Greta Thunberg - kim jest 16-latka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

16-letnia Greta Thunberg znalazła się w gronie 301 osób nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Wcześniej nastolatka otrzymała tytuł Kobiety Roku 2019 roku w Szwecji.

Greta sama siebie określa jako "16-letnią klimatyczną aktywistkę z zespołem Aspergera". Jej rodzicami są aktor Svante Thunberg i śpiewaczka operowa Maleny Ernman. Zainteresowanie zmianami klimatu jest w jej rodzinie niemal dziedziczne - przodek jej ojca, fizyk Svante Arrhenius otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, a wcześniej sformułował pierwszą hipotezę dotyczącą globalnego ocieplenia.

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 

Dziewczynka jest obecnie jedną z najbardziej wpływowych nastolatek, dzięki której rozpoczęła się idea strajków szkolnych dla klimatu. 15 marca w 98 państwach na świecie, w tym także w Polsce, odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, w którym udział wzięło ponad 1,5 miliona uczniów szkolnych. Grecie udało się zrobić to, czego nie potrafili do tej pory osiągnąć politycy - zainteresowała i zaktywizowała swoich rówieśników w walce z globalnym ociepleniem i o lepszą przyszłość naszej planety. Została też zaproszona na szczyt klimatyczny w Katowicach (podczas którego zarzucała politykom, że kradną przyszłość dzieci) oraz na forum ekonomiczne w Davos ("Nawet małe dziecko rozumie, jak można rozwiązać ten problem. Trzeba przestać spalać paliwa kopalne").

 

Historia protestu Grety Thunberg zaczyna się 20 sierpnia ubiegłego roku. Wtedy też dziewczynka zamiast do szkoły, udała się przed budynek parlamentu w Szwecji, protestując przeciwko zbyt małym działaniom polityków na rzecz ochrony środowiska. Od sierpnia, co piątek przychodzi przed parlament - z miesiąca na miesiąc dołącza do niej też coraz więcej nastolatków. Jej zaangażowanie w ochronę klimatu zrobiło wrażenie także na dorosłych: politycy ze Szwecji (Jens Holm, Hakan Svenneling) i Norwegii (Freddy Andre Ovstegard, Mona Fageras, Lars Haltbrekken) zgłosili Gretę Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla. 16-latka w rozmowie z "Aftonbladet" przyznała, że czuje się zaszczycona nominacją i nie spodziewała się otrzymać tak ważnego wyróżnienia.

Dotychczas tygodnik "Time" uznał, że Greta jest jedną z 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie. Wcześniej otrzymała też tytuł Kobiety Roku 2019 w Szwecji przyznawany przez czasopisma "In Expressen" i "Aftonbladet".

Więcej o:
Komentarze (219)
Greta Thunberg - kim jest 16-latka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla
Zaloguj się
 • westgreg

  Oceniono 28 razy 8

  Świat już dawno przekroczył zdroworozsądkowy wskaźnik równowagi propagandy i realiów (nie wspominając o kompletnym zapomnieniu, jak jedno od drugiego odróżnić), więc nic zaskakującego w takiej nominacji nie ma.

 • onduma

  Oceniono 30 razy 8

  Tacy facebookowi i smarfonowi bojownicy o planete. Beda potem czesto latac samolotami , jezdzic samochodami i mieszkac w duzych ocieplanych rezydencjach wciaz walczac z ociepleniem. Jako dorosli juz za odpowiednie pobory

 • robertos27

  Oceniono 49 razy 7

  O kuźwa, Nobel za organizowanie wagarów? Gdyby w czasach mojej młodości były takie pomysły, dziś byłbym bardziej cenionym Polakiem niż Reymont, Sienkiewicz, a może nawet Wałęsa.

 • Marco B.

  Oceniono 34 razy 6

  Masakra co za naród. Wszędzie węszą jakieś spiski. Do głowy im nie przyjdzie, że może ona tak sama z siebie, może jest tą jedną nastolatką na tysiąc co nie ogranicza swojego świata tylko do ekranu smartfonu...

 • byann

  Oceniono 10 razy 4

  Pokojowa Nagroda Nobla to jak zużyta prezerwatywa po Obamie.

 • obeznany

  Oceniono 3 razy 3

  Jak ta upośledzona gȯwniara śmiała zmobilizować miliony młodych ludzi na całym świecie i jeszcze zakwalifikować się na kandydaturę na Nobla, podczas gdy przeciętny Janusz nie może zmobilizować nawet szwagra na pół litry i jedyną nagodą, jaką kiedykolwiek dostał, to nagroda pocieszenia na lekcjach religii? No urwa… na pal z nią!

  Szwecja do 2040 roku planuje pozyskiwać 100% energii elektrycznej bez udziału paliw kopalnych. Ten cel Szwedzi osiągną pewnie znacznie prędzej bo już w 2018 roku produkowali ze źródeł odnawialnych tyle energii elektrycznaj, ile planowali produkować dopiero w 2030.

  A Bulanda? Finansuje podoboje Putina 100-procentowym wzrostem importu wungla od 2015 .
  I wykańcza swoje dzieci smogiem. Z wungla i opon.

 • villiers

  Oceniono 15 razy 3

  Mój pomysł na Nobla.
  By w miastach było zawsze czyste powietrze ,trzeba owe miasta budować na wsi.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 21 razy 3

  Przeciez ona jest zaprojektowanym i wypromowanym "produktem". A ludzie mysla, ze to zwykla nastolatka.

 • azazel66

  Oceniono 7 razy 3

  co tam klimat wszyscy dobrze wiedzą że najważniejsze są słupki w exelu i kwartalne premie dla zarządów do samego końca !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX