USA: Jezioro Michigan zamarzło podczas ataku zimy. Teraz "popękało" na miliony kawałków

Przez większą część zimy jezioro Michigan w Stanach Zjednoczonych było zamarznięte. Teraz wygląda jakby popękało na miliony "szklanych" kawałków.

Przez ostatnie miesiące w Stanach Zjednoczonych temperatura spadała do nawet - 30 stopni Celsjusza. Atak zimy spowodowany był przez wir polarny, który przez większą część zimy zamroził też jezioro Michigan.

Jezioro Michigan zamarzło i "popękało" na miliony kawałków

Taka temperatura spowodowała, że zwłaszcza przy brzegach jeziora powstały tzw. lodowe półki (ice shelves). Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych temperatur półki zaczęły się topić i łamać, a pokruszony lód wypłynął na powierzchnię wody tworząc wzór przypominający łuski lub pokruszone szkło. 

Jezioro Michigan w Stanach ZjednoczonychJezioro Michigan w Stanach Zjednoczonych Joel Bissell / AP

Niecodzienne zjawisko od kilku dni przyciąga wielu turystów nad jezioro Michigan, a zwłaszcza na molo w South Heaven. Amerykańska Straż Przybrzeżna przypomina, że żaden lód nie jest bezpieczny, zwłaszcza o tej porze roku. Funkcjonariusze zalecają obserwowanie jeziora z bezpiecznej odległości.

Jezioro Michigan jest trzecim co do wielkości zbiornikiem należącym do kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jako jedyne z nich leży w całości na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jezioro ma 494 kilometry długości i 190 kilometrów szerokości. Średnia głębokość jeziora szacowana jest na 85 metrów. W tym roku lodem pokryte było 56 procent powierzchni tego akwenu.

Więcej o:
Komentarze (30)
USA: Jezioro Michigan zamarzło podczas ataku zimy. Teraz "popękało" na miliony kawałków
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 25 razy 11

  nie mówcie mateuszowi.. zrobi z tego szyby do polskich szybowców :O/

 • nurzwidelec

  Oceniono 5 razy 5

  Czytając te wyjaśnienia nie da się zrozumieć co się naprawdę stało. Jakieś cuda na kiju. Czy autor spróbował dociec, co to jest ice shelf (szelf lodowy)?
  Dopiero z amerykańskich źródeł można poznać prawdę, w sumie dość banalną. Jest wiosna, lód się połamał i fale oraz wiatr zepchnęły to wszystko w stronę brzegu.
  I nie "ice shelves", tylko "ice shards"

 • demkel

  Oceniono 4 razy 4

  South Haven, nie Heaven. Nauczcie się czym różni się heaven od haven, bo mimo podobnego brzmienia, mają inne znaczenie i inną wymowę.

 • loneman

  Oceniono 10 razy 4

  Tzw. "cut"?? oby nie przyjechali nasi chcac postawic na rzece jakas kapliczke czy cos....

 • mistermadmat

  Oceniono 3 razy 1

  meta....

 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  Oceniono 2 razy 0

  Niezłe.

 • arkasza

  Oceniono 2 razy 0

  W tej Ameryce to wszystko mają ładniejsze!

 • starszy-65

  Oceniono 5 razy -1

  Jak dla mnie to prawie 1/3 Polski-ogrom i ciekawe jak mocno zanieczyszczone?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX