Izrael. Policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie

Izraelska policja zamknęła Wzgórze Świątynne z meczetem Al Aksa w Jerozolimie, miejsce święte zarówno dla wyznawców judaizmu, jak i islamu. Izraelska policja tłumaczy decyzję napięciem, które utrzymywało się tam od kilku tygodni. 

Funkcjonariusze wyprowadzili ludzi z meczetu Al-Aksa po tym jak koktajl mołotowa uszkodził pobliski posterunek policji.

Na nagraniu, zamieszczonym w internecie, widać przepychanki między izraelskimi funkcjonariuszami i modlącymi się tam Palestyńczykami. Ponad 10 osób zostało aresztowanych, a palestyńska organizacja charytatywna Czerwony Półksiężyc poinformowała o dwóch osobach rannych.

Wierni w ramach protestu modlą się przed zamkniętymi bramami. Sprawę skomentował jordański minister spraw islamskich, który powiedział, że jest to atak na wolność religijną. 

Meczet jest trzecim najświętszym miejscem w islamie. Wzgórze Świątynne, gdzie stoi, jest również najświętszym miejscem judaizmu. Dochodzi tam często do napięć, ze względu na to, iż Żydzi pomimo możliwości zwiedzania, nie mogą się tam modlić.

Więcej o:
Komentarze (59)
Izrael. Policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 28 razy 10

  Zamykanie meczetów wyssali z mlekiem matki.

 • wesslingharald

  Oceniono 13 razy 9

  "...koktajl mołotowa uszkodził pobliski posterunek policji..." Kiedy Związek Radziecki napadł na Finlandię w 1939 r. Wiaczesław Mołotow, radziecki premier, stwierdził, że przypadające dwa tygodnie później urodziny Stalina będzie świętował w zdobytych Helsinkach, sącząc koktajle. Fińscy żołnierze powstrzymali kacapów miedzy innymi za pomocą butelek z benzyną, które na cześć komunistycznego bufona ironicznie nazwali "koktajlami Mołotowa" Kogo? Mołotowa. Dlatego piszemy to z dużej litery, redakcjo. :/

 • lodzermensz1

  Oceniono 10 razy 6

  Tam to są jaja.
  Naczelny rabin Izraela wydaje specjalne odezwy mówiące o tym, że pobożni Żydzi nie powinni wchodzić na Wzgórze Świątynne. Oficjalnym powodem jest to, by nie wejść niechcący na Miejsce Najświętsze, gdzie nikt nie miał prawa wchodzić, tylko arcykapłan, raz do roku. Ponieważ nie jest pewne, gdzie była świątynia, nie wiadomo gdzie było też Miejsce Najświętsze, więc ktoś mógłby złamać tabu.
  Oczywiście ortodoksi nic sobie z tego nie robią. Nieustannie próbują tam łazić, by się modlić, a izraelska policja ich wyłapuje i zatrzymuje. Czasami przebierają się za zwykłych turystów, by wejść na Wzgórze. Jak już wejdą, to z plecaczka wyciągają zabunkrowaną chustę modlitewną, filakterie i zaczynają się modlić. Wtedy przychodzi muzułmańska straż i robi awantury.
  Jedynymi Żydami, którzy mogą na Wzgórze wschodzić jest izraelska policja, która paraduje tam (jak w całej Jerozolimie) z bronią długą i w pełnym oporządzeniu w typie wojskowym.
  Cyrk.

 • slimslider

  Oceniono 18 razy 4

  Dobrze nauczyli się od germańskich nazistów jak zarządzać gettem Israel.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 4

  Mimo tych ciągłych "napięć:, to tam jednak jest święty spokój. Bo czy WYOBRAŻACIE sobie w Warszawie, czy w Krakowie meczet z modlącymi się muzułmanami w centrum Starego Miasta?
  Tu to dopiero by się działo.... :-))

 • pedro.666

  Oceniono 15 razy 3

  Najbardziej mi żal tego biednego Mołotowa. On nie ma nic wspólnego z tym koktajlem, a się przyczepiło to do biedaka i nie chce się odczepić ;)

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  Co w ogóle muzułmanie robią w Jerozolimie? Średniowieczni europejscy rycerze sfuszerowali sprawę.

 • Zawisza Brązowy

  Oceniono 2 razy 2

  Pobili się o wejściówki na występ zespołu Tulia!! Szok niedowierzanie a jednak!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX