Koniec Państwa Islamskiego. Padła ostatnia kryjówka "kalifatu" w Baguz

Tzw. Państwo Islamskie w Syrii zostało całkowicie pokonane. Informację taką podały walczące z islamskimi bojownikami siły kurdyjskie. Wygnały one fanatyków z ostatniego skrawka terenu, kontrolowanego przez ISIS w Syrii.

Ostateczna bitwa rozegrała się w wiosce Baguz na wschodzie Syrii. Wspierane przez Stany Zjednoczone oddziały Kurdów od początku marca próbowały wygnać islamistów z ostatniego skrawka terenu w Syrii.

CZYTAJ TAKŻE: Baguz wygląda jak piekło. Tam 'kalifat' Państwa Islamskiego upadnie w ciągu dni lub godzin

Ofensywa w pewnym momencie musiała nawet zostać przerwana, bo istniała obawa, że w wiosce ISIS przetrzymuje wielu cywilów, których będzie chciało użyć jako żywych tarcz. Ostatecznie jednak rzecznik sił kurdyjskich poinformował, że tzw. Państwo Islamskie zostało całkowicie pokonane, a Kurdowie zatknęli swoje flagi na budynkach w wiosce.
Radykalni islamiści, którzy założyli ISIS pojawili się na pograniczu Iraku i Syrii na początku 2014 roku i szybko podbijali kolejne tereny. W szczytowym okresie kontrolowali około 88 kilometrów kwadratowych. Walka z fanatykami trwała niemal 5 lat.
Zarówno w Syrii jak i wcześniej w Iraku ISIS zostało już całkowicie pokonane, ale eksperci ostrzegają, że organizacja wciąż jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa. Rząd Stanów Zjednoczonych szacuje, że ISIS ma obecnie około 15-20 tysięcy bojowników w małych, „uśpionych” komórkach na całym Bliskim Wschodzie.

Więcej o:
Komentarze (153)
Syria. Koniec Państwa Islamskiego. Padła ostatnia kryjówka "kalifatu" w Baguz
Zaloguj się
 • krwawy_marry

  Oceniono 27 razy 19

  Teraz przyozdobić nimi drzewa i latarnie zgodnie i z ich filozofią "oko za oko".

 • vader2010

  Oceniono 25 razy 17

  czekamy teraz na wymyślne egzekucje wszystkich członów tego isis - oko za ok

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 12 razy 12

  Teraz czas wywalić Turków z Afrin i reszty Kurdystanu. Gdy Kurdowie bohatersko walczyli z ISIS, Erdogan puszczał przez granicę konwoje z paliwem dla islamistów.

 • white_lake

  Oceniono 17 razy 9

  no to zabawa przerwana, ale nie zakończona,
  teraz misie wrócą do domu, do Europy, i urządzą nam allahu akbar

 • sqlap72

  Oceniono 15 razy 9

  >..W szczytowym okresie kontrolowali około 88 kilometrów kwadratowych. <
  Taką powierzchnię to ma Gorzów Wielkopolski

 • anders76

  Oceniono 9 razy 7

  Jedyne rozwiazanie to bezludna wyspa, sukcesywnie dokladac tam wszystkicg zlapanych lacznie z planujacymi zamachy. Maja prawo miec swoje panstwo i swoje zasady ale daleko od innych ludzi.

 • 1111pln

  Oceniono 6 razy 6

  Powód wojny w Syrii...

  《Rosyjski generał Leonid Iwaszow poinformował podczas audycji w telewizji Rossija 1, że Kreml zdecydował o zaangażowaniu się w wojnę w Syrii z powodu chęci zabezpieczenia interesów Gazpromu. O sprawie poinformował portal InfoResist.org.

  „Jeśli Rosja nie wsparłaby militarnie reżimu Baszara al-Asada to dziś mielibyśmy do czynienia z poważnym pytaniem o przetrwanie budżetu centralnego. Ta wojna toczy się o gazociągi. W Katarze i Iranie są gigantyczne rezerwy gazu. Najlepszym rynkiem zbytu dla tego surowca jest Europa. Najlepszą opcją jego transportu gazociąg przez Syrię nad Morze Śródziemne” – stwierdził Iwaszow.

  W nawiązaniu do słów generała prowadzący program spytał:

  „Weszliśmy w konflikt syryjski w celu zapewnienia Gazpromowi sprzedaży?”

  Wojskowy odpowiedział na to pytanie słowem „tak”.》

 • lesnojeziorska

  Oceniono 12 razy 6

  To teraz wygnać pachołków Rosji z Krymu i wschodu Ukrainy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX