Napastnik z Nowej Zelandii miał legalną broń. Premier już zapowiedziała zmiany w prawie

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, zapowiedziała podczas konferencji prasowej, że przepisy dotyczące posiadania broni ulegną zmianie. To pokłosie zamachu terrorystycznego na meczety, w których zginęło co najmniej 49 osób.

Podczas konferencji prasowej Jacinda Ardern przekazała mediom najświeższe informacje dotyczące zamachu na dwa meczety, który około godziny 2.00 w nocy polskiego czasu zdarzył się w Nowej Zelandii

Zamach w Nowej Zelandii - aresztowania

Premier potwierdziła, że w strzelaninie zginęło 49 osób, które służby starają się teraz zidentyfikować. Przyznała również, że aresztowano trzy osoby, z czego jedna, pochodzenia australijskiego, będzie miała postawione zarzuty dotyczące morderstwa. Powiązania dwóch pozostałych ze sprawą są badane przez śledczych.

Czwarta, która początkowo początkowo również została zatrzymana, okazała się świadkiem. Współpracowała z policją i została wypuszczona na wolność.

Ardern: Prawo dotyczące posiadania broni się zmieni

Jacinda Ardern potwierdziła także, że podejrzany użył do ataku pięciu sztuk broni, w tym półautomatycznego karabinu. Okazało się, że miał on pozwolenie na posiadanie broni, które uzyskał w listopadzie 2018 roku. Pierwszą sztukę broni kupił w grudniu.

Premier zapowiedziała, że śledztwo postara się wyjaśnić pochodzenie broni, jednak przyznała, że prawo dotyczące pozwoleń na posiadanie broni musi się zmienić. - To czas na zmiany - zaznaczyła.

 

Więcej o:
Komentarze (149)
Napastnik z Nowej Zelandii miał legalną broń. Premier już zapowiedziała zmiany w prawie
Zaloguj się
 • swietyszczur

  Oceniono 20 razy 10

  Kiilkanascie lat temu w Australii byla podobna jatka ( 35 osob stracilo zycie na Tasmanii ) , rzad blyskawicznie zaostrzyl przepisy dotyczace posiadania broni i od tego czasu spokoj . Owszem zdarzaja sie sie zabojstwa przy pomocy broni palnej ale gina pojedynczy ludzie a nie dziesiatki w jednej strzelaninie . Pewnie dlatego Australijczyk wyprowadzil sie do NZ bo w AU nie mialby takiej mozliwosci .

 • real_marek

  Oceniono 12 razy 8

  No właśnie, czy w NZ można kupić broń automatyczną, czy ktoś wie? Jeśli tak, to po co, jak nie do zabijania? Do strzelania sportowego?

 • hanzal

  Oceniono 53 razy 7

  świetna jest demokracja z tą chęcią tworzenia prawa dla milionów pod wpływem jednego przypadku. Rozumiem że gdy np okaże się iż jakiś polityk jest złodziejem, to profilaktycznie wszystkich polityków wsadzą do więzienia ?

 • klingor_76

  Oceniono 18 razy 6

  Co za głupota. Meksyk ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących posiadania broni na świecie - w całym kraju jest tylko jeden jedyny sklep, gdzie cywil po spełnieniu szeregu rygorystycznych warunków może legalnie kupić broń. Rezultaty? W porachunkach karteli narkotykowych rocznie ginie ponad 20 tyś (!) ludzi. Dla porównania Szwajcaria ma jedno z najbardziej liberalnych praw odnośnie broni palnej - prawie każdy obywatel posiada tam broń - a współczynnik zabójstw należy do najniższych na świecie. Lewicy nigdy nie przejdzie przez gardło, że to nie broń jest problemem, tylko ludzie.

 • cezar85

  Oceniono 18 razy 6

  a teraz na poważnie

  Australijczyk w Nowej Zelandii.... morduje imigrantów

 • kapitan.kirk

  Oceniono 11 razy 5

  <<< Jacinda Ardern potwierdziła także, że podejrzany użył do ataku pięciu sztuk broni, w tym półautomatycznego karabinu. >>>

  Semi-automatic to po polsku samopowtarzalny, a nie "półautomatyczny".

 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 12 razy 4

  Sądzę, że pani premier przedyskutowała ten problem oraz zmiany dotyczące posiadania broni w tym kraju, telefonicznie przez gorącą linię z byłym hetmanem RP Antonim M, lub aktualnym szefem MSWiA ksywa jojo

 • sselrats

  Oceniono 17 razy 3

  Wszystkiemu sa winni biali. Nie ma muzulmanow, nie ma strzelanek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX