Służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii. Śledczy sprawdzą, czy był w Polsce

Służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii. Wcześniej okazało się, że jeden z zamachowców z umieścił na magazynku swojej broni polskie nazwiska.

Zajęcie się sprawą przez polskie służby potwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Chodzi przede wszystkim o ewentualne kontakty napastnika z obywatelami naszego kraju. Badane jest, czy zamachowiec przebywał kiedykolwiek w Polsce. Powodem jest między innymi kilkudziesięciostronicowy manifest, opublikowany przed zamachem przez jednego z napastników, w którym wymienił on w nim nazwę naszego kraju.

Żaryn dodał, że z uwagi na dobro postępowania nie może w tej chwili udzielić więcej informacji.

Związane z Polską symbole na broni zamachowca

Wcześniej do sieci trafiły zdjęcia broni jednego ze sprawców zamachu, na której widać różnego rodzaju daty, hasła i nazwiska terrorystów i dowódców historycznych. Na zdjęciach broni widać m.in. napis z nazwiskiem Feliksa Kazimierza Potockiego - polskiego hetmana, który walczył w bitwach z Turcją pod Wiedniem i Parkanami za czasów Jana III Sobieskiego.

Na magazynku broni sprawcy zamachu z Nowej Zelandii znalazła się także data samej odsieczy wiedeńskiej -"Vienna 1683", a na celowniku - symbol Żelaznej Gwardii, faszystowskiej organizacji, która rozpoczęła swoją działalność w 1927 roku. Jej założycielem był polityk o polsko-niemiecko-mołdawskich korzeniach, a jego ojciec nazywał się Jan Zieliński (następnie zmienił imię na Zelea Codreanu).

Zamach w Nowej Zelandii. 49 osób nie żyje

Do zamachów na meczety w Nowej Zelandii doszło w piątek 15 marca rano. Terroryści otworzyli ogień do wiernych w dwóch meczetach w mieście Christchurch - przy Deans Avenue i Linwood Avenue. Zginęło 49 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. W szpitalu w Christchurch przebywa 48 osób, wśród nich małe dzieci. Poszkodowani mają rany postrzałowe, a stan części z nich jest krytyczny.

Po ataku zatrzymano 28-letniego Australijczyka Brentona Tarranta, któremu postawiono zarzut morderstwa. Mężczyzna miał zostawić 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego przeprowadził ataki. Według tego manifestu, jest 28-letnim Australijczykiem i rasistą, wyznającym teorię o wyższości białej rasy oraz mającym wyraźnie antymuzułmańskie poglądy. Mężczyzna przez kilkanaście minut transmitował atak na Facebooku za pomocą kamery zamontowanej na głowie.

Ujęto także dwóch mężczyzn i kobietę, jedną z osób z tej trójki jednak już zwolniono. Ich nazwiska nie zostały ujawnione. Żadna z osób zatrzymanych nie była łączona do tej pory z działalnością terrorystyczną. Służby zabezpieczyły materiały wybuchowe, które miały należeć do sprawcy.

Więcej o:
Komentarze (243)
Służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii. Śledczy sprawdzą, czy był w Polsce
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 66 razy 56

  Tak przy okazji warto wspomnieć, ze kreowanie Jana III Sobieskiego jako młota na muzułmanów jest KŁAMSTWEM. On walczył z Turcją, Imperium Otomańskim a nie Islamem. W tym samym czasie gdy "bił Turków" był bowiem dobrodziejem Polskich Tatarów - Lipków - muzułmanów jako żywo. To on ich z powrotem przywrócił do godności szlachty polskiej. Więc islam mu nie wadził.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 70 razy 52

  Jeśli to polskie służby specjalne, to zapewne zaczną od przesłuchania wnuka Tuska.
  I tak 27 razy.

 • dziadekjam

  Oceniono 54 razy 38

  Skorto na magazynku zamachowca było nazwisko hetmana Feliksa Kazimierza Potockiego, to najprościej jest go przesłuchać. W razie potrzeby pomoże minister Suski, który ma doświadczenie w przesłuchiwaniu carycy Katarzyny Wielkiej...

 • szczesliwydaleko

  Oceniono 49 razy 25

  Komentarze, które przychylnie odnoszą się do tego, że ktoś zastrzelił 50 bezbronnych ludzi: mężczyzn, kobiety I dzieci gdy w ciszy modlili się w Świątyni pisane są przez najpodlejsze bydło jakie chodzi po tej ziemi. Niewykluczone, że przez potomków smalcowników I tych, którzy mordowali w Polsce Żydów podczas II wojny. Przeraża jące . Jesteście nic niewartymi odchodami tej planety.

 • remo29

  Oceniono 25 razy 25

  Jeszcze odkryją, że w wojskach Sobieskiego byli nie tylko Polacy i będzie przypał...

 • rainbow.warrior

  Oceniono 19 razy 17

  Nie ma to jak "zbadać wątki" sprawy z Nowej Zelandii. Pożytek z tego jest niewielki ale może wycieczkę tam da się zorganizować?

 • walkirrr

  Oceniono 26 razy 12

  pewnie oglądał gadzinówkę TVP Jacusia z Wehrmachtu vel "głupi lud to kupi"

 • cozano

  Oceniono 23 razy 11

  Jakiś chory z nienawiści fanatyk powypisywał na broni nazwiska i miejsca związane z walką muzułmanami. Trochę przesadzi z Zygmuntem Luksemburczykiem (Sigismund, bo ten raczej zasłynął z rozpraw z husytami, bo jego kosztowne krucjaty przeciwko Turkom osmańskim kończyły się z reguły klęskami.

 • ochujek

  Oceniono 25 razy 11

  Polski misjonarz tam zbłądził? Znowu popełnił drobną nieroztropność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX