Pentagon ogłasza zwycięstwo: ISIS nie kontroluje już żadnego regionu Syrii

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oświadczył, że bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego nie kontrolują już żadnego regionu Syrii. Ostatnim bastionem radykalnych islamistów była miejscowość Al-Baghuz Faukani na wschodzie kraju.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego nie kontrolują już żadnego regionu Syrii - poinformował Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Ostatnim bastionem radykalnych islamistów była miejscowość Al-Baghuz Faukani na wschodzie kraju. Grupy bojowe ISIS zostały stamtąd wyparte przez wspierane przez Amerykanów Syryjskie Siły Demokratyczne.

Jak powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, Sekretarz Obrony USA Patrick Shanahan poinformował o tym prezydenta Donalda Trumpa w trakcie jego podróży samolotem Force One na Florydę.

Ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego

Niewielkie Al-Baghuz Faukani było opisywane jako "ostatni bastion" Państwa Islamskiego. Jego "kalifat" obejmował w pewnym momencie - około 2014 roku - obszar wielkości Bułgarii.

IS stopniowo ustępowało przed wojskami i milicjami w Iraku, wspieraną przez Rosję rządową armią syryjską i SDF, które są wspierane przez zachodnią koalicję pod przywództwem USA.

Ostatni bojownicy i ich rodziny schronili się w Al-Baghuz Faukani. Bitwa o miejscowość toczyła się powoli. Ewakuowano z niej kilkadziesiąt tysięcy cywilów, w tym żony i dzieci bojowników, a także Jazydów, którzy byli trzymani jako niewolnicy przez IS.

Właśnie z powodu ogromnej liczby cywilów walki toczyły się wolno. Mimo to dokonywano ostrzału i bombardowań. Na razie nie wiadomo, ilu cywilów mogło zostać zabitych w trakcie bitwy, ale liczba ta może być ogromna.

Więcej o:
Komentarze (35)
Pentagon ogłasza zwycięstwo: ISIS nie kontroluje już żadnego regionu Syrii
Zaloguj się
 • 45rtg

  Oceniono 24 razy 10

  Pentagon to sobie może ogłaszać. Na tej wojnie to Putin decyduje, kiedy ISIS zostanie zlikwidowane.

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 9

  Prawdziwe zwycięstrwo nad arabami to odniósł PiS w stadninach...

 • stachkaz47

  Oceniono 25 razy 9

  TO SIĘ W LUDZKIEJ GŁOWIE NIE MIEŚCI.
  TAKIEGO Fałszu NORMALNY CZŁOWIEK nie przełknie.

 • wo151

  Oceniono 12 razy 8

  To Pentagon jest w Syrii?? Co na to Putin?

 • byann

  Oceniono 29 razy 7

  Co ma z tym wspólnego Pentagon?
  Zanim ruskie zaczęły bombardować, słynne US Air Force nie potrafiło wypatrzyć ani jednej rafinerii ISIS i ani jednego konwoju cystern do Turcji.
  Mówimy o pustyni, a nie dżungli.
  Zapraszam uSSraelskie trolle z minusami. Nie zadławcie się szeklami, złodzieje ze Wzgórz Golan.

 • jozbieszczad

  Oceniono 24 razy 6

  Jak nic to sukces usa.
  Mają qfa poczucie humoru koniokrady.

 • kamyk39

  Oceniono 12 razy 4

  Tych koncow bylo juz tyle.

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 3

  WŚRÓD TYCH Syryjskich Sił Demokratycznych jest Nowy co za ASADA ogłosi , się PREZYDENTEM Syrii i uzna go pół światu.ALLELUJA .ALLELUJA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX