Facebook zaczyna walkę z antyszczepionkowcami. Ograniczy zasięgi stron i zablokuje reklamy

Facebook w specjalnym komunikacie zapowiedział walkę z przeciwnikami szczepień. Strony, które podają nieprawdziwe informacje na ich temat, będą miały obniżane rankingi i przestaną się wyświetlać przy wyszukiwaniu.

Pracujemy nad zwalczaniem nieprawdziwych informacji o szczepieniach - poinformował Facebook w komunikacie opublikowanym w ich centrum prasowym. Dowiadujemy się z niego, że stronom i grupom, na których podawane są takie informacje będzie obniżany ranking. Oznacza to, że nie będą pojawiały się w rekomendacjach przy wyszukiwaniu.

Odrzucane będą też reklamy zawierające kłamstwa na temat szczepień, również takie, które mówią o "kontrowersjach związanych ze szczepieniami". Co więcej, konta, które będą łamały regulamin, mogą zostać usunięte. Posty zawierające nieprawdziwe informacje nie będą też pokazywane i rekomendowane w dziale Explore i w hasztagach na Instagramie.

Portal szuka możliwości, by rozprowadzać materiały edukacyjne na temat szczepionek, gdy użytkownicy trafiają na nieprawdziwe informacje. "Mogą się one np. pojawić na górze wyników wyszukiwania, na stronach poświęconych szczepieniom, czy też przy zaproszeniach do grup o tej tematyce" - tłumaczą Wirtualne Media, które podały informacje jako pierwsze.

Facebook usuwa nienawiść

To nie pierwszy raz, kiedy Facebook podejmuje podobną decyzję. W kwietniu ubiegłego roku portal wprowadził całkowity zakaz treści na temat ONR i NOP. "Zakazujemy propagowania nienawiści, w tym zamieszczania treści atakujących ludzi w związku z 'cechami chronionymi', takimi jak rasa, przynależność etniczna, narodowość, przynależność religijna, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa czy poważna niepełnosprawność albo choroba. Nie akceptujemy też grup ani organizacji, które promują przemoc lub atakują ludzi ze względu na cechy chronione przez prawo".
- informował serwis w komunikacie po polsku.

Facebook wyjaśniał, że uważa ONR i NOP za organizacje, które "otwarcie propagują poglądy rasistowskie, antysemickie i homofobiczne". Zaznaczono, że przypadek nie jest "specyficznie polski, bo zjawiska takie występują na całym świecie", ale zdecydowano o szerszym wyjaśnieniu tej sytuacji.

Więcej o:
Komentarze (210)
Facebook zaczyna walkę z antyszczepionkowcami. Ograniczy zasięgi stron i zablokuje reklamy
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 38 razy 26

  To teraz w ramach bojkotu wszystkie prawislkie szumowiny powinny zrezygnować z FACEBOOKA. W końcu bycie tam nie jest zgodne z ich przekonaniami i poglądami.

 • student_zebrak

  Oceniono 34 razy 22

  ostatnio w prasie - w Stanach nieszczepiony dzieciak wyladowal w szpitalu. jego leczenie kosztowalo 800 tysiecy dolarow. W Stanach przynajmniej pacjent placi. W Wolsce nie. Dzieci bez kompletu szczepien nie powinny byc przyjmowane do zlobkow, przedszkoli, a szkola powinna byc jedna - wylacznie dla nieszczepionych dzieci, moze byc za miastem.

 • 1111pln

  Oceniono 14 razy 12

  Dlaczego największe plagi dotykające Polskę koncentrują się wokół radia nadającego z wojskowych anten na Uralu?

 • jhbsk

  Oceniono 17 razy 11

  Bardzo dobrze. Proepidemicy niech siedzą w swoich czterech ścianach i odczepią się od normalnych ludzi.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 16 razy 8

  Co na to Kąfęderancja antyszczepionkowców, płaskoziemców, narodowców, brałnowcuf i rapera?

 • wrednyluke

  Oceniono 11 razy 7

  Z jednej strony dobrze. Z drugiej zaś - odpowiedzialność za obecny stan rzeczy ponosi i Big Pharma i "oszczędni" specjaliści w służbie zdrowia.
  Choćby słynny tiomersal - gdyby go nie stosowano, nie byłoby mowy o "rtęci w szczepionkach" Rtęć zaś to chodliwy temat, nikogo nie będzie obchodzić, że dawka jest minimalna.
  Oszczędni lekarze, co podawali źle przechowywane szczepionki - to samo. NIE POWINNI! Może i to było "nieszkodliwe" bo mała jest szansa że coś się stanie - ale nie zmienia to faktu, że ryzyko istnieje. Procedury przechowywania nie są zrobione dla zabawy.
  Dla "oszczędności" ryzykowano zdrowiem - i co ważniejsze, polano wodę na młyn antyszczepionkowców.

  Powiedzmy szczerze - ochrona zdrowia to zbyt poważna sprawa by pozwolić na regulację przez wolny rynek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX