Pełnomocnik Ziobry chce wyłączenia prezesa TSUE ze sprawy KRS. Przedstawiciel rządu zaskoczony

Na posiedzeniu unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. KRS przedstawiciel Zbigniewa Ziobry wnioskował, by prezes TSUE został wyłączony ze sprawy. Jego zdaniem nie jest on obiektywny. Wnioskiem prokuratora był zaskoczony pełnomocnik polskiego rządu i mówił, że może to zaszkodzić sprawie.

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego złożył na dzisiejszej rozprawie wniosek o wyłączenie prezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości Koena Lenaertsa z orzekania w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa. Tomasz Szafrański zarzucił mu brak obiektywizmu. Prezes zapowiedział, że się nie wycofa, ale zastrzegł, że decyzja będzie należała do sędziów. 

Sprawa KRS jest rozpatrywana przez 15-osobową Wielką Izbę. Pytania co do legalności Krajowej Rady Sądownictwa skierował Sąd Najwyższy argumentując, że jest ona upolityczniona, bo została wybrana przez większość sejmową.

Szafrański wyjaśnił, że złożył wniosek o wyłączenie z orzekania między innymi w związku z udziałem prezesa Trybunału w konferencji prawniczej w Polsce, w jego ocenie organizowanej przez krytyków reformy sądownictwa. - To nie była zwykła konferencja prawników. Tam nie zaproszono prawników, którzy mieli inne poglądy, których jest bardzo wielu. To była konferencja, gdzie miało być coś w rodzaju medialnej nagonki na reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział pełnomocnik Zbigniewa Ziobry.

- Nie wiem, jak się to ma do etyki sędziowskiej, jeśli się nazbyt przesuwa suwak w kierunku publicystyki i polityki, a mniej patrzy na godność zawodu sędziego. Tam były wypowiedzi, które się wpisują w debatę polityczną - powiedział Tomasz Szafrański. - Żeby to orzeczenie mogło być traktowane jako obiektywne, to nie powinna decydować osoba, która wcześniej powiedziała, co o tej sprawie sądzi - dodał.

Pełnomocnik polskiego rządu zaskoczony wnioskiem prokuratora

Z kolei pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna z MSZ przyznał, że był zaskoczony wnioskiem. Wyraził wątpliwości co do skuteczności takich wniosków, sugerując, że mogą one zaszkodzić całej sprawie.

- Raczej nie przyczyniają się do tego, żeby to orzeczenie było korzystne. Ale to jest moja opinia, prokuratura ma pełne prawo, by to inaczej ocenić - dodał pełnomocnik rządu. Bogusław Majczyna przypomniał też, że Polska w przeszłości składała wniosek o wyłączenie wiceprezesa Trybunału ze sprawy dotyczącej Białowieży i nie został on uwzględniony.

Dziś prezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości tłumaczył, dlaczego nie zamierza wycofywać się ze składu. Mówił, że uczestniczył w konferencji prawników w Polsce, na której krytykowano reformę sądownictwa, ale było to zanim pytania Sądu Najwyższego dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa zostały wysłane do Luksemburga.

Więcej o:
Komentarze (74)
Prokuratura chce wyłączenia prezesa TSUE ze sprawy, rząd zaskoczony
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 56 razy 50

  "Tam nie zaproszono prawników, którzy mieli inne poglądy, których jest bardzo wielu."

  Bardzo wielu… Centkiewiczowie pisali kiedyś, że najstarsi Eskimosi liczenie ograniczali do pięciu określeń: jeden / dwa / trzy / dużo / mnóstwo.

  Może pan Szymański jest starym Eskimosem…?

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 50 razy 42

  .
  Zrobić tyle syfu. W imię czego? Żeby kraść w majestacie prawa "bo im się należało". Prymitywne łajzy.

 • 43elvis

  Oceniono 39 razy 33

  Właśnie przestałem oglądać rozmowę Jakiego z P. Kolendą na temat KRS.Jaki jak wszyscy pisowcy argumentują że w Europie np.w Niemczech,Hiszpanii na Łotwie czy Czechach politycy wybierają sędziów.Pani REDAKTOR nie jest w stanie uświadomić temu pajacowi że tam jest to zgodne z ich KONSTYTUCJĄ. U nas inaczej stanowi NASZA KONSTYTUCJA i opowieści o innych przy całkowitej bezradności dziennikarki jest żenujące.

 • radon13

  Oceniono 28 razy 28

  W TSUE sądzą na razie doświadczeni prawnicy. W Polsce w Dzialdowie prezesem sądu został facet który był sędzią 21 dni ! Procesy trwają dłuzej niż 3 lata temu ( albo dla odmiany wyrok zapada w 4 minuty bo zawiadomienie wysłali na adres byłej żony) , postępowania prokuratorskie o wiele dłużej . Takich przykładów działania nowego systemu ziobrystowskiego KRS są setki.

 • jurek4491

  Oceniono 29 razy 27

  Nie wyłączył , pewnie całemu PiS-owi KOPARY opadły po same jaja .
  Te rządy przynoszą WSTYD naszemu krajowi na cały świat .

 • fryderyka

  Oceniono 26 razy 26

  jak długo jeszcze te prostaki będą z nas robić pośmiewisko na całym świecie

 • shtalman

  Oceniono 32 razy 26

  Sprzedajna koorva pana Zera, molusk bez kręgosłupa i mózgu, bolszewik PiS-dzielski pierwszej klasy, dokładanie takiej jak obrońca pedofilów w sutannie "Precz z komuną" Piotrowicz

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 25

  Ziobrowe tałatajstwo myśli ze TSUE to chlew na wzór i podobieństwa tego stalinowskiego żałosnego cyrku. Naprawdę trzeba mieć nie pokoleń w głowie aby wyskakiwać c z takimi tekstami bez żadnego uzasadnienia i podstaw. No Akw to da Ziobrowe tumanyto czego się po tym spodziewać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX