Jan Sebastian Bach w nietypowym Google Doodle. Komponuj własne utwory w rocznicę urodzin wirtuoza!

Google upamiętniło niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha w 334. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji powstało pierwsze w historii Google Doodle napędzane przez sztuczną inteligencję.

Dzisiejsze Google Doodle to interaktywna zabawa, dzięki której możemy tworzyć muzykę w stylu Jana Sebastiana Bacha. Jak pisze Google, ta zmiana logo popularnej wyszukiwarki jest historyczna także dla samej firmy, ponieważ dzisiejsze Google Doodle jest pierwszym, które wykorzystuje sztuczną inteligencję.

Google stworzyło niezwykłe Doodle z okazji rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha

Dzięki sztucznej inteligencji, wykorzystanej przy tworzeniu muzycznego Google Doodle, użytkownik może poczuć się jak światowej klasy kompozytor i skomponować własny utwór muzyczny. Wystarczy umieścić nuty na pięciolinii i kliknąć przycisk "Harmonizuj", a sztuczna inteligencja sama dopisze fragmenty melodii w taki sposób, aby przypominały one styl niemieckiego kompozytora.

 

Stworzenie Google Doodle z okazji 334. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha wymagało dziesiątek godzin pracy osób z zespołów Google Magenta i Google PAIR. Aby dać użytkownikom Google możliwość komponowania utworów przypominających stylem kompozycje Bacha, wykorzystano uczenie maszynowe - proces, w czasie którego komputer uczy się, jak tworzyć własne odpowiedzi, zbierając dane z przedstawionych mu przykładów. Modelowi, który wykorzystano przy tworzeniu dzisiejszego Google Doodle, zaprezentowano 306 utworów Jana Sebastiana Bacha. Aby zobaczyć, jaki jest efekt uczenia się sztucznej inteligencji, która harmonizuje muzykę na wzór dzieł jednego z najbardziej znanych kompozytorów na świecie, wystarczy wejść na stronę www.google.pl i zacząć zabawę, klikając w poruszające się logo.

Więcej o:
Komentarze (12)
Jan Sebastian Bach w niezwykłym Google Doodle. Komponuj własne utwory w rocznicę urodzin wirtuoza!
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 5 razy 3

  Będzie hymn "Jeszcze Wolska nie zginęła" na kolejne zwycięstwo Balbiny ?

 • eisbergh

  Oceniono 1 raz 1

  dzięki boze! biorac pod uwagę, ze tak wygląda sztuczna inteligencja googla, to możemy być spokojni; naszej cywilizacji nie zagrazaja tak często identyfikowane niebezpieczeństwa związane z "uwolnieniem się" maszyn spod wladania homo sapiens :-)

 • eisbergh

  Oceniono 3 razy 1

  nie, nie możemy tworzyć muzyki w "stylu" JSB. Możemy pobawić się dzwiekami. Nic więcej ...i az tyle

 • rm1973

  Oceniono 3 razy 1

  Wrzucilem "Smoke on the water". Deep Purple lepsi!

 • kamyk39

  Oceniono 1 raz 1

  Podobnie jak Prisma w obrazach.

  Czekam, kiedy chleb tak sie da robic.

 • paulogarnies

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda że tylko parę akordów bo można by było sobie coś zarąbistego skomponować.. Mazurek Dąbrowskiego fajnie się komponuje..

 • jhbsk

  Oceniono 2 razy 0

  Niezłe.

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 5 razy -1

  G...no prawda, redaktory za 5zł. Rok temu i dwa lata temu też były podobne muzyczne doodle, gdzie można było skomponować swój utwór. Dno dziennikarskie.

 • proteusz33

  Oceniono 5 razy -1

  No to Bach,za pierwszy dzień wiosny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX