Stolica Kazachstanu ma nową nazwę. W kilka godzin Astana zmieniła się w Narsułtan

Stolica Kazachstanu zmieniła nazwę. Miasto, znane do tej pory pod nazwą Astana, teraz będzie nazywało się Nursułtan - na cześć ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Decyzja o zmianie nazwy została podjęta błyskawiczne.

We wtorek dotychczasowy prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew ogłosił wczoraj, że postanowił ustąpić ze stanowiska, które piastował przez ostatnie 30 lat. Zapowiedział, że nie wycofuje się z polityki - nadal będzie szefem Rady Bezpieczeństwa i partii Nur Otan.

Do momentu wyborów, obowiązki prezydenta kraju będzie pełnił Kasym-Żomart Tokajew, czyli dotychczasowy przewodniczący kazachskiego Senatu. W Senacie z kolei zastąpi go córka byłego prezydenta. 

Stolica Kazachstanu zmieniła nazwę. Od teraz to Nursułtan

Zmiana prezydenta Kazachstanu to jednak nie wszystko. Podczas dzisiejszego zaprzysiężenia Tokajewa, nowy p.o. głowy państwa zaproponował, aby nazwa stolicy Kazachstanu została zmieniona na część ustępującego Nursułtana Nazarbajewa. 

Kazchascy politycy nie zwlekali. Jeszcze tego samego dnia po dwóch czytaniach przyjęli poprawę do konstytucji, które umożliwiają zmianę nazwy stolicy. Kilka godzin po pojawieniu się propozycji Astana zmieniła nazwę na Nursułtan.

- Podjęto historyczną decyzję - przytacza słowa Nurlan Nigmatulin, przewodniczący niższej izby parlamentu Kazachstanu "The Insider".

Więcej o:
Komentarze (194)
Stolica Kazachstanu ma nową nazwę. W kilka godzin Astana zmieniła się w Narsułtan
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 50 razy 42

  Pora na Lechistan ze stolicą w Jarosławiu. Jedno nocne głosowanie, Duda w piżamie podpisze, na rano będzie w dzienniku ustaw.

 • niko8472

  Oceniono 25 razy 17

  Żal dude ściska że naszego wodza nie można tam wyeksportować. Czułby się świetnie, dokładnie taka demokracja jaką w Polsce wprowadza, już gotowa. No i olbrzymie pole do popisu dla deweloperów.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 13

  Smętne kraje nieszczęsnych ludzi ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX