Obywatele USA będą potrzebowali specjalnego zezwolenia na wizytę w UE. Wielu go nie dostanie

Od 2021 obywatele m.in. Stanów Zjednoczonych będą potrzebowali płatnego zezwolenia, aby wjechać do krajów Unii Europejskiej. Urzędnicy brukselscy podkreślają jednak, że nie będą to "wizy", a system autoryzacji.

Specjalne zezwolenie wiąże się z wejściem w życie w 2021 roku Europejskiego Systemu Informacji o Podróży i Zezwoleń na Podróż (ETIAS). Obowiązek ten będzie dotyczył obywateli ponad 60 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kanady, Japonii czy Argentyny. Zezwolenia będą potrzebować również ci turyści, którzy będą planowali spędzić w krajach UE mniej niż 90 dni. Będzie ono ważne przez 3 lata. Bruksela podkreśla jednak, że nie będą to wizy, a system autoryzacji podróżnych.

Zezwolenie będzie można otrzymać przez Internet

CNNTravel informuje, że aby otrzymać zezwolenie ETIAS, obywatele krajów spoza UE będą musieli wypełnić elektroniczny wniosek. Potrzebne będą do tego m.in. numer paszportu, adres internetowy oraz numer karty płatniczej. Starający się o zezwolenie będzie musiał odpowiedzieć na szereg pytań, dotyczących m.in. jego przeszłości kryminalnej, zawodowej czy poprzednich wizyt w Strefie Schengen.

Kolejnym krokiem będzie wniesienie opłaty w wysokości 7 euro. Potem system sprawdzi wprowadzone dane w bazach Interpolu. Jeśli procedura nie wykaże przeciwwskazań, pozwolenie powinno zostać wydane w przeciągu mniej niż 10 minut.

Co czterdziesty podróżny nie dostanie pozwolenia

Jak podaje RMF 24, w systemie istnieje jednak pewien haczyk. Jak szacują władze UE, mniej więcej co dwudziesta osoba na pozwolenie będzie musiała poczekać nieco dłużej. Połowa z nich zostanie poddana dodatkowej, indywidualnej procedurze sprawdzające. Jednak według szacunków, co czterdziesta osoba nie otrzyma zezwolenia.

Władze UE chcą "podnieść poziom bezpieczeństwa"

Wprowadzone w ramach ETIAS nowe regulacje będą miały na celu "podniesienie poziomu bezpieczeństwa i uniknięcia dalszych problemów z nielegalną imigracją i terroryzmem". Będą również dodatkowym źródłem dochodów dla UE - co roku około 40 mln turystów z krajów objętych ruchem bezwizowym odwiedza kraje Strefy Schengen. Trzy czwarte tej liczby stanowią obywatele USA.

Więcej o:
Komentarze (411)
Obywatele USA będą potrzebowali specjalnego zezwolenia na wizytę w UE. Wielu go nie dostanie
Zaloguj się
 • munkela

  Oceniono 88 razy 84

  Jezeli obywatel kraju-czlonka UE, nalezacego do tzw. systemu bezwizowego, chce udac sie do USA to musi 72 godziny przed rozpoczeciem podrozy otrzymac tzw. ESTA ( Electronic System for Travel Authorization ) od wladz USA.
  Wprowadzenie czegos bardzo podobnego przez UE jest bardzo rozsadnym dzialaniem.

 • zomzom

  Oceniono 100 razy 78

  W sumie dobrze, warto wiedzieć kogo się wpuszcza. A procedura autoryzacji jednak będzie szybka, cywilizowana i dość tania (w odróżnieniu do starania się o amerykańskie wizy).

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 68 razy 42

  Ciekawe kiedy Polska wprowadzi system zgłoszeń i zezwoleń na wyjazd z kraju ;)

 • miniorek

  Oceniono 41 razy 33

  Skoro obywatel EU musi mieć ESTA (Polak wciąż podróżuje z wizą),, to rozsądnym jest wprowadzenie ETIAS przez EU.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 43 razy 27

  Wreszcie. Ale musiała to zrobić UE, bo Polacy jak wstają z kolan, to wkładają głowę w d... Amerykanom :D

 • readme.txt

  Oceniono 47 razy 27

  No to se Trump zrobił czapę. Kiedy PiS załatwi zwrot Tupolewa i wizy do USA?
  Kiedy do Polski powróci tolerancja i otwartość na inne kultury?

 • hens

  Oceniono 42 razy 26

  Specjalne pozwolenie ? Amerykanie aby przyjechać do Polski powinni wystąpić o wizę i zapłacić za nią podobnie jak Polacy i tak samo nie otrzymać gwarancji o jej otrzymaniu,
  pomimo złożonej opłaty za nią.
  WET ZA WET I CZAPKA ZA KAPELUSZ

 • czechy11

  Oceniono 40 razy 24

  Polacy uczcie sie nowego systemu. Za chwile obejmie on as po wyprowadzeniu Polski z UE przez putinowskiej błaznów z PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX