NASA: Góra lodowa może oderwać się od Antarktydy. Ma powierzchnię dwa razy większą niż Nowy Jork

Obserwatorzy NASA obawiają się, że w najbliższym czasie może dojść do odłączenia się gigantycznego fragmentu lodowca. Naukowcy odkryli nowe pęknięcia na Antarktydzie na podstawie zdjęć wykonanych przez satelity Landsat 5 i 8 kolejno w 1986 i 2019 roku.

Na stronie Earth Observatory prowadzonej przez NASA pojawiły się informacje o pęknięciu w strefie Brunt Ice Shelf na Antarktydzie. Jeśli przerwa połączy się z drugą wyrwą nazwaną pęknięciem Halloween, to może dojść do odłączenia się lodowej półki, która będzie miała powierzchnię dwukrotnie większą od Nowego Jorku.

Góra lodowa o powierzchni dwa razy większej niż Nowy Jork może oderwać się od Antarktydy jeszcze w tym roku

Pęknięcie w rejonie Brunt Ice Shelf nie powiększało się przez 35 lat, jednak według obecnych badań wyrwa zaczyna pogłębiać się w kierunku północnym z prędkością 4 kilometrów na rok. Połączenie dwóch szczelin będzie skutkowało oderwaniem się góry lodowej o powierzchni 1600 kilometrów kwadratowych. Obydwa pęknięcia położone są na tyle blisko siebie, że do oderwania lodowej półki może dojść nawet w tym roku. 

Naukowcy przypomina, że nie będzie to największa góra lodowa, która oderwie się od Antarktydy - jak mówi glacjolog NASA Joe MacGregor, nie załapie się ona nawet na listę "top 20" największych gór lodowych. Będzie to jednak największy odłam, który powstanie w tej strefie Antarktydy od momentu rozpoczęcia obserwacji w 1915 roku.

Więcej o:
Komentarze (39)
NASA: Góra lodowa może oderwać się od Antarktydy. Ma powierzchnię dwa razy większą niż Nowy Jork
Zaloguj się
 • gosc-z-ch

  Oceniono 13 razy 9

  Super! Płynie najlepszy lód do Whisky. Kostki lodowe z niego zawierają uwięzione CO2 i jak rozpuszczają się w drinku, to uwalniają gaz, musują i skaczą.

 • kocurxtr

  Oceniono 18 razy 6

  natury Pan nie oszukasz ...

  Ziemia ma ponad 4 miliardy lat (naprawdę pisiorki!!!)
  będzie ciepło, potem zimno, potem znów ciepło, potem zlodowacenie, potem znowu miło i umiarkowanie...
  potem wybuchną jakieś wulkany , jakaś asteroida walnie...
  nic niezwykłego w kosmosie...

  co może człowiek mając w ręku łopatę i widły ?
  gośćmi tu jesteśmy jeno...

 • tomas32121989

  Oceniono 8 razy 4

  Co sie z wami zileloni dzieje. Gora sie oberwala, , biale niedzwiedzie szukaja jedzenia u ludzi a wy podatkow nie podnosicie?
  Trzeba podniesc bo inaczej sie ugotujemy. W 2001 placilem na granicy z Ukraina za ekologie 40 euro zeby przejechac 500 km. Jabyscie dowalili ze 4000 Euri tobym nie pojechal I temperature ziemi spadla by conajmniej o .1C. Nie spijcie . W UK podniesli podatek za tgzw Chelsea tractor z 12 do 500/ rok. I teraz tam jest zimno I wszyscy szczesliwi. Nie dajcie sie przekonac tym w co ociep[lenie nie wierza. Dop.... c trakie podatki zeby wszyscy poszli z torbami . Do widzenia na lodowisku sukinsyny.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 13 razy 3

  I tam wyślemy nasz rząd i wszystkich co ich popierają i niech tam budują swoją świetlaną przyszłość , i po 3 latach rządzenia skończy im się lud , i co wtedy ?

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby lód nie spływał z powrotem do morza, to po pewnym czasie wysuszyło by całą Ziemię, a cała woda by się znalazła na biegunie, a wtedy Ziemia zaczęła by się szybciej kręcić, a kto wie, może ludzie polecieli by kosmos, jakby za szybko zaczęła się obracać.

 • xynat

  Oceniono 4 razy 2

  Mam nadzieję że powstanie duża fala tsunami i zaleje Nowy Jork. Niedawno trumpek negował efekt cieplarniany na naszej planecie i wycofał USA z porozumienia z Kioto o ochronie klimatu.

 • loneman

  Oceniono 14 razy 2

  Idioci beda zaprzeczac temu co sie dzieje poki nie nadejdzie ich ostatni dzien zycia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX