Wyspy Cooka chcą zmienić nazwę. Stara nawiązuje do historii brytyjskiego kolonializmu

Wyspy Cooka położone na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji chcą zmienić nazwę. Obecna związana jest z postacią angielskiego odkrywcy i niektórym mieszkańcom kojarzy się z historią kolonializmu.

Wyspy Cooka to niewielkie samorządne terytorium stowarzyszone z Nową Zelandią, która może reprezentować je w sprawach polityki zagranicznej i obronności. Choć formalnie Wyspy Cooka nigdy nie ogłosiły niepodległości, w praktyce są samodzielnym państwem. W tym roku zadecydowały, że chcą zmienić nazwę, którą nadali im rosyjscy kartografowie.

Wyspy Cooka zmienią nazwę. Do komisji spłynęły 64 propozycje

Nazwa Wyspy Cooka upamiętnia angielskiego kapitana, który w XVIII wieku przybył na nie jako drugi w historii Europejczyk. Obszar ten był pod brytyjskim protektoratem pod koniec XIX wieku, a następnie zależny od Nowej Zelandii do 1965 roku, kiedy zamieszkujący go naród polinezyjski stał się samorządny. 

Zmiana nazwy związana jest z zaostrzającą się działalnością ruchów niepodległościowych na całym Pacyfiku. Mieszkańcy Wysp Cooka chcą porzucić starą nazwę, ponieważ wiąże się ona z historią kolonializmu brytyjskiego w tym regionie. Samorządny naród, liczący ok. 17 000 osób, chce, aby nowa nazwa Wysp Cooka była nazwą w języku maori. Do tej pory zgłoszono 64 propozycje, w tym takie jak Rangiaroa, co oznacza "Miłość z Niebios" czy Raroatua, czyli "Oddani Bogu". 

- Najwyższy czas, abyśmy stali dumni w naszym własnym imieniu, wybranym przez nas, dla nas i w naszym własnym języku - w rozmowie z agencją Reuters powiedział Danny Mataroa, szef komisji powołanej przez lokalne władze, której zadaniem jest wybór nowej nazwy. Według Mataroa proces zmiany nazwy Wyspy Cooka może potrwać dwa lata i prawdopodobnie odbędzie się w referendum.

Więcej o:
Komentarze (65)
Wyspy Cooka na Pacyfiku chcą zmienić nazwę. Do tej pory zgłoszono 64 propozycje
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 22 razy 12

  Czy tam, na Wyspach Cooka, najbliższa niedziela będzie niedzielą handlową?.

 • Zawisza Brązowy

  Oceniono 22 razy 10

  To już o robota dla naszej dyplomacji Ja proponuję San escobar

 • grot191

  Oceniono 15 razy 9

  Tak-zmiencie na oddani Bogu i czekajcie na pomoc niebios w kwestii podnoszenia się poziomu wód wszechoceanu.

 • ja5569

  Oceniono 18 razy 8

  A ciekawe, czy Kolumbia tez bedzie chciala zmieny nazwy? Badz co badz, Kolumb to conajmniej taki sam kolonizator jak Cook, jesli nie wiekszy.

 • usz_misiatek

  Oceniono 16 razy 8

  Moze San Escobar?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 14 razy 4

  Nie wymieniliście wszystkich nazw jakie proponują tubylcy. Należy poinformować ich, że pewne nazwy są zarezerwowane np. Wolska, Kaczylandia, Katotaliban, Podnoszący się z Kolan i Republika Watykańska.

 • gaz-wegaz

  Oceniono 6 razy 4

  Nieśmiało podpowiem: K-Islands

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 4

  No - nasi parlamentarzyści powinni zabrać się do roboty:

  Najświętsza. Katolicka, Bogu Oddana, Prawa i Sprawiedliwa, Rzeczypospolita Polska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX