Nawet tysiąc ofiar cyklonu w Mozambiku. Miasto wielkości Poznania w 90 proc. zniszczone

Władze Mozambiku mówią, że ofiary będą liczyć w setkach. W kraju panuje chaos po uderzeniu cyklonu Idai kilka dni temu. Miasto Beira jest zniszczone w 90 procentach, a służby nie mają jak dotrzeć do wszystkich potrzebujących.

W Mozambiku mogło zginąć nawet tysiąc osób. Takie dane podaje prezydent tego afrykańskiego kraju, Filipe Nyusi. Według oficjalnych danych zginęło ponad 80 osób, a 200 jest uznawanych za zaginione. Jednak wiele miejsc jest niedostępnych dla służb i pomocy humanitarnej. Przez Mozambik przetoczył się cyklon Idai, największy tego typu kataklizm w regionie od wielu lat.

Kataklizm rozpoczął się w czwartek, a jego epicentrum to portowe miasto Beira. Wiatr wiał tam z prędkością niemal 180 km/h. Dopiero w niedzielę na miejsce udało się dotrzeć pierwszym ekipom ratunkowym, do miasta przyleciał też prezydent Mozambiku. To właśnie on poinformował, że ofiar cyklonu może być znacznie więcej. 

Miasto prawie całkowicie zalane

Przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (MKCK) informowali, że sytuacja na miejscu jest dramatyczna, a ludzie byli nierzadko ściągani z drzew. Całe połacie terenu w mieście Beira są teraz pod wodą, a wiele domów pozbawionych jest dachów i ścian. W mieście i jego okolicach nie ma elektryczności, a linie telekomunikacyjne został zniszczone. Ucierpiał też największy szpital w mieście. 

MKCK ocenia, że skala zniszczeń w Beirii - mieście liczącym 520 tys. mieszkańców, nieco mniej mieszkańców niż Poznań - jest "ogromna i przerażająca". Zalane i zniszczone jest nawet 90 proc. czwartego największego miasta Mozambiku. 

Kataklizm dotknął też sąsiednie kraje. W Zimbabwe zginęło co najmniej 98 osób, a w Malawi 122 osoby.

Więcej o:
Komentarze (21)
Mozambik. Miasto wielkości Poznania w 90 proc. zniszczone przez cyklon
Zaloguj się
 • ddo1

  Oceniono 15 razy 9

  Wielka tragedia, ludzie stracili życie i domy a barany sobie żarty robią w komentarzach.

 • postronny.obserwator

  Oceniono 9 razy 7

  Z roku na rok skutki globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych będą coraz wieksze. Tysiące ofiar i wielomiliardowe straty staną się normą.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 5

  Polaków nie interesują nieszczęścia innych ludzi ...

 • kret.wodny

  Oceniono 5 razy 3

  kilka takich zdarzeń i miliardy ludzi z Afryki zapragną mieszkać w Europie. co zrobi Kaczyński?

 • klamtusek

  Oceniono 13 razy 3

  A nie mógł w Nowogrodzką przy,pier,dolić.

 • horatio_valor

  0

  > skala zniszczeń w Beirii - mieście liczącym 520 tys. mieszkańców

  Mianownik nazwy tej miejscowości brzmi "Beira" (a nie *Beiria), zatem miejscownik musi brzmieć w języku polskim "Beirze", a nie *Beirii. Jak rozumiem, macie kłopoty z językami, w tej liczbie jest również polska język, trudna język.

 • trudnyrynek

  Oceniono 7 razy -3

  MIASTO ? bardziej skupisko zabudowan / bo nie sa to europejskie domy / z blachy , sklejki , w porywach z desek , powiazanych drutem......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX