Strzelanina w Utrechcie. Trwa policyjna obława, zginęły trzy osoby

W Holandii trwa obława za sprawcą - lub sprawcami - strzelaniny w Utrechcie. Rano strzelano tam z broni palnej do pasażerów tramwaju. Zabezpieczono stacje kolejowe i meczety w mieście i innych miejscach kraju. Policja pokazała zdjęcie poszukiwanego 37-latka. Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych.

Trzy osoby nie żyją a kilka jest rannych po strzelaninie, do której doszło w poniedziałek rano w holenderskim Utrechcie. Nieznany sprawca lub sprawcy otworzyli ogień do ludzi w tramwaju, po czym uciekli z miejsca zdarzenia. Trwa policyjna obława.

W ramach trwającego śledztwa policja nie wyklucza motywu terrorystycznego. O liczbie ofiar poinformował burmistrz Utrechtu. Jego doniesienia potwierdziła później policja. Na godz. 17 zaplanowano kolejne spotkanie sztabu antykryzysowego.

Oprócz trzech osób, które zginęły, mowa była o dziewięciorgu rannych. Informacja ta szybko została poprawiona - obrażenia poniosło pięć osób.

Około trzy godziny po ataku policja z Utrechtu opublikowała zdjęcie mężczyzny poszukiwanego w związku ze strzelaniną. Zdjęcie to kadr z monitoringu z tramwaju. Widać na nim godzinę 10:41, czyli na kilka minut przed tym, jak padły strzały.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako 37-letni Gökman Tanis, urodzony w Turcji. Policja apeluje, by nie zbliżać się do niego, a w przypadku zauważania natychmiast powiadomić służby pod numerem 0800-6070.

Dziennikarz Yelle Tieleman informuje, że poszukiwany mężczyzna dwa tygodnie temu był w sądzie w związku ze sprawą dotycząca gwałtu.

Obława za sprawcą lub sprawcami (świadkowie mówili w lokalnych mediach o kilku uzbrojonych mężczyznach) trwa zarówno w najbliższej okolicy miejsca zdarzenia, jak i w dalszym obszarze. Policja, w tym jednostki antyterrorystyczne, otoczyły budynek mieszkalny kilka ulic od przystanku, gdzie doszło do strzelaniny. 

Brany pod uwagę jest scenariusz, że sprawca uciekł z miejsca strzelaniny samochodem. Serwis nu.nl podaje, że policja patroluje drogi wyjazdowe z miasta, szczególnie w kierunku południowym. 

Utrecht. Specjalne środki bezpieczeństwa

W związku z atakiem poziom zagrożenia terrorystycznego w prowincji Utrecht został czasowo (do godziny 18:00) podniesiony do najwyższego, piątego poziomu. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, by bez potrzeby nie wychodzili z domów. Portal nu.nl informuje, że wstrzymano ruch komunikacji miejskiej. 

Wzmocniono siły bezpieczeństwa na dworcach i lotniskach.

W związku z zagrożeniem zamknięto szkoły i meczety w Utrechcie. Ponadto policja - także w innych częściach Holandii - wysłała patrole, które mają pilnować bezpieczeństwa meczetów. Więcej o:
Komentarze (353)
Holandia. Strzelanina w Utrechcie. Trwa policyjna obława za 37-letnm Gökmanem Tanisem
Zaloguj się
 • wolverine_14

  Oceniono 49 razy 37

  Erdogan krzyczał w weekend, że muzułmanie są prześladowani przez chrześcijan, min w sposób w jaki sposób są relacjonowane zamachy.

  No i wywołał wilka z lasu.
  Turek-emigrant mu uwierzył i przeprowadził zamachow odwetowy.

 • disoprivan

  Oceniono 119 razy 33

  W Nowj Zelandii doszlo do "zamachu". W Utrechcie byla jedynie "strzelanina". W Nowej Zelandii dokonal "zamachu" wyrachowany prawicowiec, w Utrechcie (przepowiadam): leczony psychicznie i znany policji "ubogacacz".

 • 31.februarius

  Oceniono 50 razy 32

  Pytanie;
  dlaczego Grenlandia nie ma problemów z muzułmanami?

  Odpowiedzieć?

 • beton44

  Oceniono 63 razy 29

  Chronią meczety. Coś jakby po ataku wilków na stado baranów - chronić las ???

 • wiceherszt

  Oceniono 54 razy 28

  Aha. Skoro jeszcze można komentować, to zapewne albo jeszcze nie ujęto sprawcy, albo zachodzi podejrzenie, że jednak nie jest on muzułmaninem. Kiedy się okaże, że nim jednak jest, komentarze zostaną wykoszone w diabły i zablokowane.

  Droga redakcjo. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, o co w tym chodzi? Jakiś salaficki, znaczący udziałowiec Agory? Jakiś bogaty inwestor a krajów sunnickich? Naprawdę nie rozumiem, skąd nagle taka miłość do pewnych odmian islamu. Dosyć wybiórcza, szczerze mówiąc, bo sunnici i radykałowie są cacy, szyici już trochę mniej, czasami wręcz zupełnie be be.

  I jak się to wszystko ma do równoległej miłości do "inności wszelkich"? Bo tak hołubieni tu muzułmanie, ISIS, o którym artykułów nie można komentować, spuszcza homoseksualistów z najwyższych budynków, które ostały się po bombardowaniu.

  Jaki te przyjemniaczki mają stosunek do tak kochanych tu Żydów, nie trzeba nawet wspominać. Zbliżony miało tylko pewne dawne plemię, legendarni Naziści, żyjący gdzieś w Europie i dziś już prawie wymarli. Więc jak to jest?

 • villiers

  Oceniono 48 razy 28

  Pilnujcie meczety bo polują na Holendrów.

 • twstyropian

  Oceniono 47 razy 25

  widac, ze to europejczyk pierwszej predknosci, na pewno chory psychicznie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX