Zielony śnieg w Rosji. Mieszkańcy Pierwouralska twierdzą, że to dzieło fabryki

Zielony śnieg od kilku dni pada na terenie Pierwouralska w Rosji. Mieszkańcy podejrzewają, że za zjawisko to odpowiada lokalna fabryka chemikaliów.

Pierwouralsk to miasto należące do obwodu swierdłowskiego na Uralu w Rosji. Zamieszkiwane przez 136 tysięcy obywateli miejsce stało się ostatnio sławne w zagranicznych mediach. Powodem było pojawienie się zabarwionego na zielono śniegu. Chociaż pierwsze zdjęcia i nagrania pokazujące zielony śnieg zostały wykonane pod koniec lutego, to do tej pory władze regionu nie wydały oficjalnego komunikatu wyjaśniającego przyczynę tego zjawiska.

Zielony śnieg - mieszkańcy podejrzewają, że winna jest fabryka chemikaliów 

Mieszkańcy podejrzewają, że zabarwiony na zielono śnieg jest wynikiem działalności pobliskiej fabryki, która zajmuje się m.in. przetwarzaniem chromu. Zakład informuje, że obecnie największą inwestycją firmy jest modernizacja produkcji bezwodnika chromowego, którego produkcja sięga nawet 4000 ton rocznie. 

Na stronie przedsiębiorstwa Russian Chrome Chemicals 1915 podano, że fabryka wytwarza m.in. dichromian sodu i potasu, siarczan sodu, garbnik chromu i tlenek chromu. Ten ostatni jest używany jako zielony barwnik do produkcji szkła, ceramiki, farb oraz barwienia betonu. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść podejrzeń mieszkańców była awaria rury w tym zakładzie, która w 2016 roku zabarwiła na zielono wodę w całym mieście.

MidUral Group, która jest właścicielem fabryki, podkreśla także, że szkodliwość działania fabryki została ograniczona do minimum i jest niższa od norm ustalonych przez władze. Mieszkańcy Pierwouralska są jednak innego zdania. Natalya Solovey, która mieszka w tym regionie, powiedziała dziennikarzom newdaynews.ru, że niektóre dzieci zaczęły chorować, akurat w momencie pojawienia się zielonego śniegu - większość z nich kaszle, ma zaczerwienioną skórę, a nawet wysypkę na twarzy.  

Kolor śniegu w Rosji zmieniał się już wcześniej

Nie jest to jedyny przypadek dziwnego zabarwienia śniegu, który ostatnimi czasy pojawił się w Rosji. Wcześniej, m.in. w Prokopjewsku, Kisielowsku i Leninsku Kuźnieckim śnieg zabarwił się na czarno. Są to miasta położone w tak zwanym Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym - miejscu, gdzie jest jedno z największych wydobyć węgla kamiennego na świecie. Jak podało tvn meteo, dyrektor przedsiębiorstwa węglowego w Prokopjewsku Anatolij Wołkow przyznał, że kopalnie nie są w stanie usuwać nadmiaru pyłów, które produkują zakłady. Sprawą czarnego śniegu na Syberii zajęła się już lokalna prokuratura, która podejrzewa, że takie zjawisko mogło mieć wpływ na zdrowie ludzi.

 

Zanieczyszczenie śniegu od lat powoduje zmartwienie naukowców, którzy ostrzegają przed niebezpieczeństwem dla środowiska i ludzi, jakie niesie ze sobą występowanie brudnego śniegu. Czarny, brązowy lub szary śnieg zabarwiony jest przez pył węglowy i cząsteczki sadzy uwalniane podczas spalania paliw kopalnych w elektrowniach węglowych, fabrykach i innych źródłach.

Więcej o:
Komentarze (51)
Zielony śnieg w Rosji. Mieszkańcy podejrzewają, że powodem zjawiska jest działanie fabryki chemikaliów
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 23 razy 13

  Nie rozumiem. To oni nie mają tym redaktora Ziemca i rzeczniczki Mazurek, którzy mogliby wyjaśnić Suwerenowi, że o to śnieg odzyskał naturalną barwę, a cały lewacki świat truje się białym świństwem ?

 • sla_osw

  Oceniono 13 razy 9

  Zielone ludziki zostawily swoje odchody.

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 7

  Za to niedaleko mojego domu, śnieg wokół wszystkich drzew, ma intensywnie ŻÓŁTĄ barwę.
  Na szczęście powodem nie jest żadna fabryka, tylko pobliski Pub piwny... :-))

 • frank1961

  Oceniono 12 razy 6

  w kraju zielonych ludzików zielony śnieg jest zjawiskiem normalnym a nawet pożądanym...

 • rozterka47

  Oceniono 13 razy 5

  ruska ekologia :)

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 4

  W Wolsce też niedługo trzeba będzie postawić na sztuczną zieleń - bo tę naturalną wytnie i wykarczuje dendrofobiczna, ciemna hołota, nienawidząca swojego kraju i jego środowiska naturalnego.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 11 razy 3

  To zorza polarna zafarbowała śnieg.
  .
  :
  D

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 3

  Garbnik chromu??? Może raczej gorbek chromu. Pewnie odkryto nowy pierwiastek, niemetal. Nazwano go gorb na cześć Gorbaczowa, symbol Go.
  Gorbek analogicznie do tlenku, siarczku, chlorku itp.

 • g0sciu

  Oceniono 14 razy 2

  spoxik, waze ze maja jakies tam nowe fajne rakiety. czego wiecej spoleczenstwu do szczescia potrzeba?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX