Trump podpisał dekret ws. Wzgórz Golan. Mają należeć do Izraela

Prezydent USA Donald Trump podpisał, zgodnie z zapowiedzią, dekret uznający zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan. Doszło do tego podczas wizyty izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu w Stanach Zjednoczonych.

Donald Trump zapowiedział podpisanie dokumentu w ubiegłym tygodniu. 21 marca na Twitterze napisał: "Po 52 latach nadszedł dla Stanów Zjednoczonych czas, aby w pełni uznać suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan, które mają kluczowe znaczenie strategiczne i dla bezpieczeństwa państwa Izrael, i dla stabilności w regionie".

Z kolei dziś, w kolejnym wpisie oświadczył: "nie chcemy zobaczyć kolejnego ataku takiego jak ten, który miał miejsce rano na północ od Tel Awiwu".

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

Odpowiedź Syrii i Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Damaszku nazwało decyzję USA o uznaniu zwierzchności Izraela nad Wzgórzami Golan "rażącym atakiem na suwerenność i integralność terytorialną” Syrii. Stanowisko syryjskiego MSZ opublikowała państwowa agencja prasowa SANA.

Z kolei rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marija Zacharowa oświadczyła, że zdaniem Moskwy krok Trumpa może doprowadzić do nowych napięć na Bliskim Wschodzie. Według Rosji, takie decyzje mogą być podejmowane tylko na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zacharowa, komentując decyzję amerykańskiego prezydenta, wyraziła obawę, że stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie Wzgórz Golan przekreśli dotychczasowe starania społeczności międzynarodowej podejmowane na rzecz uregulowania konfliktu w tamtym rejonie.

Więcej o:
Komentarze (290)
Trump podpisał dekret ws. Wzgórz Golan. Mają należeć do Izraela
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 57 razy 49

  To pan Trump jest teraz instytucją przydzielajacą terytoria temu alboli innemu krajowi?
  Ot tak sobie usiadł przy sławnym stoliku (przy którym stał pan Duda Andrzej) i machnął podpis pod nadaniem?
  Istny pan Zagłoba.
  Jutro może usiądzie i jednym podpisem przyłączy NIderlandy do Szwecji?

 • student_zebrak

  Oceniono 31 razy 27

  Dla Polakow to powinno byc ostatnie ostrzezenie. Zapatrzenie w Trumpa moze Polske sporo kosztowac.

 • dunajec1

  Oceniono 34 razy 24

  Proponuje trumpkowi podpisanie dekretu przylaczajacy kraj nadwislanski do izraela, krola zydowskiego pochodzenia juz mamy .

 • ml2403

  Oceniono 18 razy 18

  To bardzo ciekawe. Jakby jeszcze podpisał, że Bornholm należy do Polski, bo niby czemu nie.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 31 razy 17

  No to teraz Putin ma wolną rękę, żeby domagać się uznania przynależności Krymu do Rosji.

 • lysyzwyboru

  Oceniono 27 razy 15

  Jednym dekretem Trump pozbawił USA jak i cały zachód jakiegokolwiek moralnego prawa do krytyki działań Rosji wobec Krymu, czy innych tego typu aneksji w przyszłości. Co więcej Syria i Iran nigdy nie zaakceptują tego bezprawia więc w XXI wieku będziemy świadkami nieustających walk i potyczek w tamtym rejonie. Zresztą to oczywiste, że Izrael i jastrzębie z USA dążą do wojny z Iranem, zanim ten, pod protektoratem i ochroną Rosji stworzy bombę A. Dla Izraela to walka o być albo nie być, ale cel nie powinien uświęcać środków. Tym dobrzy ludzie różnią się od złych.

 • pumpernik

  Oceniono 23 razy 15

  Zięć mu kazał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX