Chile. Dwie góry lodowe oderwały się od lodowca Grey w Patagonii

W ciągu dwóch tygodniu z lodowca Grey w Chile oderwały się dwie wielkie góry lodowe. Według naukowców jest to znak globalnego ocieplenia i pogłębiających się zmian w klimacie.

Jak podaje AFP w ciągu dwóch tygodni z lodowca Grey znajdującego się na terenie chilijskiego parku narodowego Torres del Paine odłączyły się dwie góry lodowe. Jedna z nich, która oderwała się 20 lutego, ma powierzchnie 8,8 hektarów, co odpowiada wielkości sześciu boisk piłkarskich.

Dwie góry lodowe oderwały się od chilijskiego lodowca - mają powierzchnię kilku boisk piłkarskich

Druga góra odłączyła się od lodowca 7 marca i ma powierzchnię około 6 hektarów. Ricardo Jana z Chilijskiego Instytutu Antarktycznego przyznaje, że jest to pierwszy przypadek w historii, by dwie tak duże góry oderwały się od lodowca w tak krótkim czasie.

W wyniku odłączenia się gór, czoło lodowca cofnęło się o 500 metrów - czyli o ponad połowę więcej, niż zaobserwowano w ciągu ostatnich 10 lat. Ponadto z badań ONZ wynika, że zmniejszanie się powierzchni lodowców w Chile jest już normą: aż 95 procent z nich zmieniło swój rozmiar w ciągu ostatnich 30 lat.

Naukowcy podejrzewają, że przyczyną osłabienia ścian lodowca były duże opady deszczu i ciepłe lato, podczas którego temperatury nie spadały poniżej 31 stopni. Inną przyczyną może być podniesienie poziomu wody w rzece Paine znajdującej się na terenie parku, przed czym ostrzegało chilijskie Narodowe Biuro ds. Zagrożeń (Onemi - La Oficina Nacional de Emergencias).

Więcej o:
Komentarze (25)
Chile. Dwie góry lodowe oderwały się od lodowca Grey w Patagonii
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 34 razy 14

  Czekamy na forumowych nałkowcuf, że to eko lub homopropaganda a góra się oderwała, bo buk tak chciau, zawsze się odrywała i było dobrze, a on daje na tace co niedziela, więc jest dobrym człowiekiem i nie musi nic zmieniać. A w ogóle to pali gumy w piecu i jest mu zimno, wienc jakie ocieplenie.

 • glencok

  Oceniono 11 razy 5

  Ewidentnie nie ma ocieplenia klimatu. Wszystko OK

 • arwena2010

  Oceniono 2 razy 2

  Tuska tam az poniosło? Bo jak zwykle jego wina

 • jack_flash

  Oceniono 3 razy -1

  W Chile koniec lata, to sie lodowce ciela.

 • slimslider

  Oceniono 7 razy -1

  To jeszcze są jakieś lodowce na tej ocieplonej planecie(?), której notabene w latach 1970-tych groziło nieodzowne klimatyczne oziębienie. W 1989 raport ONZ-tu straszył potopem w ciągu dziesięciolecia i utratą drzewostanu w Amazonii gdzie akurat jest na odwrót. Nie wiem jak u was w Polsce, ale tu w NYC nadal mamy sucho w piwnicach. W 2006 pie...ięty Al Gore przekonywał że już nigdy nie zobaczymy śniegu na Kilimandżaro, poziom oceanów podwyższa się i groził nam cywilizacyjną katastrofą w ciągu 10 lat. A teraz globalne lewactwo straszy małolatów końcem świata przed rokiem 2030. Dopatruję się w tym jakieś haniebnej manipulacji pewnych elit politycznych, żadnych globalnej dominacji...

 • s43

  Oceniono 5 razy -1

  Znowu jakis nowy Algore chce Nobla a za oknem mroz.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 5 razy -1

  Jedną nazwijcie Sasha a drugą 50 twarzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX