Uwięzieni po cyklonie w Mozambiku czekają na pomoc. "Latające kawałki blachy odcinały głowy"

Tysiące ludzi czeka na ratunek, a setki tysięcy straciły dach nad głową po uderzeniu cyklonu Idai w Mozambiku. Wiatr osiągał w porywach prędkość nawet 280 km/h, a fragmenty blachy kaleczyły i zabijały ludzi.

Oficjalnie wiadomo o ponad 80 ofiarach, ale według władz nawet tysiąc osób mogło zginąć po przejściu cyklony w Mozambiku. Idai uderzył kilka dni temu w wybrzeże kraju i dokonał największych zniszczeń w liczącym pół miliona mieszkańców mieście Beira. Nawet 90 proc. miasta mogło zostać zalane i zniszczone.

Idai był najsilniejszym cyklonem, jaki uderzył w Mozambik od ponad 10 lat. Wiatr osiągał prędkość 205 km/h, a w porywach nawet 280 km/h. CNN podaje, że ludzie ginęli od porwanych przez wiatr odłamków i fragmentów dachów. 

- Porwane przez wiatr kawałki blachy odcinały ludziom głowy. Jest bardzo źle, cześć ludzi jest w szpitalu. Nie mamy żadnej pomocy. Robi się coraz gorzej, jemy kiepsko, śpimy kiepsko, nie mamy domów - mówił mieszkaniec miasta Beira. Inni mieszkańcy relacjonowali, że wiatr zrywał dachy lub że domy waliły się, wiążąc ich pod gruzami. Ludzi porywała wezbrana woda.

W wodzie widać ciała ofiar

Prezydent Mozambiku Filipe Nyusi powiedział, że kraj mierzy się z "prawdziwą katastrofą humanitarną na wielką skalę". Relacjonował, że woda w wezbranych rzekach zniszczyła tamy i zalała całe wsie. Mówił, że w wodzie widać pływające ciała. 

Skala zniszczeń w Beirii i regionie oznacza, że dziesiątki tysięcy ludzi mogło stracić dach nad głową. Wciąż trwają akcje poszukiwawcze i ratunkowe. Ludzie są uwięzieni w zalanych terenach. 

Sytuacja może jeszcze pogarszać się w kolejnych dniach. Możliwe są dalsze ulewy, wzmagające powódź i utrudniające dostarczanie pomocy.  Na terenach zniszczonych przez cyklon nie ma elektryczności i komunikacji. Władze ostrzegają przed wybuchem ognisko chorób, szczególnie tych przenoszonych przez wodę.

Więcej o:
Komentarze (45)
Cyklon w Mozambiku. "Latające kawałki blachy odcinały głowy"
Zaloguj się
 • 1111pln

  Oceniono 6 razy 6

  Straszne...

 • j23x3

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe budownictwo jest w tym Mozambiku! Domy po zawaleniu się, "WIĄŻĄ" ludzi.
  Cytuję: "...mieszkańcy relacjonowali, że wiatr zrywał dachy lub że domy waliły się, wiążąc ich pod gruzami."

 • boyscout

  Oceniono 9 razy 5

  Mozambique jest tak biedny ze taka katastrofa moze byc zbawienna dla zyjacych . tylko 5% ludzi ma jakas prace za 10 dolarow na dzien , reszta zje tyle co uprawia, nie ma gdzie mieszkac , falista blacha jest cenna . Prawie wszyscy sa anlafabeci i may biznes prowadza ludzie z RPA .Kraj ma troche turystow poniewaz ma piekny ocean i delfiny z ktorymi mozna plywac . Sprzedaja male rzezby sloni, czy zyraf lub recznie tkane makatki, spodnice czy table cloths. Kazda pomoc humanitarna bedzie rozkradziona przez prezydenta i jego ludzi

 • carolina_reaper

  Oceniono 7 razy 5

  Biednemu zawsze wiatr w oczy

 • naczelny.rabin.gw

  Oceniono 8 razy 4

  Ten tekst to żenada.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 12 razy 4

  Podpowiem czerskim., jak powinien brzmiec tytul: “Kawalki blachy odcinaly glowy, wydlubywaly oczy i cwiartowaly ciala niewinnych dzieci”. Efekt medialny murowany.
  Klik, klik, klik, klik.

 • kacper2004

  Oceniono 12 razy 4

  Można prosić i jakiś bardziej makabryczny tytuł żeby przyciągnąć więcej osób. Czy to były zardzewiałe kawałki blachy ?

 • dmbdmb

  Oceniono 3 razy 3

  Droga gazeto pe el!
  Jak już idziecie w kierunku tandety tabloidowej, mam dla was lepszy tytuł:

  LATAJĄCE GŁOWY OBGRYZAŁY KAWAŁKI BLACHY!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX