Włochy. Najstarsza Europejka skończyła 116 lat. Zdradziła swój sekret na długowieczność

20 marca świętowało całe miasteczko Poggio Imperiale w prowincji Foggia we Włoszech. Maria Giuseppa Robucci, najstarsza Włoszka i Europejka, zdmuchnęła 116 świeczek na urodzinowym torcie.

Maria Giuseppa Robucci urodziła się 20 marca 1904 roku, w czasie rządów premiera Giovanniego Giolitti, przed obiema wojnami światowymi. Uważana jest za jedną z trzech najdłużej żyjących osób urodzonych we Włoszech, obok Emmy Morano i Giuseppiny Projetto. Jest także drugą najdłużej żyjącą osobą na świecie - tuż po Japonce Kane Tanaka, która urodziła się dwa miesiące wcześniej, w styczniu 1904 roku. 

Maria Giuseppa Robucci najstarszą Włoszką i Europejką. Skończyła 116 lat

Maria Giuseppa Robucci jest nie tylko najstarszą Europejką, ale także najstarszym żyjącym burmistrzem we Włoszech. W 2012 roku, gdy miała 109 lat, otrzymała tytuł honorowego burmistrza Poggio Imperiale, gdzie spędziła większość swojego życia, pracując w miejscowym barze wraz ze swoim mężem, Nicolą Nargiso.

Maria Giuseppa Robucci jest wdową od wielu lat. Jej małżonek zmarł w 1982 roku. Ma piątkę dzieci, dwie córki oraz trzech synów, a także dziewięcioro wnuków i 16 prawnuków. Najstarsza żyjąca kobieta w Europie przyznaje, że zawsze była bardzo religijna i znała Ojca Pio, któremu jest bardzo oddana - pisze włoski portal In Meteo

W późnym wieku Robucci przeszła dwie poważne operacje. W 2014 roku operowano jej kość udową, z kolei trzy lata później przeszła operację piersi. Przez pewien czas musiała poruszać się na wózku inwalidzkim, jednak zawsze mogła liczyć na pomoc i oddanie swojej rodziny.

W czasie obchodów 116. urodzin najstarszej Włoszki przypomniano jej sekret dotyczący długowieczności. Pytana o to, co robić, aby żyć długo, podpowiedziała: prowadzić proste życie, jeść mało i zdrowo, nigdy nie palić papierosów. 

Więcej o:
Komentarze (24)
Włochy. Najstarsza Europejka skończyła 116 lat. Zdradziła swój sekret na długowieczność
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 9 razy 7

  Grupa badaczy wybrała się do wioski słynącej z długowieczności mieszkańców. Pytają pierwszego i słyszą, że zdrowo się odżywiać i unikać stresu. Drugi, że nie palić i dużo się ruszać.
  Nagle widzą najbardziej pomarszczonego i pokurczonego staruszka. A wasz sekret na czym polega?
  - No panienki, papierosy i pół litra wódki do południa. Zapada krępujące milczenie. A ile wy macie lat, dziadku? Trzydzieści sześć.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 8 razy 4

  przepis na tzw. "długie życie" to jakaś bzdura! Najważniejsze są jednak geny-to one decydują czy będziesz żył/a długo czy krótko.*

  = Nie dotyczy samobójców

 • jirzi_korn

  Oceniono 3 razy 3

  Nie liczy się długość tylko jakość życia. Co z tego, że dożyję 120 lat odsiadując wyrok dożywocia w więzienia w jakimś afrykańskim lub azjatyckim więzieniu?

 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 2

  W Polsce, już dawno by ZUS za nią wysłał, jakiegoś hitmana! :D

 • munaciello

  Oceniono 3 razy 1

  Problemy z liczeniem?
  Skończyła 116 lat, więc urodziła się w 1903.
  Zresztą ta informacja pojawia się na jednej z zamieszczonych przez was fotografii.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 4 razy 0

  "Ma piątkę dzieci, dwie córki oraz trzech synów, a także dziewięcioro wnuków i 16 prawnuków. "
  Te wnuki i prawnuki to na 100% od córek, bo trzej synowie na pewno mieszkają z mamą.

 • smileykkk

  Oceniono 2 razy 0

  prowadzić proste życie, jeść mało i zdrowo, nigdy nie palić papierosów. bede zyl wiecznie...

 • tempo.rary

  Oceniono 4 razy 0

  Hm tak technicznie rzecz biorąc, świętowanie bycia najstarszym powinno się zaczynać w momencie, kiedy poprzedni najstarszy umiera. Krótko mówiąc trzeba by w tym celu świętować czyjąś śmierć. Myślą, że jakimiś urodzinami będą nam oczy mydlić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX