Ukraina. Współpracownicy Poroszenki oskarżeni o okradanie armii. Skandal może zmienić bieg wyborów

Krąg bliskich współpracowników prezydenta Ukrainy wzbogacił się dzięki przemytowi wyposażenia militarnego z Rosji i sprzedawania go po zawyżonych cenach państwowym spółkom - twierdzą dziennikarze śledczy z ukraińskiego serwisu Bihus.info. Przebieg zbliżających się wyborów prezydenckich może przyjąć nieoczekiwany obrót.

Kiedy w 2014 r. na wschodniej granicy Ukrainy rozpoczął się konflikt militarny, Ukraina importowała 35 proc. swojego wyposażenia wojskowego z Rosji. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Roman Romanov, prezes państwowej spółki obronnej Ukroboronprom, ogłosił, że import z Rosji został zupełnie zatrzymany i zastąpiony przez lokalne i zachodnie źródła. Jednak zapotrzebowanie na rosyjskie części nadal było duże, ponieważ ukraińskie uzbrojenie w dużej mierze opiera się o rosyjską technologię.

Sensacyjne śledztwo

W opublikowanym 25-tego lutego tekście, który - jak twierdzą autorzy - jest wynikiem trwającego od dwóch lat śledztwa, przeanalizowana została sieć powiązań pomiędzy państwową spółką Ukroboronprom, prywatnymi firmami i trzyosobową grupą młodych mężczyzn, którzy dzięki kontaktom w branży wojskowej oraz koneksjom politycznym w bardzo szybkim tempie wzbogacili się handlując elementami potrzebnymi do naprawy ukraińskiego sprzętu wojskowego.

Według śledztwa syn Ołeha Hladkovskiego - zastępcy dyrektora w Radzie Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony, która podlega Poroszence - był kluczową postacią w układzie organizującym proceder kupowania rosyjskiej broni z przemytu. Ihor Hladkovski razem z Vitalijem Żukowem i Andrijem Rohozą poprzez fikcyjne firmy kupowali rosyjskie wyposażenie wojskowe oraz sprzedawali je po wielokrotnie zawyżonej cenie Ukroboronpromowi. Było to możliwe, dzięki wręczanym urzędnikom różnego szczebla łapówkom oraz bezpośrednim kontaktom Ihora Hadkovskiego.

Czytaj więcej: Tusk we Lwowie: "Kochać Polskę i Ukrainę to jak kochać swoją matkę i zakochać się w dziewczynie"

Skandal, który zmieni bieg wyborów?

Opublikowanie raportu na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 31 marca, z dużym prawdopodobieństwem nie pozwoli na wyjaśnienie sprawy do końca przed dniem głosowania. Bihus.Info utrzymuje, że pozyskał informacje z anonimowych źródeł. Prawdopodobnie w niedługiej przyszłości ukaże się kolejna cześć śledztwa.

W większości sondaży dotyczących wyborów prezydenckich największą popularnością cieszy się telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski. Petro Poroszenko i Julia Tymoszenko prowadzą coraz bardziej zawzięta walkę o przejście do drugiej tury. Dla Poroszenki skandal związany z procederem sprzedawania ukraińskiej armii rosyjskiej broni po zawyżonych cenach, w dodatku zorganizowany przez układ korupcyjny sięgający jego bezpośrednich współpracowników, to jedna z najgorszych rzeczy jakie można sobie wyobrazić.

– To, co znaleźli dziennikarze, podpada pod artykuł 111 Kodeksu Karnego Ukrainy. To zdrada państwa, celowo przeprowadzone przez obywatela Ukrainy działanie na szkodę suwerenności i terytorialnej jedności i bezpieczeństwa kraju! – grzmiała z parlamentarnej mównicy Julia Tymoszenko po ujawnieniu raportu. Konkurentka Poroszenki wszczęła przeciwko niemu procedurę impeachmentu. Z kolei Wołodymyr Zełeński oświadczył, że "osoby, które dochodzą do władzy po trupach, zarabiają na trupach".

Sam Poroszenko wezwał służby do zweryfikowania ujawnionych przez dziennikarzy informacji oraz powiedział, że popiera tymczasowe usunięcie Olga Hladkowskiego ze stanowiska w Radzie Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony.

Więcej o:
Komentarze (109)
Ukraina. Współpracownicy Poroszenki oskarżeni o okradanie armii. Skandal może zmienić bieg wyborów
Zaloguj się
 • ahoj12

  Oceniono 19 razy 7

  Niestety coraz bardziej mniej przesłanek ze Ukrainą stanie się w ciągu przewidywalnej przyszłości normalnym,demokratycznym państwem.Bogata „góra” z samym diabłem robiłaby interesy, tak więc rosyjskie pieniądze im nie śmierdzą.”Doły” zaś nie chcą nadstawiać karku za bogatych.Kto więc ma tam robić porządek? Odejdzie Poroszenko przyjdzie „piękna Julia” i wycisną kraj jak cytryne

 • c.t.k

  Oceniono 28 razy 6

  Jak zwykle, SBU, wyda komunikat, że za tym wszystkim stała Rosja. Znaleziono legitymacje oficerów GRU, rachunki wystawione na GRU, za kurs taksówkami z głównej siedziby na lotnisko, zestawienia oficerów, atakże co dziwne, legitymacje służbowe FSB

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 5

  ci chociaż okradali armię

  a nie PCK

 • a.k.traper

  Oceniono 21 razy 5

  Jaki skandal, przecież to normalność w tamtym rejonie, dlatego nie bardzo chcą cokolwiek zmieniać gdyż wtedy za dużo kontroli, za to każdy zastrzyk finansowy mile widziany.
  Przyjrzyjcie się naszej dojnej zmianie, bo powstaje właśnie coś w tym opisywanym stylu.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 14 razy 4

  Korupcja to typowa jakze normalna sytuacja
  w panstwach okupowanych przez kremlowSSkich ZBIRow
  W Perelu nawet szatniarze brali w lape za drozsze papierosy

 • dabera

  Oceniono 4 razy 4

  nic nie trwa wiecznie, nawet dostęp do państwowego wodopoju.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 4

  ...organizującym proceder kupowania rosyjskiej broni z przemytu...
  Kraj który prowadzi wojnę z Rosją i to od lat, kupuje u wroga broń. To brzmi nawet logicznie w czekoladkowym kraju.

 • a.k.traper

  Oceniono 12 razy 4

  Widziałem jak to działa na polskiej ziemi, jeden ma zezwolenie na pobyt i pracę, rejestruje firmę, zatrudnia swoich, obiecuje im podobne stawki do polskich, godzinowych, gdy przychodzi do rozliczenia podlicza ich z wykonanej roboty ale liczy juz z akordu i tu już różnice sa znaczne gdyż ludzie nie znający technologii nie mają szans na szybsze i dokłądne wykonanie tych robót, kilku, których uczylismy dla własnych potrzeb odeszło do polskich firm, zresztą z naszego polecenia, reszta dalej się buja od jednego do drugiego. Zachowują się identycznie jak Polacy za granicą swojego przekręcić to obowiązek.

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 3

  A jak się czuje słynna LOTNICZKA NADZIEJA.
  Nie startuje na prezydenta???A może siedzi w pierdlu ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX