Statek Viking Sky wysłał SOS. Wielka akcja w Norwegii, 1300 pasażerów do ewakuacji

Trwa akcja ratunkowa po tym, jak wycieczkowiec Viking Sky utknął na wodach Morza Norweskiego. Statkiem podróżowało 1300 pasażerów, będą transportowani na ląd helikopterem.

Incydent miał miejsce około dwóch kilometrów od obszaru More og Romsdal w południowo-zachodniej Norwegii. Wycieczkowiec Viking Sky był w drodze z Tromso do Stavanger. Kilka godzin temu statek wycieczkowy Viking Sky wysłał wiadomość SOS z informacją o awarii jednego z silników z powodu złej pogody.

Viking Sky - jak wygląda akcja ratunkowa?

Służby ratownicze ewakuują 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego u wybrzeży Norwegii - poinformowało na Twitterze tamtejsze centrum ratunkowe. Do godz. 20.25 udało się ewakuować 115 pasażerów - poinformował norweski nadawca NRK. Ratownicy będą dalej prowadzić akcję, także w nocy.

Liczba rannych - wskazuje NRK - wzrosła do dziewięciu. "Akcja ewakuacyjna trwa podczas sztormu i wysokich fal. Nie ma możliwości, by przetransportować pasażerów na ląd łodziami ratunkowymi" - czytamy.

Pasażerowie statku są ewakuowani helikopterami. Szef miejscowej policji przekazał, że statek ma tylko jeden pracujący silnik, a na morzu wieje silny wiatr, dlatego bezpieczniej będzie ewakuować pasażerów na ląd.

Rzecznik miejscowego centrum ratunkowego powiedział, że maszyna zarzuciła kotwicę, stabilnie utrzymuje się na wodzie, a akcja ratunkowa przebiega sprawnie.

Dziennikarz Odd Roar Lange zamieścił nawet krótkie nagranie, na którym można zobaczyć z daleka, jakie warunki panowały w miejscu, gdzie znajduje się statek.

Więcej o:
Komentarze (122)
Norwegia. Ewakuacja statku wycieczkowego Viking Sky. 1300 pasażerów na pokładzie
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 31 razy 25

  1. To nie jest prom
  2. Zła pogoda nie jest przyczyną awarii silnika
  3. Statek ma 4 siliniki a nie jeden.
  4. Maszyna nie zarzuciła kotwicy. Jaka? Do szycia? Statek ją zarzucił.
  5. W akcji biorą udział wszystkie helikoptery straży przybrzeżnej a nie helikopter.

  A poza tym się wszystko zgadza. Autorowi, którego znajomość języka nie pozwala najoczywiściej na zrozumienie meldunków agencyjnych gratulujemy dobrego samopoczucia.

 • koment22

  Oceniono 28 razy 20

  Helikopterem 1300 osób ? No to pilot będzie miał intensywną dniówkę...

 • jaceksea

  Oceniono 23 razy 15

  Cóż za cymbał nazywa pasażerski statek wycieczkowy PROMEM? Dość nowy (2 lata), mały (jak na dzisiejsze czasy), a więc na pewno drogi i luksusowy! Z wikipedii: "Statek o nazwie VIKING SKY, zarejestrowany z numerem IMO: 9650420, MMSI: 259186000 jest Passenger (Cruise) Ship. Aktualnie pływa pod banderą Norway. Zbudowany w 2017. " Co ciekawe, ma 3 statki siostrzane: Viking Star, Viking Sea, i Viking Sun. Nazwy nie są przypadkiem! W latach 80-tych i 90-tych istniała linia - bardzo elegancka, droga i ekskluzywna - Royal Viking Line, pod banderą norweską. Jej flota miała IDENTYCZNE nazwy statków! Na wszystkich grali polscy muzycy najwyższej klasy np. W.Karolak, J.Muniak, K.Nitsche, Cz.Bartkowski i inni, np. ja!

 • peteroski

  Oceniono 14 razy 10

  Tu powazna informacja: www.portalmorski.pl/zegluga/42088-ewakuacja-z-wycieczkowca-viking-sky-po-utracie-napedu-w-sztormie-na-wodach-norwegii?fbclid=IwAR3l4621L1P_3x59nD8JrsaYGzPy3EyLCMS8WdYLaD28O8OLJHfoc4xiC9g

 • adstr

  Oceniono 20 razy 10

  "...maszyna zarzuciła kotwicę" Naprawdę?
  Nie macie tam w redakcji dziennikarza, który choć raz żeglował na Mazurach?

 • 1stanczyk

  Oceniono 15 razy 9

  "o awarii jednego z silników z powodu złej pogody."

  A czy nie lepiej pomodlić się o dobra pogodę? :) :)

 • g.lem

  Oceniono 14 razy 8

  "Viking Sky wysłał wiadomość SOS z informacją o awarii jednego z silników z powodu złej pogody" :DDDD. Mistrz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX