Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? Prace Unii Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu

Już niebawem po raz kolejny będziemy musieli zmieniać czas z zimowego na letni. W którą stronę przestawiamy wskazówki zegara? Możliwe, że to już ostatnia zmiana czasu.

Koncepcja zmiany czasu związana jest z bardziej efektywnym wykorzystywaniem światła dziennego. Polega ona na przestawianiu wskazówek zegara godzinę do przodu lub do tyłu. Zmianę czasu przeprowadzają prawie wszystkie kraje w Europie - nie robią tego tylko Islandia, Rosja i Białoruś.

Zmiana czasu. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni? 

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że w tym roku zmienimy czas dopiero 31 marca. Przestawiamy wtedy wskazówki zegarów na godzinę do przodu (z godziny 2 na 3 rano). Czas letni trwa około 7 miesięcy. Zmiana czasu na zimowy ustalona jest z kolei na ostatnią niedzielę października, wtedy też zmieniamy godzinę z 3 na 2 rano.

Prace Komisji Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu 

Tematem dotyczącym likwidacji zmiany czasu zajęła się Komisja Europejska. Konsultacje przeprowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE wykazały, że większość mieszkańców Europy nie chce już zmieniać czasu. Możliwe jest więc, że 31 marca po raz ostatni zmienimy godzinę w zegarkach. Państwa członkowskie UE mają same zdecydować, czy pozostają przy czasie letnim czy zimowym. Do końca kwietnia 2020 roku wszystkie kraje zrzeszone w Unii musza powiadomić o swojej decyzji komisję Europejską.

Idea zmiany czasu została podważona m.in. przez badania, które wykazały, że obecnie oszczędność energii wynikająca ze zmian czasu na letni lub zimowy jest marginalna. Ponadto obywatele zaczynają skarżyć się, że zmiany te negatywnie wpływają na ich zdrowie. Zmiana czasu związana jest też z licznymi niedogodnościami - następują zmiany w ruchu pociągów i komunikacji lotniczej oraz pojawiają się problemy bankowe (zaburzenia z przeliczaniem walut, księgowaniem przelewów).

Więcej o:
Komentarze (72)
Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? Prace Unii Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu
Zaloguj się
 • okobar79

  Oceniono 22 razy 18

  "Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca."

  serio? w każdą ostatnią niedzielę? to znaczy że 12 razy w roku? bo jest 12 takich niedziel w roku :P Jak piszecie cokolwiek, to przeczytajcie przed publikacją...

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 9

  "Już niebawem po raz kolejny będziemy musieli zmieniać czas z zimowego na letni. W którą stronę przestawiamy wskazówki zegara? Możliwe, że to już ostatnia zmiana czasu.
  (...)
  Państwa członkowskie UE mają same zdecydować, czy pozostają przy czasie letnim czy zimowym. Do końca kwietnia 2020 roku wszystkie kraje zrzeszone w Unii musza powiadomić o swojej decyzji komisję Europejską."

  NPK, znajdź błąd!

 • matylda1001

  Oceniono 9 razy 7

  Jeszcze o tyle dobrze, że rzy kazdej zmianie czasu nie potrzeba kupować nowego zegarka ;(

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 5

  "Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca."
  ======================
  O qrwa! To teraz będzie 12 zmian w roku? Tlylo nie nudzić, że coś wyrwałem z konteklstu, bo zdanie jest JEDNOZNACZNE.

 • Patryk Senk

  Oceniono 5 razy 5

  (...) obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
  Widać błąd. Przestawiany zegarki co miesiąc?

 • zawszedak111

  Oceniono 4 razy 4

  NPK oczadział?
  "Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca."
  A ja nie zmieniłam ani w styczniu, ani w lutym.

 • dirk.gently

  Oceniono 4 razy 4

  " zmiana czasu z zimowego na letni obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca."

  Cholerka, to już z pięć zmian przegapiłem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX