Korea Płd. w smogu. Wspólnie z Chinami chce stworzyć "maszynę do kontrolowania pogody"

Prezydent Korei Południowej chce współpracować z Chinami w celu zmniejszenia smogu w obydwu państwach. Współpraca ma dotyczyć projektu wywołania sztucznego deszczu.

Jak podaje portal JapanTimes prezydent Korei Południowej Mun Jae-in zaproponował Chinom wspólny projekt wywoływania sztucznego deszczu, który przyczyni się do zmniejszenia smogu w tych państwach.

Korea Południowa chce razem z Chinami stworzyć "maszynę do kontrolowania pogody"

Chińscy naukowcy od maja zeszłego roku pracują nad największym w historii eksperymentem pogodowym - projekt ten zakładał wywołanie deszczu, który zwiększy liczbę opadów na płaskowyżu tybetańskim. Chińska "maszyna do kontrolowania pogody", jak jest nazywana przez dziennikarzy "Forbes", ma służyć do zwiększenia poziomu opadów na terenie o wymiarach Alaski. Tym samym będzie to największa próba manipulowania warunkami atmosferycznymi na tak dużym obszarze. W projekcie wykorzystane będą wyrzutnie rakiet, które mają wprowadzić do atmosfery jodek srebra. Na razie nie podano informacji, czy eksperyment się udał.

Z kolei od 18 stycznia 2019 roku władze Korei Południowej rozpoczęły badania nad sztucznym deszczem, którego celem miało być ograniczenie smogu. Pierwszy deszcz został wywołany przez Koreańczyków przy użyciu samolotów, które także rozpylały jodek srebra. Efekt jednak był bardzo słaby, a wywołany deszcz trwał zaledwie kilka minut. Połączenie obydwu projektów mogłoby skutkować wynalezieniem metody, która pomogłaby obydwu krajom walczyć ze smogiem. 

Smog w Korei Południowej - rząd obwinia o zanieczyszczenie powietrza przedsiębiorstwa działające na terenie Chin 

Jak podaje Korea Herald minister ds. Koordynacji polityki rządu Noh Hyeong-ouk o pojawiający się w kraju smog obwinia właśnie Chiny. Część z zanieczyszczeń powietrza, które wywołuje smog w Korei, ma być wynikiem działania wielu przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Poza tym smog ma także wywoływać wzmożony ruch samochodowy oraz rodzimy przemysł. Z tego powodu prezydent Mun Jae-in polecił rządowi przygotowanie projektu, który przyspieszy zamykanie elektrowni węglowych w Korei - w zeszłym roku zamknięto pięć takich miejsc.

W ostatnich dniach powietrze w Seulu przekracza wszystkie dopuszczalne normy. Powietrze uznawane jest za bardzo złe - stężenie pyłu PM 2.5 przekroczyło ostatnio 184 mikrogramy na metr sześcienny (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by ten czynnik nie był wyższy niż 25 mcg/m3). W mieście poziomy alarmowe notowane są od godziny 6:00 do 21:00. Miasto zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu wjazdu starszych samochodów z silnikami Diesla oraz zachęca firmy, by ich pracownicy wykonywali swoje obowiązki z domu. Władze Seulu zakazały też szkołom przeprowadzać zajęcia na zewnątrz.

Więcej o:
Komentarze (11)
Korea Płd. w smogu. Wspólnie z Chinami chce stworzyć "maszynę do kontrolowania pogody"
Zaloguj się
 • pynkyp

  Oceniono 4 razy 4

  Pola bawelny w kazachstanie, tama 3 przelomow komunisci lubia takie rzeczy, trudno przewidziec jak takie rzeczy sie skoncza

 • nicpon007

  Oceniono 3 razy 3

  Maszyna do kontrolowania pogody, myślałem, że to pomysł zarządu Srebrnej

 • antyruski

  Oceniono 2 razy 2

  Phi- "PM 2.5 przekroczyło ostatnio 184 mikrogramy na metr sześcienny", leszcze, przy tym poziomie to u nas się pobiera opłatę uzdrowiskową i stosuje masowy wyrąb drzew, żeby przypadkiem nie spadło!

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 3 razy 1

  Hormeza, czyli co cie nie zabije to cię wzmocni, na Racjonalista można sobie przeczytać. Smog to był za komuny, teraz to jakieś bajki, a właściwie nowa religia. Wmawia się urojone grzechy ludziom, przedstawia się cuda, teraz to się odbywa metodą nowoczesną. czyli za pomocą podkoloryzowanych, nierzetelnych badań robionych na zamówienie. No i odkupienie winy następuje i ludzie sypią pieniążkami aż miło, a jak nie to, kapłani zawsze mieli wpływy polityczne i za pomoca nacisku medialnego można zmusić władzę aby przy pomocy ustaw, grzywien wyznawców, czy chcą czy nie chcą łożyli na nową religię i nie grzeszyli w swym postępowaniu.

 • pedro.666

  Oceniono 3 razy 1

  Chińczycy nie chcą tak naprawdę walczyć ze smogiem, gdyż (za wikipedią): "smog chiński był symbolem władców wielu chińskich dynastii. W czasach późnej dynastii Qing, smog został nawet umieszczony na chińskiej fladze narodowej."
  To tak jakby Polska walczyła z Orlenem.

 • senioryta13

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe jak 'Greenpeace-sowcy ' zaakceptuja te nowosci ?

 • real-meh

  Oceniono 1 raz 1

  “Poza tym smog ma także wywoływać wzmożony ruch samochodowy oraz rodzimy przemysł.” Smog odpowiada za wzmożony ruch samochodowy oraz za przemysł? Chyba miało być „poza tym smog wywoływany jest przez...”

 • malgorzata_do_buzibralska

  0

  Cały smog w glebę później do szklanki i w warzywa 😣

 • ziggy100

  0

  Niestety różnica pomiędzy formą czynną a bierną zanika w polskim żurnaliźmie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX