Polska organizacja apeluje o pomoc. Transport żywności musi zdążyć przed porą deszczową

Za dwa tygodnie konwój z żywnością i lekami musi wyruszyć, by zdążyć do potrzebujących w Sudanie Południowym przed porą deszczową. Polska organizacja chce wysłać 20 tys. ton pomoc - ale to, ile się uda, zależy od wyniku prowadzonej zbiórki. Dlatego apeluje ona o pomoc.

Gdy zacznie się pora deszczowa, ulewy rozmyją drogi, transport żywności będzie utrudniony lub niemożliwy. To najtrudniejszy okres dla mieszkańców Sudanu Południowego, gdzie wojna domowa przyczyniła się do powracającej co sezon klęski głodu. Pomocy humanitarnej potrzebuje tam 7 mln ludzi, w tym 4,2 mln dzieci.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dostarcza leki oraz żywność ratującą życie do Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym. Polska fundacja chce wysłać konwój z pomocą do ośrodka. Jednak by zdążyć przed porą deszczową, musi on wyruszyć z Nairobi w Kenii najpóźniej 15 marca. 

To, co znajdzie się w dostawie pomocy, zależy od tego, ile pieniędzy uda się zebrać organizacji. - Aby pomóc skutecznie w Centrum Dożywiania w Gordhim, musimy kupić minimum 8, a najlepiej ponad 20 ton żywności dla głodujących dzieci i leków - mówi w komunikacie prasowym Wojciech Wilk, prezes PCPM. W ramach wparcia ośrodka organizacja dostarcza specjalną żywność przeznaczona dla osób zagrożonych śmiercią głodową. To np. mieszanka sojowo-kukurydziana, batony wysokoenergetyczne i pasta z orzeszków ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych. 

Organizacja apeluje o wpłaty na rzecz pomocy w Sudanie Płd. Do 2 marca przez zbiórkę na Facebooku udało się zebrać 7 z planowanych 50 tys. zł. Działania PCPM w Sudanie Płd. można wesprzeć właśnie za pośrednictwem Facebooka, a także przez stronę organizacji lub przelewem na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy.

Więcej o:
Komentarze (56)
Wyścig z czasem w Sudanie Płd. Pomoc musi zdążyć przed deszczami
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 9

  Dzietność na świecie: Sudan Południowy, 5,43 dziecka/rodzinę, dane za 2014r. (dane Wiki). Komentarz zbędny, zresztą i tak politycznie niepoprawny.

 • Zawisza Brązowy

  Oceniono 11 razy 9

  Jak czytam o tej pomocy to mnie krew zalewa Wy lepiej Pomóżcie polskim bezdomnym emerytom rencistom chorym dzieciom dofinansuj cię hospicja i tak dalej a nie myślicie o innych tylko nie o sobie i o swoich

 • gj61

  Oceniono 10 razy 8

  Pomogę. I owszem, ale dopiero jak w Polsce nie będzie nikogo potrzebującego. Nie mam na myśli pijaków czy narkomanów, to ich wybór. Mam na myśli ludzi biednych. A Sudan Płd.? Na razie niewiele mnie obchodzi, tak jak Południowych Sudańczyków, Polska.

 • rumpa

  Oceniono 15 razy 7

  Żarcie powinno być dostępne tylko w zamian za sterylizację po drugim dziecku. Jak chcą żyć zgodnie z naturą, to na całego - oznacza to również patrzenie na zdychanie z głodu i chorób własnego potomstwa. Szkoda dzieci, że mają durnych starych, ale cóż...

 • yv71

  Oceniono 19 razy 7

  najedzą się i w przyszłym roku trzeba będzie dożywiać o 100 tys dzieci więcej.Czy te organizacje nie mogłyby także uczyć jak unikać przeludnienia?

 • swru

  Oceniono 8 razy 6

  Powiem tak, skoro ich liczba w ciągu 15 lat wzrosła dwukrotnie to jaki tam głód ? W Polsce tylu dzieci by nie wykarmił, a jak widać w Sudanie się udało. To chyba oni nam powinni pomagać, wtedy stać by nas było na więcej dzieci.

 • boo-boo

  Oceniono 14 razy 6

  Natura jednak jest do doopy. Klęska żywiołowa i pozwala się jeszcze ludziom rozmnażać. Razem z pomocą humanitarna powinni jeszcze zastrzyki antykoncepcyjne podrzucić.

 • c47

  Oceniono 16 razy 6

  Wincyj tych dzieci naru...cie tam, wincyj! Nie ma co jeść ani pić, ale to nic. Bóg chce wincyj!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX