Ambasador Polski w Izraelu: Mamy do czynienia z próbą wskrzeszenia rosyjskiego imperializmu

Ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski, podkreślił, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i jako taka, stara się wpływać aktywnie na jej kształt. Ambasador udzielił wywiadu całodobowemu izraelskiemu kanałowi informacyjnemu I24News. 

W rozmowie, toczonej w języku hiszpańskim, potwierdził wolę polskiej dyplomacji pełnoprawnego uczestnictwa w unijnych strukturach. Uznał, że w tej sytuacji pytania wielu dziennikarzy o polską politykę wobec Unii są nieuzasadnione. "Jesteśmy wewnątrz Unii Europejskiej. Staramy się kształtować jej politykę w różnych aspektach." - powiedział ambasador. 

"Próba wskrzeszenia rosyjskiego imperializmu"

Marek Magierowski zwrócił uwagę na znaczenie relacji, jakie Wspólnota ma ze swoimi sąsiadami. Dlatego tak istotna jest ostrożność i solidarność w stosunku do największego z nich - Rosji. Nasze relacje z tym krajem określił jako "cokolwiek skomplikowane". Wyjaśnił, że z jednej strony to jeden z największych na świecie eksporterów surowców. W pewnym zakresie jesteśmy uzależnieni od ich importu. Z drugiej strony Rosja prowadzi agresywną politykę. To nas niepokoi ponieważ jest to próba wskrzeszenia rosyjskiego imperializmu. 

Polski ambasador mówił w tym kontekście o aneksji Krymu, której piątą rocznicę właśnie obchodzimy oraz o wojnie na wschodzie Ukrainy. Dodał, że dzięki aktywności dyplomatycznej Rosja staje się aktywnym graczem w różnych regionach świata.
Przypomniał, że na początku lat 90., kiedy doszło do załamania się Związku Radzieckiego, Rosja straciła wiele ze swoich wpływów. Nie tylko w Europie Środkowej, w Afryce, czy innych częściach świata, ale również na Bliskim Wschodzie.

Marek Magierowski podkreślał, że obecnie jesteśmy świadkami próby odzyskania terenu za pomocą różnych środków, przede wszystkim militarnych. Świadczy o tym aktywna obecność wojskowa Rosji w Syrii. 

Czytaj więcej: Córka rzecznika Putina pracuje w PE. 21-letnia gwiazda Instagrama ma polityczne aspiracje

Polska ma z Rosją doświadczenia bardzo niedobre

Ambasador zwrócił uwagę również na ciepłe relacje przywódców Izraela i Rosji, z którą Polska toczy obecnie spór. Tłumaczył je odmiennymi doświadczeniami historycznymi. Zastrzegł, że w żadnym wypadku nie czuje się powołany, by Izrael za te relacje krytykować. Podkreślił jednak szczególną aktywność Kremla właśnie na Bliskim Wschodzie.

"Wiem, że relacje Izraela z Rosją różnią od naszych. Zawsze powtarzam, że z tym krajem należy ostrożnie. My z Rosją mamy doświadczenia bardzo niedobre, bolesne. Ostrożności i uwagi wymaga refleksja nad ekspansją Kremla również w tym regionie świata. Na przykład nad relacjami Rosji z Iranem. To również temat złożony" - mówił polski dyplomata. 

Marek Magierowski o ustawie o IPN

W rozmowie poruszony został temat ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Marek Magierowski po raz kolejny zapewnił, że intencją jej twórców nie było ani zakazywanie swobodnej dyskusji historycznej ani zamykanie ust świadkom historycznych wydarzeń.

Ambasadorem w Tel Awiwie Marek Magierowski jest od czerwca ubiegłego roku. Wcześniej był między innymi wieloletnim dziennikarzem "Rzeczpospolitej", pełnił również funkcję rzecznika prasowego prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej o:
Komentarze (272)
Ambasador Polski w Izraelu: Mamy do czynienia z próbą wskrzeszenia rosyjskiego imperializmu
Zaloguj się
 • aker66

  Oceniono 47 razy 25

  Ciekawe, że ambasador krytykuje politykę Putina, a jego szef Kaczyński robi dokładnie to samo co Putin tylko gorzej mu wychodzi

 • damtek

  Oceniono 36 razy 20

  Nowy rekord importu #wegiel do Polski. 16 mln ton węgla dotarło do Polski do października 2018r. Głównie z Rosji, skąd sprowadziliśmy 11,2 mln ton węgla. To o 77 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r.

  #PIS sponsoruje wojenki Putina -
  SlawQ/twitter

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 42 razy 16

  To dziwne. Ambasador Polski w Izraelu obszczekuje Rosję pouczając jednocześnie Izrael jak ma z tym krajem postępować. Jakaś megalomania czy głupota?

 • hastatrespasos

  Oceniono 16 razy 14

  Dziobousty próbuje wskrzesić wielkomocarstwowe ambicje Polski od morza do morza, i rosyjski imperializm zastąpić ekspansją kaczego ekstremizmu. Dlatego więc stosunki Kaczego Gumna są „cokolwiek skomplikowane” nie tylko z Rosją i z Izraelem, ale nawet z USA, bo Trump zasłużenie lekceważy kaczy nierząd, tak jak reszta zachodnich demokracji. A pozycja sPISkowego nierządu w UE komplikuje się coraz bardziej. Bo kacza duplomacja stara się kształtować politykę Unii w różnych aspektach w taki sposób, aby ją zdezintegrować, aby nadal ściągać od bogatszych partnerów miliardy euro, ale odmawiając solidarnej współpracy na rzecz wzmacniania demokracji na kontynencie.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 13

  Rolą ambasadora nie jest chyba wypowiadanie się przeciwko krajowi trzeciemu, z którym ani kraj, który reprezentuje, ani ten, w którym jest akredytowany oficjalnie nie są w stanie konfliktu.

 • czesiekkk

  Oceniono 23 razy 11

  Te słowa świadczą nie najlepiej o ambasadorze. Od początku ery Putina tamtejsi technolodzy władzy mówili o odzyskaniu Imperium. Po drugie Izrael jest sojusznikiem Rosji. Izraelowi nie przeszkadza fakt, że na Wzgórzach Golan jest rosyjska piechota morska i rosyjska policja wojskowa, a kiedy atakuje cele w Syrii to dba o to, żeby nie nacisnąć na odcisk Rosjanom. Ciepłe relacje rosyjsko-izraelskie wytworzyła rosyjskojęzyczna emigracja lat 70-tych i 80-tych z obszaru ZSRR. W Izraelu Rosjanie to wyzwoliciele obozów koncentracyjnych, relacje osobiste Nataniahu i Putina też są przyjacielskie. W Polsce powtarza się wiele bzdur na temat rzekomych dobrych relacji polsko-izraelskich, a przecież i Polska i Polacy są tam nielubiani, a Izrael już dawno postawił na Rosję.

 • wojtek2784

  Oceniono 12 razy 10

  To ta polityczna szuja / polski ambasador / skłóciła amerykańską Polonię, kiedy ta próbowała zatrzymać uchwalanie ustawy nr 447 . W nagrodę za te sukces został mianowany przez rząd "dobrej zmiany" na ambasadora w Izraelu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX