oficjalnie powitał ich w Edynburgu. Jedna z uczestniczek lotu, Sophie Cook, powiedziała w rozmowie z BBC, że pasażerowie odebrali ten komunikat jako żart załogi. Wątpliwości rozwiały jednak stewardessy, które potwierdziły, że samolot wylądował w Szkocji.

Gdy pilot dowiedział się o pomyłce, poprosił, by pasażerowie, którzy chcieli lecieć do Dusseldorfu, podnieśli rękę. Jak się okazało, wszyscy z nich wybierali się do Niemiec - nie było więc mowy o pomyłce pasażerów. Pilot następnie zapewnił podróżujących, że rozwiążą ten problem.

Pasażerowie musieli czekać zamknięci na pokładzie samolotu przez prawie 3 godziny. Jak podaje Sophie Cook toalety były zablokowane, zaczynało się robić duszno i szybko skończyły się przekąski. Z pierwszego oświadczenia wydanego przez British Airways wynika, że powodem błędu była zła dokumentacja przedstawiona pilotowi przed rejsem. Obecnie wyjaśnianiem nieporozumienia zajmuje się brytyjska linia lotnicza oraz niemiecka firma WDL Aviation, która odpowiadała za lot.

Więcej o:
Komentarze (92)
Lecieli do Niemiec, wylądowali w Szkocji. Samolot British Airways pomylił trasę
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 33 razy 31

  W 1938 roku niejaki Douglas Corrigan, lecąc w nocy małym samolotem Curtiss Robin z Nowego Jorku do Kalifornii, miał awarię kompasu, źle wykonał zwrot (bez widoczności ziemi) i, jak zeznał, zamiast na zachód poleciał na wschód. Gdy się rano zorientował, że jest nad Atlantykiem, było już za daleko, żeby wracać. Przeleciał zatem Atlantyk i wylądował w Dublinie, co było - jak na tamte czasy, okoliczności i typ samolotu - poważnym wyczynem lotniczym (niektórzy twierdzili, że nawet większym niż lot Lindbergha, który dysponował specjalnie przygotowanym i wyposażonym samolotem, a Corrigan tylko lekkim fabrycznym samolocikiem, używanym dotąd do dalekiego transportu przesyłek pocztowych).
  Ponieważ Corrigan kilkukrotnie ubiegał się wcześniej o zgodę na samotny lot przez Atlantyk, ale nigdy jej nie otrzymał, powszechnie uznano, że lot był zamierzony, a pilot chciał nielegalnie polecieć do Irlandii. Wszczęto dochodzenie o złamanie przepisów, ale nigdy nie udowodniono Corriganowi jakiegokolwiek wykroczenia, jego zeznania były spójne i niepodważalne, a on sam do końca utrzymywał, że przeleciał samotnie Atlantyk przez pomyłkę.

 • pis-klamie-inni-tez

  Oceniono 44 razy 28

  "Piloci British Airways pomylili trasę." Za ten tekst piloci powinni was pozwać. Piloci nie zrobili żadnego błędu, po prostu tzw. "dispatch" przygotował zły plan lotu.

 • barakuda62

  Oceniono 20 razy 14

  Po trzech godzinach postoju w Edynburgu pasażerowie ponownie wsiedli na pokład
  /.../
  Pasażerowie musieli czekać zamknięci na pokładzie samolotu przez prawie 3 godziny
  ..............
  To jak było na prawdę? może szkoty zamkły ich w innym samolocie by nie pouciekali?

 • cob22

  Oceniono 15 razy 13

  Bo po Brexicie nie beda opuszczac wysp. Juz trenuja.

 • tumimozesz

  Oceniono 20 razy 12

  No dobra. To gdzie się podziali pasażerowie, którzy chcieli lecieć do Szkocji? Błąkają się zdezorientowani po Dusseldorfie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX