Nowa Zelandia. Premier Jacinda Ardern o zamachach na meczety: "To jeden z najczarniejszych dni"

W Nowej Zelandii doszło do zamachu na dwa meczety w mieście Christchurch. W atakach zginęło 49 osób, a ponad 20 zostało rannych.

Do strzelaniny miało dojść ok. 14:45 czasu lokalnego (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Masdżid Al-Nur i przed godziną 16:00  (godz. 4:00 w Polsce) w meczecie Masdżid Linwood.  Początkowo mówiono o 40 ofiarach śmiertelnych. Liczba ta ciągle rośnie. Aktualnie mówi się o 49 zmarłych - podaje New York Times. 

Nowozelandzka policja zatrzymała cztery osoby - trzech mężczyzn oraz jedną kobietę. W krótkim wystąpieniu premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że "to jeden z najczarniejszych dni Nowej Zelandii".

Premier Ardern o ofiarach ataku na meczety: Mogą być migrantami i uchodźcami

Premier Jacinda Ardern poinformowała o wprowadzeniu w Nowej Zelandii najwyższego stopnia zagrożenia. Powiedziała także, że wszystko wskazuje na to, że był to atak terrorystyczny.

- Wielu z tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci przez tę strzelaninę, mogą być migrantami do Nowej Zelandii, mogą być nawet uchodźcami. Zdecydowali się uczynić Nową Zelandię swoim domem i to jest ich dom. Oni są nami. (...) W Nowej Zelandii nie ma miejsca na takie akty ekstremalnej i bezprecedensowej przemocy, którym, co jasne, był ten atak - mówiła Jacinda Ardern.

 

Funkcjonariusze wezwali mieszkańców całej Nowej Zelandii, by ze względów bezpieczeństwa na razie trzymali się z daleka od meczetów.

Według świadków zakamuflowany sprawca z bronią automatyczną wszedł do jednego z meczetów i strzelał do wiernych. Jeden z napastników był obywatelem Australii - poinformował premier tego kraju Scott Morrison. Ze spisu ludności przeprowadzonego w 2013 roku wynika, że muzułmanie stanowią 1 procent nowozelandzkiej społeczności.

Więcej o:
Komentarze (174)
Nowa Zelandia. Premier Jacinda Ardern o zamachach na meczety: "To jeden z najczarniejszych dni"
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 31 razy 25

  Komuś zależy, żeby na świecie nie było spokojnie, chcą konfliktów, walk, wojen, czy to - co najmniej - słownych, czy to wprost fizycznych z użyciem broni. Konsekwencją tego, za sprawą chęci przeciwstawienia się przemocy, zwiększenia bezpieczeństwa, będzie ograniczanie praw, wolności, swobód, prywatności jednostki.

  To oceniam jako najpoważniejsze zagrożenie - bo taki atak jeden czy drugi zabije dziesiątki, setki czy tysiące osób - i będzie to tragedią, nie umniejszam tego - jednak znaczące ograniczenie wolności, praw i swobód jednostki w pewnej perspektywie czasowej dotknie w sposób znaczący miliony i miliardy.

  Nie mówię, że to jakiś spisek. Ale wielu ludziom mniej lub bardziej świadomie zależy na budowaniu niepokoju na świecie licząc, że indywidualnie dla siebie na tym coś ugrają, a nie licząc się z tym jaki to wpływ mieć będzie na innych, tak żyjących obecnie, jak i tych, co urodzą się dopiero w przyszłości, w innym, gorszym pod wieloma względami, świecie.

 • takaprawda2015

  Oceniono 33 razy 17

  Ale prawicowe sprzedawczyki już ujadają bo wyszło na jaw że sprawcami są prawicowi terroryści.

 • a_imie_moje

  Oceniono 29 razy 17

  Ale jakie znaczenie ma religia?
  Wszyscy już pozapominali o wojnie religijnej, nie tak dawno temu, w Irlandii? Gdzie się chrześcijanie tłukli z chrześcijanami?

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 14

  Inicjatorom zamachów zależy na zastraszaniu społeczeństw i w ten sposób wymuszaniu na nich zgody na ograniczanie wolności.

  "Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność."

  Benjamin Franklin

 • jxl82

  Oceniono 30 razy 10

  Błaszczak udzieli jakiś "Złotych rad" ?

 • byann

  Oceniono 29 razy 9

  Biali najeźdźcy walczą z islamskimi najeźdźcami na ziemiach Maorysów i Aborygenów.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 29 razy 7

  Dla mnie prawacki terroryzm = dżihad. Nie rozróżniam, którzy mają więcej na sumieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX