Nagrania z akcji ratunkowej statku Viking Sky. Bardzo trudne warunki. "8-metrowe fale i silny wiatr"

Trudna akcja ratunkowa pasażerów statku wycieczkowego Viking Sky u wybrzeży Norwegii. Ze względu na warunki pogodowe przebiega ona bardzo powoli. Już wiadomo, że wśród uratowanych są osoby ranne.

Ze statku wycieczkowego Viking Sky trzeba ewakuować 1300 osób. Przed godziną 18.00 udało się przetransportować mniej niż 100 - donoszą agencje informacyjne. Do 20.00 ewakuowano 139 osób - podała telewizja BBC.

Ewakuacja Viking Sky

Wszystko wskazuje na to, że akcja ratunkowa potrwa długo. Wszystko przez trudne warunki pogodowe. Jak podają norweskie media, fale dochodzące do 8 metrów i silny wiatr utrudniają pracę ratowników. Pasażerowie są podejmowani ze statku pojedynczo przez załogi śmigłowców (ich pracę widać na nagraniu powyżej). Każdy z nich może pomieścić 15-20 osób. To może potrwać całą noc. Niemożliwe było użycie łodzi ratunkowych. 

Część mediów, m.in. CNN i BBC, publikuje nagranie z wnętrza Viking Sky. Widać na nim ludzi siedzących w pomieszczeniu po którym, w wyniku kołysania statku, przesuwają się meble: 

Według informacji BBC lekko rannych jest 8 z uratowanych dotąd osób.

Na przekazach CNN widać statek na wzburzonych wodach Morza Norweskiego, zdjęcia z ludźmi siedzącymi na pokładzie, ubranymi w kamizelki ratunkowe oraz wodę przelewającą się pod nogami ludzi: 

Problemy Viking Sky

Viking Sky rozpoczął swoją 12-dniową podróż 14 marca w norweskim Bergen. Po drodze odwiedzał miejscowości: Narvik, Alta, Tromso, Bodo i Stavanger. We wtorek miał zawinąć do brytyjskiego portu Tilbury.

W sobotę po południu pojawiły się problemy z silnikiem. Załoga wycieczkowca wysłała sygnał SOS. W końcu zarządzono ewakuację.

Więcej o:
Komentarze (42)
Nagrania z akcji ratunkowej statku Viking Sky. Bardzo trudne warunki. "8-metrowe fale i silny wiatr"
Zaloguj się
 • lblblblb

  Oceniono 13 razy 13

  Najnowsze info z Portalu Morskiego
  Mały towarowiec znalazł się w kłopotach około pięć mil morskich na Wschód od miejsca awarii wycieczkowca Viking Sky któtko przed godziną 19:00 i zaczął dryfować w stronę brzegu. Wysłano śmigłowce w celu ewakuowania dziewięcio-osobowej załogi.
  Niektóre źródła podają, że były to dwa śmigłowce przeniesione z akcji ewakuacji wycieczkowca, przez co ta na jakiś czas została spwolniona. Była kontynuowana, ale podobno nie była najpilniejsza, jako że uznano pasażerów i załogę na wycieczkowców za bezpiecznych, po tym jak statek uruchomił silniki, podniósł kotwicę i zaczął powoli płynąć na Zachód.

  Uaktualnienie: Prawdopodobnie nie zdołano ewakuować wszystkich członków załogi Hagland Captain śmigłowcami. Krótko przed godz. 22:00 państwowa stacja radiowa i telewizyjna NRK poinformowała, że część załogi statku wyskoczyła ze statku do wody dla ratowania życia. Może to oznaczać, że statek był tuż przed wejściem na skały lub przed innym zagrożeniem (np. przewróceniem się).
  Sytuacja nie jest jasna i pewne szczegóły nie były znane ok. godz. 22:00 w sobotę, 23 marca, nawet dla Einara Knudsena z ośrodka koordynacji akcji ratunkowych Hovedrednings Sentralen, udzielającego informacji stacji NRK.

  Boże miej ich w opiece. Wypłynęli na wezwanie Cruisera wzywającego pomocy.

 • pct3

  Oceniono 6 razy 6

  kiedy wprowadzą administracyjne kary dla filmujących w pionie telefonem komórkowym?

 • hunter1111

  Oceniono 2 razy 2

  cos jest nie tak, statek wyraznie nie ma nadmiernych klopotow sztormowych, jeden silnik wyraznie daje sobie rade, statek jest sterowny i moze sztormowac, kapitan musi posiadac informacje o prawdziwym zagrozeniu, moze kiedys sie dowiemy

 • Stefan K

  Oceniono 1 raz 1

  Armatorzy i mechanicy ...robią sobie zabawę z oszczędnościami z zakresu obslugi i pod remontów siników oraz agregatów itp... na statkach pasażrski...od 1000000 miljona USA dolar mają 10 % do prywatnej kieszeni...a oto są wyniki!!!SOS!!!!!

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 1

  No to jak taki kolos stoi w dryfie na rozhuśtanym morzu, to w środku MUSI być ostre rzyganie. Zastanawiam się tylko nad tymi śmigłowcami. Przecież ta ewakuacja, będzie trwać wieki...

 • kvakva

  Oceniono 7 razy 1

  Fajnie, że wytłumaczyliście co widać na filmie.

 • wendrowny

  Oceniono 2 razy 0

  A nie może podpłynąć jakiś większy kuter rybacki albo najlepiej jednostka wojskowa i podjąć od razu kilkadziesiąt a nawet kilkaset osób?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX