Dziennikarka spytała Tuska o miejsce w piekle dla zwolenników brexitu. Przywołał słowa papieża

- Czy jeśli brytyjscy parlamentarzyści nie poprą umowy, miejsce w piekle powinno zostać powiększone? - zapytała Donalda Tuska dziennikarka obecna na konferencji w Brukseli. Szef Rady Europejskiej powołał się na słowa papieża.

Wypowiedź o miejscu w piekle dla zwolenników brexitu, która padła z ust szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, odbiła się szerokim echem w brytyjskiej prasie. Słowa te padły w lutym, na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Donald Tusk powiedział wówczas: "Zastanawiam się, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy popierają brexit bez nawet śladu szkicu, jak to przeprowadzić”.

Premier Theresa May zawnioskowała o odroczenie brexity

Z czasem okazało się, że pomysł wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rzeczywiście jest niedopracowany. Izba Gmin odrzuciła porozumienie wynegocjowane przez premier Theresę May, a jednocześnie nie zgodziła się na tzw. "twardy brexit", czyli wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez umowy. Będąc w patowej sytuacji, Theresa May wystąpiła z wnioskiem o odroczenie terminu brexitu. 

Donald Tusk o piekle: "Według papieża jest jeszcze puste"

Wypowiedź o piekle, która w lutym padła z ust Donalda Tuska, zapadła w pamięć jednej z dziennikarek. Na czwartkowej konferencji w Brukseli, w czasie której Tusk poinformował, że Unia Europejska przychyliła się do wniosku premier May, zapytała go, czy jeśli brytyjscy parlamentarzyści nie poprą umowy, to szczególne miejsce w piekle powinno zostać powiększone, by ich pomieścić.

- Według papieża piekło jest jeszcze puste. To oznacza, że miejsca jest tam bardzo dużo - odpowiedział szef Rady Europejskiej.

Tą wypowiedzią Donald Tusk wywołał na sali salwę śmiechu. 

 

Brexit. Nowe ustalenia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Jeżeli Izba Gmin zatwierdzi wynegocjowaną umowę z Unią Europejską w następnym tygodniu, Wielka Brytania wystąpi ze wspólnoty 22 maja. Jeżeli stanie się inaczej, brexit nastąpi do 12 kwietnia. Brytyjski parlament ma także czas na to, aby przygotować nową umowę. Szef Rady Europejskiej zapowiedział, że do kwietnia wszystkie opcje są wciąż otwarte. 

Więcej o:
Komentarze (94)
Dziennikarka spytała Tuska o miejsce w piekle dla zwolenników brexitu. Przywołał słowa papieża
Zaloguj się
 • frank1961

  Oceniono 34 razy 24

  brawo Donald! świetna riposta.
  Nadęte kartofle z PISu nie mają tej klasy i poczucia humoru.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 37 razy 17

  Jaro znowu moze czegos nauczyc sie od Herr Donka ale Jaro nie ma tej klasy, zostal mentalnie w obsikanej piaskownicy (zlosliwi mowia obsranej). Biedny staruch dostanie w koncu wylewki. Panie spraw.

 • 1627cd1410

  Oceniono 18 razy 10

  to miejsce jest zaraz obok księży pedofilów, powyżej biskupów ich chroniących i za członkami bandy kociarza... :O/

 • kato-rznik

  Oceniono 30 razy 4

  Prawdziwy mąż stanu odpowiedziałby, "proszę pani, piekło najprawdopodobniej nie istnieje".
  Mimo wszystko ten i tak jest znacznie lepszy niż kacze kmiotki.

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy 3

  Skoro tyle czasu piekło jest puste, to świadczy dobrze o działalności kieckowych, którzy z brania w łapę za zbawienie się wywiązują..:-)

 • ks-t

  0

  JP 2: Chrystus jest dobrym pasterzem, bo zna człowieka: każdego i wszystkich. Zna ich przez swoją jedyną wiedzę paschalną. Zna nas, ponieważ nas odkupił. Zna nas, ponieważ „zapłacił za nas”: jesteśmy zakupieni za ogromną cenę. Zna nas znajomością i wiedzą bardziej „wewnętrzną”, z tą samą wiedzą, którą on, Syn, zna i obejmuje Ojca i w Ojcu obejmuje nieskończoną prawdę i miłość. I przez udział w tej prawdzie i miłości, czyni nowych nas, w sobie takich samych, synów Jego przedwiecznego Ojca; uzyskuje raz na zawsze zbawienie człowieka: każdego człowieka i wszystkiego, tych, których nikt nie wyrwie z jego ręki. Rzeczywiście, kto mógłby mu ich odebrać? /.../ Kościół ogłasza nam dziś paschalną pewność odkupienia. Pewność zbawienia[7].

  Dyskusja nad pustym piekłąm jest toczona od 1500 lat. Sobór który nad tym dyskutował nie doszedł do wnosków i pogląd nie został oficjalnie potępiony. Współczesny głosiciel tej teori , szwajcar Balthasar, został mianowany prze JPII kardynałem. Ostatnio w Polsce takie teorie głosili abp Gocłowski czy prof Hryniewicz. NIe ma autoryzowanej wypowiedzi Franciszka na ten temat, jest tylko zapis wywiadu dla gazety Republica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX