Sprawca masakry w Nowej Zelandii miał w planach więcej ataków. 28-latek usłyszał zarzuty

Brenton Tarrant, odpowiedzialny za tragiczny zamach w nowozelandzkim Christchurch, chciał kontynuować "wojnę z muzułmanami". Śledztwo w jego sprawie przynosi kolejne wątki.

Zatrzymany po ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant usłyszał zarzut popełnienia morderstwa i został tymczasowo aresztowany. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją. Areszt przedłużono do 5 kwietnia, czyli do terminu następnej rozprawy. Łącznie po ataku zatrzymano cztery osoby: trzech mężczyzn i jedną kobietę.

Jak twierdzi premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, sprawca masakry w dwóch meczetach miał w planach więcej ataków. "Był mobilny, w samochodzie, w którym został zatrzymany, znajdowały się jeszcze dwie sztuki broni. Absolutnie miał zamiar kontynuować atak" - podkreśliła szefowa rządu.

Po "jednym z najczarniejszych dni dla Nowej Zelandii" premier Ardern zdecydowała o wprowadzeniu najwyższego stopienia zagrożenia. Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostanie zamknięta do odwołania. Podejrzane urządzenia, które funkcjonariusze znaleźli w pojazdach napastników, zostały zabezpieczone przez wojsko.

Podróżował śladami bitew z muzułmanami

Tarrant zostawił 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego przeprowadził ataki. Według tego manifestu, Australijczyk jest rasistą, wyznającym teorię o wyższości białej rasy oraz mającym wyraźnie antymuzułmańskie poglądy.

Okazało się również, że na jego broni znajdują się związane z Polską symbole. Polskie służby specjalne badają czy zamachowiec był kiedykolwiek w naszym kraju. W piątek prokurator generalny Bułgarii Sotir Cacarow poinformował, że zamachowiec w listopadzie ubiegłego roku przebywał w Bułgarii, gdzie odwiedzał historyczne miejsca związane z walkami między chrześcijanami i muzułmanami.

Zamach w Nowej Zelandii. 49 osób nie żyje

Do zamachów na meczety w Nowej Zelandii doszło w piątek 15 marca rano. Terroryści otworzyli ogień do wiernych w dwóch meczetach w mieście Christchurch - przy Deans Avenue i Linwood Avenue. Zginęło 49 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. W szpitalu w Christchurch przebywa 48 osób, wśród nich małe dzieci. Poszkodowani mają rany postrzałowe, a stan części z nich jest krytyczny.

Brenton Tarrant przez kilkanaście minut transmitował atak na Facebooku za pomocą kamery zamontowanej na głowie.

Ujęto także dwóch mężczyzn i kobietę, jedną z osób z tej trójki jednak już zwolniono. Ich nazwiska nie zostały ujawnione. Żadna z osób zatrzymanych nie była łączona do tej pory z działalnością terrorystyczną. Służby zabezpieczyły materiały wybuchowe, które miały należeć do sprawcy.

Więcej o:
Komentarze (133)
Sprawca masakry w Nowej Zelandii miał w planach więcej ataków. 28-latek usłyszał zarzuty
Zaloguj się
 • ceppisowski

  Oceniono 37 razy 17

  Pisowcy to faszysci i holota z ktorej moga wykluwac sie terrorysci na duzą skale.
  Poki co pisowski kretyn zamordowal jednego czlowieka
  ONRowcy zapewne sie raduja

 • mazzini890

  Oceniono 12 razy 8

  Czym innym jest walka z islamem gdy atakuje, czym innym wprowadzanie rozwiązań regulujących imigracje. Ale nie takie zachowania.

 • mlody_dron

  Oceniono 19 razy 5

  Przepraszam za czarny humor z takiej chwili, ale wyobraźcie to sobie w Polsce... Pierwsza rozprawa po dwóch latach, proces trwający osiem lat, zakończenie sprawy z powodu "braku możliwości udowodnienia winy".

 • zdziwiony6

  Oceniono 5 razy 3

  Planował kolejne ataki? Pod tym względem nie różni się od terrorystów islamskich.

 • Ka Wo

  Oceniono 14 razy 2

  @kl002
  Jeden kolorowy nad już uzależnił. Codziennie Leżysz krzyżem przed nim baranie. Aa zapomniałem. Prawiczki mają wybiórcze rozpoznawanie kolorów

 • student_zebrak

  0

  pani premier, mial kontynuowac atak czy przeprowadzic inne? Bo sie pogubilem.
  Smieszne, dlaczego wsrod ofiar jest malo kobiet? Bo w ich religii kobiety modla sie osobno i te byly zamkniete w innycm pokoju, o ktorym nie wiedzial napastnik. Niektore religie tak maja.
  Zamiast udawac zmartwiona, niech sie pancia wezmie za prawdziwa reforme, jak w Australii.

 • aabjp

  0

  Może zamachowcowi źle się kojarzyła nazwa miasta Christchurch [w wolnym tłumaczeniu może to być "kościół Chrystusa"] w zestawieniu z obecnością muzułmańskich meczetów, kto to wie. Ale szkoda 49 ofiar, to tragedia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX