Polka z Nowej Zelandii o zamachu: Jesteśmy w szoku, panuje atmosfera strachu i przerażenia

Do ataków na dwa meczety doszło w piątek w Nowej Zelandii. Według najnowszych informacji zginęło co najmniej 49 osób, a kolejnych 48 jest rannych. O zamachu w Christchurch opowiedziała Polka Dorota Szymańska.

Uzbrojeni mężczyźni w podobnym czasie zaatakowali dwa meczety - Masjid Al Noor przy Deans Avenue i świątynie Masjid przy Linwood Avenue w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii. Napastnicy zaczęli strzelać do zgromadzonych tam ludzi. 

Nowa Zelandia. Polka mieszkająca w Christchurch opowiada o ataku na meczety

Mieszkająca od 30 lat w Nowej Zelandii Polka Dorota Szymańska w wywiadzie dla IAR powiedziała - "Jesteśmy w szoku, takie rzeczy w tym kraju nigdy wcześniej się nie zdarzały".

Kobieta przyznała także, że wśród mieszkańców spokojnego dotąd miasta panuje atmosfera strachu i przerażenia. Panika, jaką wywołał atak na meczety, była dość duża zwłaszcza, że zdarzyło się to w środku dnia. "Christchurch to małe miasto, Nowa Zelandia to spokojny kraj, nie ma tu dużych tłumów. To co się stało jest niespotykane i przerażające. O takich atakach słyszy się w telewizji, a teraz mamy to naocznie. (...) Żyjemy tutaj we wspólnocie i nigdy nie pomyśleliśmy, że coś takiego może się wydarzyć".

Dodała również, że miasto jest obecnie całkowicie zablokowane przez policję, szkoły i zakłady pracy znajdujące się w okolicy meczetów zostały zamknięte, szpitale przyjmują tylko pacjentów wymagających najpilniejszej opieki, a teren Hagley Park został odgrodzony. Po godzinie 18 czasu lokalnego zarówno dzieci, jak i osoby pracujące w centrum miasta mogły wrócić do swoich domów. Funkcjonariusze policji apelują do mieszkańców Christchurch by ze względów bezpieczeństwa trzymali się z daleka od meczetów. Do tej pory aresztowano cztery osoby: trzech mężczyzn i kobietę, których podejrzewa się o działanie w zmowie z zamachowcami.

Więcej o:
Komentarze (86)
Polka z Nowej Zelandii o zamachu w Christchurch: Jesteśmy w szoku
Zaloguj się
 • 2doxa

  Oceniono 14 razy 12

  "szpitale przyjmują tylko pacjentów wymagających najpilniejszej opieki"
  W Polsce cały czas tak jest, nie trzeba ataków. Karetki też nie jeżdżą, dyspozytor mówi, że można se iść do punktu pomocy doraźnej.

 • herman21

  Oceniono 6 razy 6

  do moderatora: proszę o usunięcie ogłoszenia prostytutki o nicku: "emmilko"
  to już drugi artykuł który czytam i trafiam na to samo ogłoszenie
  no chyba że "gazeta" ma prowizję z tego procederu... zresztą zróbcie jak chcecie...

 • zz1026

  Oceniono 19 razy 5

  ja odpowiem jak to maja w zwyczaju lewacy

  co to jest 49 osob?
  tyle to w polsce w wypadkach ginie w 3 dni

 • felicjan.dulski

  Oceniono 19 razy 3

  I nikt do tej pory przeciwko muzułmanom nie szemrał, nie narzekał na nich?
  Służby niczego nie zauważyły, bo przecież wszyscy się kochali?
  Lepiej było zamiatać pod dywan.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 2 razy 2

  przerażenie to panuje w głowach islamistów ( pokładanie ładunków w kościołach i mordowanie chrześcijan stało się ich stylem życia )

 • Adam Drewniak

  Oceniono 6 razy 2

  Rzymianie mieli taką doskonałą paremię "uczynił ten, komu przyniosło to korzyść". False flag aby mieć powód do rozbrojenia praworządnych obywateli. A wiecie że tego złego człowieka z bronią zatrzymał inny dobry człowiek z bronią. Cywil.

 • trupiwosk

  Oceniono 6 razy 2

  >> Jesteśmy w szoku, panuje atmosfera strachu i przerażenia
  No to musicie się przyzwyczaić- takie są koszty życia we współczesnym społeczeństwie. Myśleliście, że żyjecie sobie na swojej wysepce i problemy reszty świata was nie dotyczą.

 • jan.go

  Oceniono 8 razy 2

  Jak nie trzienie ziemi to zamach Może zmiana nazwy miasta by pomogła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX