Australia. Kardynał George Pell skazany na więzienie za molestowanie dwóch 13-latków

Australijski kardynał George Pell został skazany na sześć lat więzienia za przestępstwa seksualne wobec małoletnich. O warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się najwcześniej po trzech latach i ośmiu miesiącach.

Kardynał George Pell to najwyższy rangą duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, skazany w procesie karnym za pedofilię. Wyrok nie jest prawomocny. Apelacja ma zostać rozpatrzona w czerwcu. 77-letni duchowny od końca lutego przebywa w areszcie. Do wykorzystania dwóch 13-letnich chłopców doszło w 1996 roku.

Kardynał George Pell skazany na 6 lat za przestępstwa seksualne wobec małoletnich

Sędzia Peter Kidd mówił podczas rozprawy w sądzie w Melbourne, że działania kardynała Pella miały "głęboki wpływ" na życie jednego z chłopców. Mogły też wpłynąć na drugiego chłopca, który zmarł z powodu przedawkowania heroiny. Według sędziego, obaj chłopcy, którzy należeli do katedralnego chóru w Melbourne, zostali upokorzeni i stracili szacunek dla samych siebie. Sędzia oskarżył kardynała o "bezduszną obojętność" na cierpienia chłopców.

Sędzia Kidd powiedział, że kardynał Pell "miał prawo do sprawiedliwego i niezależnego procesu". Ubolewał nad "medialnym linczem", jaki spotkał kapłana w przestrzeni publicznej. Sędzia podkreślił, że nie osądza całego Kościoła katolickiego, lecz jego kapłana i robi to na podstawie faktów.

Ogłoszenie wyroku, które trwało ponad godzinę, było transmitowane przez australijskie stacje telewizyjne. Kamera nie pokazywała jednak ławy oskarżonych, a tylko przemawiającego sędziego.

Adwokat ofiary kardynała powiedział, że jego klient docenia, iż sąd podszedł z powagą do cierpień, jakie zostały mu zadane, gdy był dzieckiem. Jednak dopiero wyrok, który zapadnie w procesie apelacyjnym sprawi, że będzie mógł zaznać spokoju.

Kim jest kardynał George Pell?

Kardynał George Pell był jedną z ważniejszych postaci w Watykanie. Od 2014 roku był prefektem Sekretariatu do spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Pod koniec lutego Watykan poinformował, że George Pell nie pełni już tej funkcji. Papież zakazał kardynałowi Pellowi publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi. Jak podkreślono, to środki zapobiegawcze, zastosowane do rozstrzygnięcia w procesie apelacyjnym kardynała.

George Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne w czerwcu 2017 roku. W pierwszej instancji w sądzie stanu Victoria 12-osobowa ława przysięgłych jednogłośnie uznała, że George Pell molestował seksualnie dwóch 13-latków. Werdykt ławy przysięgłych był jednomyślny i został wydany po dwóch dniach narad. Decyzja zapadła w grudniu, ogłoszono ją jednak dopiero po dwóch miesiącach.
Georg Pell w 2003 roku, jako arcybiskup Sydney, został kardynałem, a 10 lat później - członkiem Rady Kardynałów.

Więcej o:
Komentarze (102)
Australia. Kardynał George Pell skazany na więzienie za molestowanie dwóch 13-latków
Zaloguj się
 • g106

  Oceniono 28 razy 24

  a kardynałem nie zrobił go tzw. święty, obrońca pedofilów? mam 50 lat i mam nadzieję, że jeszcze doczekam czasów kiedy będziemy burzyć jego pomniki

 • chi-neng

  Oceniono 24 razy 22

  Zasłużył na to, a nawet na więcej. Po prostu, należalo mu się .
  U nas takowym stawiają pomniki.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 17

  A u nas są sami niewinni , tfu

 • student_zebrak

  Oceniono 19 razy 15

  Dawno nie mialem takiej satysfakcji jak dzis, ogladajac cala sentencje. Oprocz slow wazna byla intonacja i mowa ciala. Widac bylo, ze sedzia jest prawdziwie poruszony.
  Pell ma 77 lat i moze nie doczekac konca kary, zdechnie w wiezieniu. Mam nadzieje, ze apelacja sie nie powiedzie. tak czy inaczej, ma jeszcze inne grzechy na sumieniu i moga mu wycignac sprawe molestowania na basenie .........
  Jak bardzo chcialem, by ta transmisja trafila do Polski. Nie tylko by pokazac, ze mozna kleche skazac. To byla wzorowo przeprowadzona rozprawa z udzialem lawy przysieglych, pozniej uzasadnienie wyroku (dzisiaj). Polscy sedziowie mogliby sie uczyc.
  Przed i po rozprawie stacje pokazaly ludzi na ulicy. Ogladali transmisje na telefonach, po zakonczeniu byly wiwaty. Na ulicy byly takze ofiary innych ksiezy.
  Tak trzymac, na polskich pedziow tez przyjdzie pora.

 • bioder65

  Oceniono 16 razy 14

  gdyby u nas wszystkich księży pedofilów ukarali więzieniem to by nie było komu baranków otumaniać.

 • fctheduck

  Oceniono 14 razy 12

  Tysiącletnia mafia zaczyna się sypać. Tylko w krajach 3-go świata, takich jak Polska, w których społeczeństwo jest zastraszne i oszukiwane od wczesnego dzieciństwa rządy KK są nadal nie zagrożone.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 13 razy 11

  Szambo w kościele wybiło...ale polski ciemny ludek dalej na kolanach!

 • ggchmiel

  Oceniono 13 razy 11

  Następca apostołów....., teoretycznie i praktycznie mógł zostać Namiestnikiem Chrystusa na Ziemi. Nooo....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX