Trump chce uznania władzy Izraela nad Wzgórzami Golan. Netanjahu zachwycony "śmiałą decyzją"

Donald Trump napisał na Twitterze, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował już w tym samym serwisie za tę "śmiałą decyzję".

Amerykański prezydent napisał, że "Po 52 latach nadszedł dla Stanów Zjednoczonych czas, aby w pełni uznać suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan, które mają kluczowe znaczenie strategiczne i dla bezpieczeństwa państwa Izrael, a także dla stabilności regionalnej".

Premier Izraela odpowiedział, że "W czasie, kiedy Iran próbuje użyć Syrii jako bazy dla zniszczenia Izraela, prezydent Trump śmiało uznał suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan. Dziękuję, prezydencie Trump!".

Wzgórza Golan, położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii, zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do Izraela, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

Więcej o:
Komentarze (145)
Trump chce uznania władzy Izraela nad Wzgórzami Golan. Netanjahu zachwycony "śmiałą decyzją"
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 33 razy 19

  Co tak skromnie? Bezpieczniej dla Izraela byłoby, gdyby tak z połowę Syrii, Palestynę, Liban i Synaj uznać za tereny odwiecznie należące do Izraela.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 16

  Tak wygląda polityka wielkich. O Krymie nie wspomnę....

 • qawsedrftg

  Oceniono 32 razy 12

  Za późno. Izrael długo nie wytrwa tak czy inaczej. Jeden problem to taki, że ma u siebie apartheid. A to nie jest możliwe do utrzymania, w RPA zawaliło się dlatego że w pewnym momencie zbyt dużo białych by musiało być w policji i wojsku, i za drogo by to kosztowało.

  A drugi problem to taki że Izrael owszem wygrywał wojny z Arabami, ale wtedy Iran był neutralny. Teraz coś z tym kiepsko.

  Nerwowość jest ze względu na te problemy. Polski jamnik jak zwykle się wkręci tam gdzie nie trzeba, potem Pan go porzuci i będzie żałosny skowyt...

 • richardrzygocki

  Oceniono 17 razy 11

  czy USA rowniez uznaja wladze rosji nad Krymem ? oh ! co to to nie!!!!!

 • mieszkoi

  Oceniono 12 razy 10

  Kurde, Trump, największy sojusznik PiSu stawia na Izrael, który jakoś nie chce przyjąć naszych zalotów. Swoją drogą Golan do Syrii dawno powinien wrócić i co do tego nawet ONZ (wbrew stanowisku USA) nie ma wątpliwości.

 • pawel_zet

  Oceniono 21 razy 9

  Wzgórza Golan Izrael powinien bezzwłocznie zwrócić Syrii. Zajęcie ich było pogwałceniem prawa międzynarodowego. Bandycki kraj, Izrael, ,musi zrozumieć, że czasy mocarstwowości USA skończą się i skończy się protekcja nad Izraelem. Lepiej by było, gdyby ktoś rozsądny doszedł w Izraelu do władzy, aresztował i doprowadził do skazania zbrodniarzy wojennych, a następnie zwrócić tereny zagarnięte w 1968 i wypłacił odszkodowania Palestyńczykom za zbrodnie z 48/49 i późniejsze cierpienia. Niestety, póki bandyci i zbrodniarze chronieni przez USA mają w Izraelu władzę, nie doczekamy się sprawiedliwości.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 18 razy 8

  You better give back California to Mexico....you fucking moron!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX