Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Sprawca transmitował strzelaninę w sieci

Cztery osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Zginęło 49 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Nowozelandzkie media informują, że sprawca ataku transmitował jedną ze strzelanin w sieci.

49 osób zginęło, a kilkadziesiąt jest zostało rannych w wyniku strzelanin w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii.

W związku z atakami zatrzymano cztery osoby. Znajdują się one w areszcie. Trzech z nich to mężczyźni, a jedna jest kobietą - powiedział komisarz Mike Bush.

Dodał, że podejrzane urządzenia, które funkcjonariusze znaleźli w pojazdach napastników, zostały zabezpieczone przez wojsko. Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostanie zamknięta do odwołania. Wciąż bowiem istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Premier Jacinda Ardern powiedziała, że to jeden z najczarniejszych dni dla Nowej Zelandii. Według ostatniego spisu ludności z 2013 roku muzułmanie stanowią 1 procent nowozelandzkiej społeczności. 

Nowa Zelandia. Strzelanina w Christchurch

Jeden ze sprawców transmitował strzelaninę w sieci. Nagranie obiegło media społecznościowe, służby zaapelowały, by nie udostępniać tych materiałów.

Na filmie widać 28-letniego mężczyznę, strzelającego do wiernych w jednym z meczetów. Na jego broni znajdowały się napisy z nazwiskami osób, które w przeszłości dokonywały podobnych strzelanin.

Sprawca miał na sobie najprawdopodobniej kamizelkę kuloodporną i kask. Przed rozpoczęciem strzelaniny miał powiedzieć: "czas zacząć imprezę".

Wcześniej opublikował w sieci kilkudziesięciostronicowy manifest, w którym napisał o swoich inspiracjach przestępcami takimi jak m.in. Anders Breivik, który w 2011 r. zabił w Norwegii 77 osób.

Napastnik stwierdził, że "nie lubił" muzułmanów, a szczególnie tych osób, które zmieniły religie. Miał planować atak od dwóch lat, a na Christchurch zdecydować się trzy miesiące temu. Napastnik najprawdopodobniej pochodzi z Australii.

Więcej o:
Komentarze (413)
Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch. Sprawca transmitował strzelaninę w sieci
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 81 razy 49

  Więcej religii w szkole, więcej głupot o smokach, chodzeniu po wodzie i raju...
  No i oczywiście jak chcą prawicowy więcej karabinów maszynowych w domach, od razu będzie się żyło lepiej i bezpieczniej
  Wszelkie religie to jedna wielka patologia i usprawiedliwianie braku choć elementarnego posługiwania się rozumem

 • andros_8

  Oceniono 51 razy 29

  Sam zamach jest straszny. Ale komentarze .... cała armia brevików bez karabinów. Czy pochwalanie morderstwa czasem nie jest karalne?

 • glencok

  Oceniono 37 razy 23

  Jednak ludzie to (ogólnie) upośledzony i podły gatunek. Większość na ziemi wierzy w tego samego boga ( chrześcijanie, muzułmanie i żydzi) i w związku z tym się mordują,

 • herbat

  Oceniono 38 razy 18

  Biały? No niemożliwe.... Frondzia, Gapa, Niezalazna wytłumaczcie mi to ....

 • footprintpl

  Oceniono 34 razy 18

  Przepraszam za skojarzenie, ale na zdjęciu bardzo podobny do Cezarego Gmyza.

 • intelektualista123

  Oceniono 32 razy 12

  ta islamizacja świata jest przerażająca i dlatego poszczególni ludzie tego nie wytrzymują, bo islam to zagłada cywilizacji jaką znamy, to antydemokratyczny szariat, poniżanie kobiet i dręczenie zwierząt a cała ta nienawiść rzekomo dla Boga!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX