Rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w Wenezueli. Amerykanie grożą interwencją

W sobotę dwa rosyjskie samoloty wylądowały na głównym lotnisku Wenezueli. Prawdopodobnie przywiozły one wyposażenie wojskowe oraz kilkadziesiąt osób. Amerykański Departament Stanu zapowiada, że USA i ich sojusznicy "nie będą się temu bezczynnie przyglądać".

Jak podaje rosyjska agencja Sputnik, samoloty zostały wysłane, aby "wypełnić umowy techniczno-militarne". 

Wenezuelski dziennikarz, Javier Mayorca, napisał na Twitterze, że podczas wyładowywania samolotu w okolicach Caracas widział około stu żołnierzy oraz 35 ton wyposażenia wojskowego. 

Trzy miesiące temu miały miejsce wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Wenezueli. Sojusz między tymi państwami ma długą historię. Federacja Rosyjska pożyczyła Wenezueli miliardy dolarów i wspierała jej przemysł naftowy oraz wojsko.

Ponadto Rosja ostro sprzeciwiała się amerykańskiej polityce nakładania sankcji na rząd prezydenta Nicolasa Maduro.

W poniedziałek, sekretarz stanu Mike Pompeo rozmawiał przez telefon ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, aby przekonać Rosję do "zaprzestana niekonstruktywnej działalności" w Wenezueli.

"Sekretarz stanu powiedział rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Ławrowowi, że Stany Zjednoczone oraz państwa regionu nie będą bezczynnie przyglądać się temu jak Rosja eskaluje napięcia w Wenezueli" - napisał Departament Stanu w oświadczeniu.

Co dzieje się w Wenezueli?

Polityczny kryzys w Wenezueli trwa od 2015 roku, kiedy Zjednoczona Partia Socjalistyczna przegrała wybory z kretesem. Prezydent Maduro nie uznał wyniku i powołał własny parlament. Od tego czasu przez Wenezuelę przetaczają się fale masowych protestów. Na ulicach miast w całym kraju protestują setki tysięcy osób.

W styczniu 2019 r. przewodniczący parlamentu Juan Gaudio ogłosił się tymczasowym prezydentem. Stany Zjednoczone uznały jego rząd za jedyne legalne władze Wenezueli. W ślad za USA poszła większość krajów Ameryki Południowej. Dotychczasowy prezydent Maduro ma jednak poparcie m.in. Rosji, Turcji i Kuby.

Więcej o:
Komentarze (539)
Rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w Wenezueli. Amerykanie grożą interwencją
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 131 razy 85

  tam brakuje nawet papieru toaletowego.... bogaty kraj siedzący na ropie.... ale mieli swoje 500+ i misiewiczów na stanowiskach...

 • teczowyninja666

  Oceniono 100 razy 54

  Natarcie ruskiej trollowni spod znaku sierpa, młota i Jarosława w pełnym rozkwicie

 • ps11111ps

  Oceniono 55 razy 39

  Proponuje żeby Du*a ogłosił się prezydentem Wenezueli. I niech leci...

 • seczytam

  Oceniono 60 razy 28

  Jest bieda, kłamstwo, dyktatura, zbrodnia - to było tylko kwestią czasu kiedy pojawi się kacapia, bo to ich naturalne środowisko.

 • lupus.y

  Oceniono 34 razy 18

  Rosja - moim zdaniem - powinna sie raczej skoncentrować na trudnej sztuce wytwarzania twarogu (niełatwopalnego - to trudne!) oraz zastanowić się co uczynić, by Ferderacja Rosyjska nie podzieliła losu ZSRR (uwaga dla trolli: to kwestia podnoszona przez komentatorów w samej Rosji a nie temat podsunięty przez CIA).

 • slazur

  Oceniono 56 razy 16

  to kiedy polskie "mięso armatnie" Amerykanie tam wyślą? Długopis już przebiera nóżkami i na stojąco podpisze każdy amerykański nakaz :)

 • lupus.y

  Oceniono 23 razy 13

  Tak gdzie ludność cierpi z powodu szaleństw władzy, tam oczywiście Rosja. Choć oddać należy sprawiedliwość: gdy cesarz Bokassa zjadał podanych, Rosjan akurat nie było (coś ich ominęło?).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX