Na razie trzeciego głosowania ws. brexitu nie będzie. May nie ma poparcia. KE gotowa na "no-deal"

Premier Theresa May poinformowała, że we wtorek nie będzie trzeciego głosowania w Izbie Gmin w sprawie porozumienia brexitowego. Powód? Brak poparcia parlamentu. Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że jeżeli do brexitu ma dojść 22 maja, to tylko dzięki umowie.

W poprzednich głosowaniach brytyjscy parlamentarzyści odrzucili warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wynegocjowane w Brukseli przez szefową brytyjskiego rządu. Theresa May w poniedziałek poinformowała, że na razie nie ma wystarczającego poparcia parlamentu do przeprowadzenia trzeciego głosowania, jednak premier w dalszym ciągu prowadzi z posłami rozmowy na ten temat.

Premier May wyjaśniła też, skąd w jej niedawnym wystąpieniu znalazło się stwierdzenie, które rozwścieczyło parlamentarzystów. Brytyjska szefowa rządu mówiła w ubiegłym tygodniu, że obecny kryzys to wina posłów, którzy przez dwa lata nie potrafili zdecydować się, jak przeprowadzić brexit.

- Wyraziłam swoją frustrację z powodu naszej wspólnej porażki, czyli niepodjęcia decyzji. Wiem, ilu parlamentarzystów jest tym sfrustrowanych - mówiła.

KE już gotowa na brexit bez umowy

Po deklaracji Theresy May - co wskazuje BBC - Jeremy Cobryn, przewodniczący Partii Pracy, mówił, że umowa brexitowa premier "jest martwa" i powinna porzucić ten projekt.

Tymczasem May podczas wystąpienia w Izbie Gmin podkreślała, że jeżeli do brexitu ma dojść 22 maja, to jest to możliwe tylko i wyłącznie właśnie dzięki zaakceptowaniu umowy. 

W poniedziałek, jeszcze przed wystąpieniem May, Komisja Europejska poinformowała natomiast, że zakończyła przygotowania do brexitu bez umowy, który - jeśli Wielka Brytania nie porozumie się z UE - nastąpi 12 kwietnia.

Kiedy brexit? Kilka terminów

Początkowo Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską 29 marca. W ubiegłym tygodniu premier Theresa May poprosiła jednak kraje członkowskie o zgodę na przełożenie tego terminu.

Europejscy przywódcy na unijnym szczycie zgodzili się na opóźnienie brexitu do 22 maja, jeśli brytyjski parlament zaakceptuję umowę o wyjściu wynegocjowaną wcześniej przez brytyjską premier.

Natomiast w przypadku odrzucenia dokumentu, Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez porozumienia 12 kwietnia, chyba że władze w Londynie poproszą o kolejne przedłużenie, ale to będzie się wiązało z przeprowadzeniem majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, czego na razie brytyjski rząd nie zamierza robić.

Więcej o:
Komentarze (32)
Na razie trzeciego głosowania ws. brexitu nie będzie. May nie ma poparcia. KE gotowa na "no-deal"
Zaloguj się
 • agenciputinawon

  Oceniono 31 razy 17

  Kobieto, przestań się już ośmieszać i podaj do dymisji. Myślałaś, że będziesz drugą Margaret Thatcher, a zostałaś pośmiewiskiem Europy.

 • remo29

  Oceniono 13 razy 13

  Będzie jak z tym dzieckiem, co siedzi za długo przy komputerze:
  - Wyłączaj już.
  - Już.
  I tak co pół godziny.

 • romanthorne

  Oceniono 14 razy 10

  Kończyć ten cyrk.Świat idzie dalej.

 • niko8472

  Oceniono 13 razy 9

  Niech juz ida. Zrobili sie niestrawni.

 • anitani

  Oceniono 15 razy 9

  Cameron ty buraku. Niech wszyscy zobaczą do czego prowadzi kłamstwo i manipulacja.

 • ukos

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba im w końcu powiedzieć: wypad!

 • ceppisowski

  Oceniono 13 razy 7

  Populistyczna idiotka czuje ze to ostatnie dni jej politycznego zycia.
  Ciemnota brytyjska musi na wlasnej skorze odczuc to za czym zaglosowali.
  I ciemnota ktora do niedawna kochala populistyczna idiotke odstawi ja na smietnik historii.
  Polska ciemnota z PISem zrobi to samo, tylko polskiemu pisowskiemu przyglupowi potrzen=bne jest wiecej czasu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX