Prokurator chce postawić zarzuty Benjaminowi Netanjahu. Zdaniem polityka to "polowanie na czarownice"

Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit powiedział, że chce postawić premierowi Benjaminowi Netanjahu zarzuty dotyczące korupcji. Szef izraelskiego rządu zapowiedział, że odniesie się do tych doniesień jeszcze w czwartek.

W czwartek prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit powiedział, że przyjął policyjne rekomendacje ze śledztwa, które zakończyło się w lutym 2018 roku. W toku dochodzenia policjanci sprawdzali doniesienia, jakie krążyły wokół premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Prokurator generalny Izraela chce postawić zarzuty korupcyjne Benjaminowi Netanjahu

Jednym z wątków śledztwa było rzekome przyjęcie przez Netanjahu prezentów od m.in. hollywoodzkiego producenta i miliardera Arnona Milchana. W zamian za przysługi trafiały do niego szampan czy drogie cygara. Najbardziej obciążającym Netanjahu jest jednak sprawa komunikacyjnej firmy Bezeq.

W zamian za zmiany w prawie, które były warte miliony, należący do Bezeq serwis miał w pozytywnym świetle przedstawiać premiera Izraela.

Benjamin Netanjahu zaprzecza wszelkim oskarżeniom. Zapowiedział, że odniesie się do decyzji prokuratora generalnego w czwartek wieczorem. Wcześniej policyjne śledztwo nazywał "polowaniem na czarownice" zorganizowanym przez media, by usunąć go z urzędu.

Teraz wszystko zależy od tego, kiedy odbędzie się przesłuchanie Netanjahu. Wiele wskazuje na to, że stanie się to dopiero po wyborach parlamentarnych w Izraelu, zarządzonych na 9 kwietnia br.

Więcej o:
Komentarze (80)
Izrael. Prokurator generalny chce postawić zarzuty korupcyjne premierowi Benjaminowi Netanjahu
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 13 razy 9

  Miejmy nadzieję, że Netanjahu z rozpędu nie oskarży prokuratora generalnego o antysemityzm.

 • czechy11

  Oceniono 27 razy 7

  Jak widać w Izraelu Prokurator Generalny to jest gość. W Polsce Prokutaror Generalny to kaleka intelektualna z głęboki problemamipsychicznymi której wymiar sprawiedliwości pomyślał sie z prokuratura ZSRR a jego misja to ochrona przestępczej siatki rządzącej mafii i przesladowanie ofiar okradanych przez te siatkę patrz Bilfiger.

 • podkarpacie55

  Oceniono 8 razy 6

  Jego ekscelencja premier Netanjahu to jednak moralna kreatura nie tylko polakożercy ale zwykły korupcyjny złodziej i kłamca.

 • terazjakinick

  Oceniono 20 razy 6

  Zapewne dzisiaj Netanjahu oświadczy światu, że prokurator jest antysemitą.
  Plus do tego gejem i komunistą/faszystą.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 20 razy 6

  No cwana gapa. Te oskarżenia o korupcję stawiają w innym świetle jego niedawny atak na Polskę i Polaków.

  W obliczu kryzysu wizerunkowego i politycznego oraz ryzyka usłyszenia zarzutów karnych postraszył obywateli Izraela Polakami tak jak Kaczyński w podobnych sytuacjach straszy Polaków Niemcami.

 • wloczykijas

  Oceniono 21 razy 5

  Prawicowo-nacjonalistyczny i prawdopodobnie skorumpowany premier Izraela uchodzi na przynajmniej niektórych salonach za autorytet. I w samym Izraelu ma spore poparcie. A poziom antypolonizmu w Izraelu jest taki, że zaraz - oprócz przypisywania Polakom współwiny za Holocaust - okaże się, że Polacy współodpowiadają za ich obecne problemy wewnętrzne. Czyli takie trochę odwrócenie polskiego antysemityzmu, który niestety wciąż także tu i tam się w Polsce pojawia, choć na pewno nie za sprawą "wysysania go z mlekiem matki". Co ciekawe, rząd Izraela chętnie i bez wymówek spotyka się np. z władzami Słowacji, a to przecież Słowacja, a nie Polska, miała rząd księdza Tiso popierający Hitlera i współpracujący przy wysyłce Żydów do obozów. Raczej nie czyni się też zarzutów rządowi np. austriackiemu, francuskiemu albo norweskiemu. Nie chodzi o wytykanie współczesnej Austrii, Słowacji, Francji czy Norwegii, ale o wybiórczość wielu izraelskich polityków w spoglądaniu na świat.

 • tetradrachma

  Oceniono 14 razy 4

  Podobno, w tej aferze, polegającej na dostarczaniu mleka "wyssanego" biora udział Polacy: prof. prof., Grabowski i Gross oraz niejaka Barbara Engelking ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX