Prezydent Białorusi po raz pierwszy raz od lat przyjedzie do Polski? Zaprosił go Andrzej Duda

Andrzej Duda zaprosił prezydenta Białorusi do uczestnictwa w obchodach poświęconych 80. rocznicy II wojny światowej. Jeśli Aleksander Łukaszenka przyjmie zaproszenie, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce jako głowy państwa. Od 1998 do 2016 roku Łukaszenka nie mógł odwiedzać krajów europejskich z powodu oskarżeń o naruszanie praw człowieka i łamanie demokracji.

Aleksander Łukaszenka jest wśród przywódców zaproszonych do Polski na wrześniowe obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zaproszenie do swojego białoruskiego odpowiednika oraz do pozostałych przywódców tzw. Partnerstwa Wschodniego wysłał prezydent Andrzej Duda. Jak informuje Onet.pl, strona polska czeka obecnie na potwierdzenie przyjazdu i dokładnego składu delegacji z Białorusi.

Prezydent Białorusi przyjedzie do Polski? Wcześniej przez wiele lat miał zakaz

Krzysztof Szczerski z kancelarii Andrzeja Dudy poinformował, że zaproszenia na obchody wybuchu II wojny światowej otrzymali "najbliżsi sojusznicy", to znaczy wszyscy przywódcy krajów Partnerstwa Wschodniego (oprócz Białorusi są wśród nich Ukraina, Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia i Gruzja), przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterresa. Podkreślono jednocześnie, że wśród krajów zaproszonych na obchody wrześniowej rocznicy nie ma Rosji.

Jeśli białoruski przywódca przyjmie zaproszenie Andrzeja Dudy, to będzie to jego pierwsza oficjalna wizyta w Polsce. Wcześniej od 1998 do 2016 roku nie mógł odwiedzać służbowo krajów europejskich ze względu na ograniczenia wizowe, które zostały nałożone na białoruskich urzędników z powodu oskarżeń o łamanie demokracji i praw człowieka na Białorusi. W lutym 2016 roku ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się na zniesienie sankcji, wskazując, że"kroki podjęte przez Białoruś przyczyniły się do poprawy relacji UE-Białoruś".

Jak zauważa Onet.pl, Łukaszenka jeździł jednak do Europy prywatnie i często spędzał w europejskich krajach wakacje, a na Białorusi gościli dwukrotnie polscy prezydenci - w 1993 roku Lech Wałęsa, a w 1996 roku - Aleksander Kwaśniewski. 

Więcej o:
Komentarze (261)
Aleksander Łukaszenka przyjedzie do Polski? Zaprosił go Andrzej Duda
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 59 razy 43

  Kretynizmem jest obchodzenie rocznicy wybuchu jakiejkolwiek wojny.

 • krynolinka

  Oceniono 55 razy 33

  Jakie salony, tacy goście. Będzie polewka gdy ciepły człowiek odmówi..

 • dante_waw

  Oceniono 47 razy 27

  Przy Łukaszence, nawet Kaczynski jest wzorowym demokrata... przydaloby sie jeszcze spotkanie prokuratora Piotrowicza z jego odpowiednikiem z Bialorusi.. mogliby wymienic doswiadczenia... powspominac stare dobre czasy szkolen na Lubiance...

 • brods

  Oceniono 28 razy 22

  prezydent dupa będzie mógł Lukaszenkę poprośić o azyl jak PiS przegra wybhory ........

 • owca888

  Oceniono 30 razy 18

  No to się spotka "ciepły człowiek" z kryptociepłym. Między nami ciepłymi...

 • bacowa

  Oceniono 41 razy 17

  Przecież dyktator Łukaszenka ,,to taki ciepły człowiek''

  jak Kaczyński

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX