Wniosek o wykluczenie Fideszu z EPL. W tle kampania o Junckerze i słowa o "pożytecznych idiotach"

Europejska Partia Ludowa rozpoczęła działania, które mogą wykluczyć Fidesz Viktora Orbana z tego ugrupowania. Wcześniej tylko spekulowano o takiej możliwości, teraz wniosek w tej sprawie potwierdził lider EPL. Sam Orban z kolei zwolenników tego rozwiązania w weekend nazywał "pożytecznymi idiotami".

Europejska Partia Ludowa wszczęła kroki w kierunku wykluczenia premiera Węgier Viktora Orbana. Lider partii poinformował, że dwunastu jej członków zwróciło się oficjalnie z prośbą o wykluczenie lub zawieszenia członkostwa szefa węgierskiego rządu i jego partii Fidesz.

Joseph Daul, szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w rozmowie z agencją AFP powiedział, że wnioskujący reprezentują 9 krajów. Dodał, że kwestia ta zostanie omówiona podczas spotkania 20 marca.

Kampania Fideszu z Junckerem i Sorosem o imigrantach

O tym, że Fidesz może opuścić szeregi EPL, spekulowano od jakiegoś czasu. Zaczęło się od reakcji niemieckich polityków na kampanię, jaką rozpoczęto na Węgrzech.

To w zasadzie nic nowego w wydaniu Viktora Orbana: na ulicach węgierskich miast przed wyborami do Parlamentu Europejskiego pojawiły się plakaty ze zdjęciami miliardera George'a Sorosa, tym razem jednak razem z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'm Junckerem.

Można na nich przeczytać, że Węgrzy "mają prawo wiedzieć, co szykuje Bruksela" oraz że "UE zagraża bezpieczeństwu Węgier".

O ile poprzednie odsłony podobnych kampanii nie doprowadzały do tak zdecydowanych ruchów ze strony Europejskiej Partii Ludowej, tak możliwe, że właśnie "dorzucenie" Junckera mogło przelać czarę goryczy.

Orban o zwolennikach wyrzucenia Fideszu z EPL: Pożyteczni idioci

Sam Orban jeszcze w weekend zapowiedział, że planuje jeszcze inną odsłonę tej kampanii. Tym razem wymierzoną w Sorosa i wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który może zastąpić Junckera na stanowisku przewodniczącego Komisji.

Jak donosił portal Politico, Orban nazwał tych, którzy chcą wyrzucenia jego Fidesu z EPL - bądź co bądź obecnie największego ugrupowania w PE - "pożytecznymi idiotami". Premier Węgier ocenił też, że domagający się takie rozwiązania w rzeczywistości służą "interesom lewicy".

Więcej o:
Komentarze (129)
Fidesz w Europejskiej Partii Ludowej. Jest wniosek o wykluczenie partii Viktora Orbana
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 83 razy 51

  Kurczę, pajac, który włazi w tyłek Putinowi i rozgrywa w UE jego gierki, nazywa INNYCH pożytecznymi idiotami.

  To zupełnie jak u nas: partia, która robi, co może, żeby nie dopuścić do modernizacji Polski i jej większego zbliżenia z Zachodem, która łamie Konstytucję i wpycha nas w objęcia Rosji - ta partia INNYCH nazywa Targowicą.

  To jest tak żenujące…

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 59 razy 41

  Soros jest solą w oku kieszonkowych firerków typu Orbana czy Balbiny, bo jest finansowo niezależny i mogą mu nagwizdać, a oni mają obsesję trzymania łapy na wszystkim, co się rusza. Z tego samego powodu Balbina organicznie nienawidził Kulczyka.

 • czechy11

  Oceniono 51 razy 25

  Kraje faszystowskie takie jak Węgry musza opuścić UE. Polska następna z kolei ale my z faszystami na szczęście zrobimy porządek w maju i jesienią

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 41 razy 23

  No tak, ale Orban i pisiorki szukają wsparcia wszędzie i co gorsza znajdują. Tym razem wśród szwedzkich kanserwatywnych socjalistów (sic!), którzy stają w obronie antyunijnych wystąpień w obu krajach. Celem jest rozwalenie UE od wewnątrz czyli wielka destabilizacja Europy i łatwo zrozumieć komu najbardziej na tym zależy.....

 • polakadam

  Oceniono 51 razy 21

  Dziwię się Węgrom że lykają tą prymitywną propagandę orbana. Oczernianie ludzi nie budzi ich odrazy?
  Wstyd być Węgrem.

 • agnrodis

  Oceniono 26 razy 18

  Swietnie, wywalac na zbity pysk kukielki Putina. Orban teraz moze ten swoj Fidesz wsadzic do ruskiego Przymorza, a nie do Unii Europejskiej.

 • montagnes44

  Oceniono 28 razy 18

  Putin to ma pomysły i sprzymierzeńców - Orbana, kaczora itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX