Partia Viktora Orbana zawieszona. Europejska Partia Ludowa podjęła decyzję ws. Fideszu

Europejska Partia Ludowa zagłosowała za zawieszeniem węgierskiego Fideszu w prawach członka grupy - poinformował przewodniczący EPL Joseph Daul. Fidesz nie będzie reprezentowany na spotkaniach grupy, co oznacza, że nie będzie mógł brać udziału w głosowaniach.

W Brukseli zapadła decyzja w sprawie przyszłości węgierskiej partii Fidesz w Europejskiej Partii Ludowej. Ugrupowanie premiera Viktora Orbana zostało zawieszone. Domagało się tego 13 partii z różnych krajów, wchodzących w skład europejskiej chadecji. Decyzję podjęło zgromadzenie polityczne EPL-u. Za zawieszeniem z natychmiastowym efektem było 190 członków frakcji, przeciwko - trzech.

To oznacza, że Viktor Orban nie będzie uczestniczył w czwartkowym rutynowym spotkaniu przywódców europejskiej centroprawicy przed unijnym szczytem. Przedstawiciele Fideszu zapowiadali wcześniej, że w przypadku zawieszenia ugrupowania całkowicie wystąpią z EPL.

Szef frakcji chadeków w europarlamencie Manfred Weber mówił w ubiegłym tygodniu, że cierpliwość w Europejskiej Partii Ludowej do Viktora Orbana się kończy.

- Szczególnie antyeuropejska kampania plakatowa była kroplą, która przepełniła czarę - powiedział Manfred Weber. Odniósł się w ten sposób do uruchomionej przez rząd Węgier kampanii informacyjnej: "Ty też masz prawo wiedzieć, na co się szykuje Bruksela". Jej częścią są plakaty z podobiznami - szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i amerykańskiego finansisty George'a Sorosa. 

Misja ostatniej szansy, Viktor Orban przeprasza

Manfred Weber był kilka dni temu w Budapeszcie z misją ostatniej szansy i zaangażował się w negocjacje na rzecz pozostania węgierskiej partii we frakcji. - Powiedziałem jasno: chcemy od Ciebie Viktorze Orbanie usłyszeć jasną deklarację, czy zamierzasz zmieć swój kurs - mówił szef frakcji chadeków.

Premier Orban został też skrytykowany za nazwanie polityków z partii domagających się wyrzucenia Fideszu "pożytecznymi idiotami". Za te słowa później przeprosił. Na cenzurowanym znalazł się również z powodu ograniczenia działalności Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie.

Do EPL z polskich ugrupowań należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Więcej o:
Komentarze (173)
Partia Viktora Orbana zawieszona. Europejska Partia Ludowa podjęła decyzję ws. Fideszu
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 58 razy 38

  Polacy guru Kaczyńskiego zwykly złodziej (dlatego tak lubiany przez Kaczyńskiego bo opracował program szabrowania państwa wdrażany przez zloborskiego szkodnika) w ciagu 8 lat doprowadzi Węgry do:
  1. Spadku PKB do poziomu niższego niż Polska. Kiedy przejmował władze na głowę Węgra przypadało PKB o 50% wyższe niż na głowę Polaka
  2. Węgry wyglądaj jak Polska po upadku komunizmuna na wsiach bida aż piszczy, szaro buro i ponuro
  3. Nomenklatura Orbana ukradła dziesiątki miliardów dolarów poukrywanych w innych krajach

 • valla

  Oceniono 45 razy 27

  Biedne małe śmieszne Węgry :) na prowincji bida aż piszczy. Późny gierek. Połowa obywateli już dawno w UK :)

 • puuchatek

  Oceniono 44 razy 26

  "Pożytecznymi idiotami" nazywa INNYCH pajac, który jest pierwszym pachołkiem Putina w UE i włazi w d… Rosji.

 • mazzini890

  Oceniono 45 razy 25

  To było do przewidzenia. Europa Zachodnia zaczyna się bronić i nawet ich prawica otrzeźwieje.Polska i Węgry będą politycznie "odcinane".Będzie handel bez realnego.prawa głosu. To niestety osłabia UE więc umiarkowanie poprze to USA,Chiny i Rosja.Ale Zachód nie ma już wyboru.I co najważniejsze USA i Chiny chcą osłabienia UE.Ale przynajmniej na razie nie chcą całkowitego upadku Europy Zachodniej, na razie im się o nie opłaca.Więc nie zaognią za mocno sytuacji. Polska i Węgry to nie są pierwszoligowi graczę dla nich.Więc w razie czego poprą Zachód. Polska i Węgry dostaną po p...e. I nawet prawica z Voxem i Salvini na poważnie nam nie pomoże.

 • andrew1507

  Oceniono 27 razy 23

  Nareszcie jakaś akcja przeciwko faszystom finansowanym przez Putina.
  Kiedy zabiorą się za kaczyzm, to też odmiana faszyzmu.

 • sarhenziel

  Oceniono 34 razy 20

  Ale Orban i tak nie zrozumie o co chodzi,podobnie jak pokurcz z Żoliborza.

 • achaszwerosz

  Oceniono 30 razy 20

  Dobry kopniak w dżondra, hehe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX