Watykan. Mija sześć lat od momentu rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka

13 marca 2019 roku wypada szósta rocznica rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Franciszka. Argentyński duchowny Jorge Mario Bergoglio zastąpił na tym stanowisku Josepha Ratzingera, papieża Benedykta XVI.

Wiadomość o tym, że decyzją Kolegium Kardynalskiego kolejnym papieżem został kardynał Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires, ogłosił kardynał Jean-Louis Tauran, oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra: "Mamy papieża!". Nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego przed Bazyliką Watykańską powitało około 100 tys. osób.

Watykan. Szósty rok pontyfikatu papieża Franciszka

Kardynał Jorge Mario Bergoglio został głową Stolicy Apostolskiej 13 marca 2013 r. w wyniku konklawe zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI. Został wybrany na papieża w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu, zostając jednocześnie pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej. Biały dym, który tradycyjnie obwieszcza, że wybrano nowego papieża, pojawił się w Watykanie o godz. 19:06 czasu rzymskiego. Argentyński kardynał przybrał imię Franciszek. Wybór tego imienia wynikał z chęci chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, podobnie jak robił to św. Franciszek z Asyżu. 

 

Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka odbyła się 19 marca 2013 roku w Watykanie. W mszy św. inauguracyjnej wzięło udział ponad 130 delegacji państwowych, w tym delegacja z Polski, w skład której wchodzili m.in prezydent Bronisław Komorowski, pierwsza dama Anna Komorowska, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Więcej o:
Komentarze (15)
Watykan. Mija sześć lat od momentu rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka
Zaloguj się
 • wiosnanasza

  Oceniono 9 razy 7

  6 rocznica , a u nas PiSkupi nadal zboków przenoszą z parafii do parafii albo 35 letnich zboczeńców do "domu emeryta" lub "na misje"
  ePiSkopat mówi że Nycz się nie stało , absolutnie Nycz

 • krynolinka

  Oceniono 16 razy 6

  A o imieninach Kryśki nic?

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy 4

  Na zdjęciu, Franciszek"odpycha"od siebie, posąg św. Piotra, "skały" na której zbudowano Kościół.
  Zapewne zwraca się do Piotra, jego słowami;"Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem grzesznym człowiekiem." ;:))

 • zdybka1

  Oceniono 8 razy 4

  Szesc lat juz bajeruje ludzi. Dla przykladu oddal w rece sprawiedliwosci jednego ze swoich, co i tak nie jest do konca pewne, ze pojdzie siedziec. No, ale z gornej polki dla oka znalazl sie jeden. Na jego miejsce sasiada kolejni, tacy sami. Franciszek nawet potrafi pocalowac ofiare w reke. Tu juz przebil samego siebie. Kamery to ujely o dziwo caly swiat to zaboczyl i lub modlacy na nowo na kolana padl i czeka na cud bozy. Franek kosciol oczyscil ze zla.
  Wierni beda sie teraz mogli odgrazac klechom, ze Franciszek tak czy inaczej zarzadzil, co to jest wiara i jakim nalezy byc katolikiem.
  Wcale sie nie zdziwie, jak jeszcze Franciszek wzorcem wojtyly uzdrowi niemowe lub niewidomego.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 3 razy 3

  A proces odbeatyfikowania obroncy pedofili w sukienkach jepkaII dalej w kolejce czeka na normalnego pontyfikata. Odwolanie polskich arcy-kupow tez. Wszystkie wazne sprawy leza tylko ciagle modlitwy o cuda a tu h....Amen

 • nuclearsnake

  Oceniono 6 razy 0

  papież Benedykt XVI, były hitlerowiec, któremu tak się młodość przypomniała, że zaczął politycznie dążyć do postawy "kościoła walczącego" nagle "zrezygnował" z bycia papieżem? :-)

 • kinio101

  Oceniono 4 razy -2

  Mason Bergoglio został biskupem Rzymu (sam siebie nie uważa za papieża i nigdy tak o sobie nie mówi) w wyniku spisku mafii z Sankt Galen z zadaniem jak najszybszego doprowadzenia do upadku Kościoła katolickiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX